Дизајнерите против режимот: Гласам против...

Македонските графички дизајнери го креваат гласот против груевизмот!

Зошто на американските претседателски избори победи Доналд Трамп? Зошто успеа Брегзитот? Зошто доминираат разни Орбани и Ердогани, Марин ле Пен е се посилна, а Ангела Меркел сè послаба?

09.12 02:58

Неопходно да се донесе и вистинската одлука: ќе се продолжи ли во беспаќето или ќе се тргне по нормалниот, цивилизираниот, културниот … човечкиот пат, патот на нормалното, пристојното живеење без страв и резигнација?

09.12 02:33

ВМРО стана колективна зандана на многу добри луѓе. Во момент на слабост или наивност, тие се заплеткале во криминалните или неморалните мрежи поставени низ институциите и општеството и сега не можат да се извлечат.

08.12 14:09

Зошто нешто нè допира и погодува додека ги набљудуваме животните? Ја наметнуваме нашата моќ над природата - но истовремено се обидуваме да ја разбереме и заштитиме.

08.12 12:57

Медиумите кои шират погрешни информации, кои шират говор на омраза и кои ги кршат одредбите на Изборниот и на Кривичниот законик, треба соодветно да бидат санкционирани.

08.12 03:57
517

За еден ден истекува рокот за пријавување на конкурсот „Новите!“ за најдобар дебитантски прозен ракопис за 2016-та. Потсетуваме на минатогодишниот победник, романот „517“ на Сања Михајловиќ Костадиновска.

07.12 16:22

Декларативната заложба на ВМРО-ДПМНЕ „Енергетска независност за нашата земја...“ делува како ветување далеку од реалноста.

07.12 14:47

Треба да престанеме да ја уништуваме иднината на младите генерации. Затоа, на француските граѓани левиот центар што побрзо треба да им понуди некој подобар од Фиjон.

07.12 11:57

Финалниот удар на пропагандата на МВРО и успешно наметнатата лажна тема за „федерализација“ во оваа изборна кампања треба да се испорача преку најгледаните „куртон вести“ во земјава.

07.12 02:17

Мора веднаш да престанеме на нив да гледаме како на наши непријатели, туку како на наши потенцијални сојузници. Заедно со нив можеме да ја бутнеме Фамилијата.

06.12 13:22

Препорачуваме

Изборна измама на ВМРО!

Зарем не е потребно, без оглед на сè, и по секоја цена, да се казни изборниот криминал?

Доста ја толкувавме Македонија. Време е да ја промениме.

Ќе ви дадат брашно, ќе ви го земат лебот; ќе ви дадат канализација, ќе ве претворат во говно.

Зошто ТВ Нова ја кани Левица на сите дебати?

Овие гостувања и стекнатата видливост преку нив многу лесно ќе можат да се искористат против партијата таа да биде обвинета дека е употребена како стап во тркалата на опозицијата.

Скопје олимписки град во 2022 година!

Во 2022 година ќе се навршат 50 години од Скопската шаховска олимпијада, зошто во чест на тој јубилеј повторно да не ги поканиме најдобрите шахистки и шахистки од целиот свет да ни дојдат на гости?

ОкоБоли главаВицФото