Боли глава

Оваа власт не ни личи!

Пишете вака:

Панорамско тркало не направија, граѓанска војна не направија, војна на светот не му објавија, Бејли не го избркаа, Заев не го уапсија, Македонија ја упропастија, но не ја уништија, десоросоизација не направија, Никола Младенов не го убија, Диво Насеље не го режираа, со Смилковско езеро немаат врска, денар пара не украдоа, Космос не го урнаа, едни избори не украдоа, Марко не е нивен човек само е будала, правда нема зашто тие немаат никакво влијание врз правосудството, немаат едно евро провизии земено, плацеви и станови јок, фирми ни за лек...

Добро, кој кур правевте единаесет години, бе, Николае, како човек да гласа за една ваква немакедонска по карактер фамилија!?

Бранко Тричковски, Фејсбук, 16.02.17.

нема
19.02 19:41
Не се тие за војна. Таа е за вас. Тие се за фотељи и хонорари.

Сите оние глумци, водители, политичари што повикуваат на војна и крв први ќе им го видите грбот ако вакво нешто стане реалност. Знаете, така? Ќе се валкаме ние во крв, а тие од трети држави низ Европа ќе глумат политички избеглици и ќе капитализираат продавајќи свои исповести, мемоари, мудропросеравања и слично. Не се тие за војна. Таа е за вас. Тие се за фотељи и хонорари.

Ирена Цветковиќ, Фејсбук, 16.02.17.

нема
18.02 18:19
Нè снашло тоа што имаме меморија на вински мушички

Некој анонимус пишал твит за самохрани мајки и оп - цела пажња и енергија таму.

После Боки 13 вдомил бездомник. Одма сите стануваат врховни морални и етички арбитри и три дена се дискутира про и контра.

Па се појавува некој паљачо, деградиран платеник на дпмне, како Владо или Тони Михајловски, и цел колективен фокус се пренасочува кон нив.

И така во круг, забава за цело село масовно.

Кловновите се менуваат, ама константа е тоа дека и во јули и август имавме загаденост од 800 mg, дека ни умираат луѓе како глувци во здраствените установи, дека ќе го исушат најстарото езеро во Европа, дека во националните паркови нема да остават ни едно дрво, дека долговите на власта ни праправнуците нема да може да ги отплатат...
И за овие работи ама баш ништо не правиме. Отприлика смe: Еј види светка... Ејј, светка и овде... Ејј, види нема воздух сега... Ејј нема езеро... Ејј, ама светка онде...
Само, ваљда е чесно да не се прашуваме што нè снашло. Нè снашло тоа што имаме меморија на вински мушички, 0 истрајност и 0 самосвест. И дур е така, ќе биде вака.

Инес Ефремова, Фејсбук, 17.02.17.

нема
18.02 11:49
Хушкање на војна не е слобода на изразување

Хушкање на војна не е слобода на изразување. Ни говорот на омраза преку демонизирање и закани кон политичари и нивни гласачи.

Не се работи тука за нечии ставови, туку за нечии кривични дела.

За овие кривични дела не се дебатира на ТВ со сторителите, ниту пак пред многуилјадна публика се повторуваат кривичните дела со читање на демонизирачкиот говор на омраза кој упатува закани за насилство и војна кон неистомисленици.

За овие кривични дела се води расправа на суд, и таму осомничениот ги има сите права на одбрана исто како и осомничените за убиство, за ограбување банки, или за злосторничко здружување за изборен криминал.

Медиумите и новинарите имаат обврска јавно да го осудуваат, да го разобличуваат, и да се оградуваат од говорот на омраза, а не да го шират и легитимираат како личен став или слобода на изразување.

Жарко Трајаноски, Фејсбук, 17.02.17.

нема
17.02 13:36
Тоа се тие дијагнози во движење

Е па не одите во театар, ама театарот ќе ви дојде дома.

Крв, војни, гумени куршуми, долги ножеви...

Тоа се тие дијагнози во движење.

Сомнителни ракии, празни животи, стравови, беда на духот, его трипови, немиени мишки, смрдени чорапи, загноени умови...

Софија Куновска, Фејсбук, 15.02.17.

нема
17.02 11:33
Не ВОЈНА, туку наскоро ќе има СЛОБОДА!

