Боли глава

Камчев се откажал од барањето и Кичеец да учествува во враќањето на 1,5 милион евра

Додека се занимавате со други теми (дел важни, не велам не), да не ви избега веста на денот - Камчев се откажал од барањето и Кичеец да учествува во враќањето на 1,5 милион евра.

Ги бара само од Катица Јанева и од Бојан Јовановски.
Вест што во секоја нормална држава ќе отвореше легитимни сомнежи со оглед на фактот што овој човек (кој купува или кому му се купуваат џипови додека е во затвор и да не ја редам приказната со неговото навистина уникатно затворско искуство) беше клучниот кој со признавање на вина го закопа СЈО.

Најлегитимното прашање е дали можеби имало претходен договор со кој Кичеец бил свесно пратен кај Јанева и Јовановски со цел да го дискредитира СЈО.

Катарина Синадиновска, Фејсбук, 20.01.22.

нема
20.01 22:09
Пропаднати сме? И сега што!?

Авторот и потписниците на документот се луѓе кои цели пет години учествуваа во невидената кампања за соборување на Заев преку најволшебната од сите волшебни платформи која требаше да му покаже на Македонецот дека неговата држава и неговото достоинство ги уништил еден човек и во таа смисла тоа требаше да се илустрира низ тезата дека не нè бива, дека сè е уништено и размакедончено, дека врвните самопотврдувачки дострели, европскиот гранд слем на Македонецот што ги оствари екипата на Заев, се тешки и фатални негации. Значи, едно темелно внатрешно самонегирање. Извештачено колку и самиот македонизам. Колку само превртени контејнери и расфрлано ѓубре откри Милчин со својата камера. Колку афери испродуцира мануфактурата на Кикифрики. Колку солзи исплака Катица Ќу. И Сузана. Ах, да и Биба: не остана „м“ од Македонија. За да докажат дека сме пропаднати. И сега што!? Сега актерите на таа предбугарска негација и деструкција повикуваат да застанеме еден покрај друг, да се сплотиме. Врз урнатините на Македонија. Врз сопствените проекции. Нема ниту назнака што би правеле така сплотени, освен, можеби, да се ебеме. Сплотеност, таа фамозна формула на популистите, националистите, фашистите, болшевиците и сите други идиоти.

Бранко Тричковски, Front line, 15.01.22.

нема
18.01 17:11
Вкупното намалување на буџетот на Град Скопје за животна средина е 2.000.000 евра

Функционерите на „Зелен хуман град“ (ЗХГ) уста не отворија на минатата седница на која што се гласаше најнезелениот буџет на градот досега. За трипати намалени парите за животна средина од една страна, од друга страна проектите и организациите на Горјан Јовановски и Драгана Велковска со прифатени амандмани (баш нивните) и гарантирани средства.

Вкупната вредност на овие амандмани е околу 50.000 евра. Вкупното намалување на буџетот за животна средина е 2.000.000 евра. Ете тоа е евтино продавање на каузата за кикирики.

Никола Наумоски, Фејсбук, 12.01.22.

нема
13.01 11:20
За Драган Тевдовски, Рилинд Кабаши и Бранимир Јовановиќ

Пред неколку дена министерот за финансии си ги собрал колегијалните јадови на нашата финансиска Илијада и Одисеја, саде кој од кој