Колеги, вие со ГУМЕНИ КУРШУМИ и ПЛАСТИЧЕН ЕКСПЛОЗИВ, јас, наспроти вас, на „двобој“ ќе ви излезам со дрвен меч!

Да, со дрвен меч - симбол со кој вистинскиот театарџија, вистинскиот уметник, се бори (и секогаш победил) против сите диктатори и диктатури, заробени умови, мразачи на сè што е поинакво од нив самите…

Не ВОЈНА, туку наскоро ќе има СЛОБОДА! Слобода за секој граѓанин на Македонија, без разлика дали е тој по својата боја, вера, пол, убедување, начин на мислење ит. – розов, зелен, сив, црвен, црн, жолт, тиркизен, бел… Македонија се сака со сите бои! Сите бои на Македонија си ја сакаат оваа своја земја. Ги сакам сите бои на мојата Македонија и ќе ги бранам до крајот на својот живот со збор и дрвен меч!

П. С.
Ако некој сака да ми се придружи - дрвени мечеви има во реквизита на кој било театар во Македонија.

Југослав Петровски, Фејсбук, 15.02.17.

нема
16.02 14:23
Сега ќе ти кажам, црни Владо Јовановски, колку чини пластичен експлозив на црниот пазар

Чини помалку од лечењето на Тамара.

Помалку од животот на Мартин Нешковски.

Помалку од растурените животи на нивните блиски.

Помалку од билетите во еден правец на иселените млади од Македонија.

Помалку од инсулинот за дијабетичарите кој го нема.

Помалку од цената на цитостатиците и другите лекови за тешките болни.

Помалку од гипс-картон преродбата на Скопје.

Помалку од милијардите од тендери во џебовите на Мијалков и Груевски.

Помалку од твоите хонорари што ги земаш за твојата сервилност кон Груевски.

Уствари, пластичниот експлозив е поевтин и од тебе, робу еден режимски.

Резилу на професијата што ја работиш.

Ама ако, добро е што ви паднаа маските и сите видоа каква згура сте.

И уште нешто, не постојат добри глумци со ситна и продадена душа, којшто сака нека збори. Нема такви.

Сашо Тасевски, актер, му одговора на колегата Владо Јовановски кој повика на војна и праша колку чини пластичен експлозив на црниот пазар; Фејсбук, 15.02.17.

нема
16.02 01:15
И после, нема да ги купиш за 100 евра коа гласаат...

Глеам сајтот на МЖ и вака кажуе:

Повратен билет до Демир Капија 320 ден.

За групен превоз попуст 50%.

Значи, повратен билет до Демир Капија 160 ден.

Ликсури и лигуши, ќе се истепате за 80 денари! У еден правец.

И после, нема да ги купиш за 100 евра коа гласаат... Или за плата од 150 евра... И тоа е многу! За помалку ќе го напраат тоа! многу им даате!

Абе ајде!

Ристо Џанговски, Фејсбук, 15.02.17.

нема
15.02 16:28
Мојот говор за локални избори

Ако некогаш се кандидирам на локални - тогаш ова ќе биде мојот говор:

"Ова е џунглата. Тука сум роден и тука умреа моите родители. Ќе ме снајдеше и мене истата судбина, ако не ме најдеше мајмуницата Кала. Таа ме посвои, и ме учеше на животот во дивината. Учев брзо, од ден на ден растев посилен, и сега сум пријател и заштитник на сите животни од џунглата. Џунглата е исполнета со убавини, но и опасности, изгубени градови полни со добро и зло. Ова е моја област и јас ги штитам оние кои доаѓаат во неа, зашто јас сум Тарзан, Господар на Џунглата."

Ангелика Апсис, Фејсбук, 14.02.17.

нема
14.02 23:20
Од оџа на оџа и од поп на вмро!

Улогата што во првото ослободување на Македонија ја одигра Народноослободителната војска со своите февруарски и други походи, во ослободувањето од пред два месеца го одиграл системот "од оџа на оџа"! 

Жртвувајќи ги своите животи, дознаваме од бившиот премиер, муслиманските свештеници ја ширеле вистината за вмровскот окупатор и ставот дека да се биде против поробувaчите е многу фенси!

Хахаха, антивмровштината е нормална позиција, став на нормалноста, идиотизмот во политиката може да биде и всушност е - тренд, но антиидиотизмот е став!

Но, јас би сакал да го прашам бившиот што во тоа време работеше системот "од поп на поп", да не случајно тој систем беше ставен во служба на окупаторот, да не случајно поповите сугерираа дека е фенси, дури и национално одговорно да се има позитивен став или дури да се припаѓа кон монструмите од вмрото според принципот "од попот на власта и од власта на попот"!?

Бранко Тричковски, Фејсбук, 13.02.17.

нема
14.02 16:04
Треба да биде поразен алгоритамот на Груевски

Во Македонија не е доволно да биде поразен Груевски туку треба да биде поразен и алгоритамот за победи што го воспостави Груевски.

Зашто, ако не се порази алгоритамот, и во партиите и надвор од нив, секој нареден од која било партија ќе се служи со истиот алгоритам.

Софија Куновска, Фејсбук, 11.02.17.

нема
13.02 15:30
Не пропуштајте ја следната емисија со Жолтко и Лутко!

Ахмети: „Бараме писмени гаранции“.

Заев: „Од ВМРО-ДПМНЕ не баравте писмени гаранции“.

Груби: „Секогаш сме барале писмени гаранции“.

Груевски: „Никогаш од нас не биле побарани писмени гаранции“.

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ ЈА СЛЕДНАТА ЕМИСИЈА НА ЖОЛТКО И ЛУТКО!

Ацо Лукароски, Фејсбук, 11.02.17.

нема
12.02 19:22
ВМРО побогата од CDU

Вмро поседува имот од над 33 ИЛЈАДИ (33,000) квадрати, со вредност од 3,68 МИЛИЈАРДИ денари (3,680.000.000) од кој дел и приватни станови - што е забрането со закон. Тоа ја прави една од најбогатите партии во Европа, побогата од CDU на Меркел. Богатството е еднакво со, на пример, 2% од БУЏЕТОТ на РМ за 2016, речиси три и пол пати е поголемо од профитот на најпрофитабилната фирма во РМ (за подобра илустрација, втората фирма има 4 пати помалку од првата, а десеттата 15 пати). Исто шокантен факт е тоа што во ист ден на 792 луѓе им текнало да уплатат во банка околу 300 ИЛЈАДИ ЕВРА, донации за партијата (речиси сите административци со плата околу 300 евра).

Сето ова во време кога најмалку третина од населението живее во услови на СИРОМАШТИЈА (тоа се околу 660 ИЛЈАДИ луѓе или околу 165 ИЛЈАДИ семејства), односно преживува заедно со другата крпачка третина.

Стефан Ристић, Фејсбук, 10.02.17.

нема
11.02 19:13
Граѓанска војна

Мртва тишина.

Во 6.30 Аеродром сеуште спие.

Мајло бара дрво за серење, а јас ја мислам иднината на Македонија.

Како да сум Груевски.

Или Хорхе.

Си се бендисувам во тие улоги.

-Мајло, бе - му викам на биглот - ми се чини дека и денеска нема да имаме граѓанска војна!

-Да - ми вика Мајло - овие од СДСМ заебаваат!

-Како мислиш СДСМ заебаваат, да не си ти некое вмровско куче, пизда ли ти лепа материна!?

-Немаат влада, а без влада нема граѓанска војна, не се дери - ми вика кучето.

-Ај ќе почекаме уште малку!

-Мислиш на владата - ме прашува Мајло?

-Не - му велам јас - на граѓанската војна!

Бранко Тричковски, Фејсбук, 11.02.17.

нема
11.02 13:49

Препорачуваме

Ѕвездан Георгиевски: Сè е напишано, но варијациите се оригинални

Пред вечерашната промоција (17.02., петок, Клуб ресторан МКЦ), разговараме со Ѕвездан Георгиевски, автор на романот „Недела дена во животот и смртта на Гроздан“.

Да го наречеме тоа американизам

Како американските писатели ја замислувале фашистичката иднина...

Падот во седум слики (2)

Всушност, падот во 14 слики... Заправо - во многу слики!

„Жалам што морам да кажам, но Македонија не е држава“

Рорбакер делумно е во право: Македонија ВЕЌЕ не е држава.

ОкоБоли главаВицФото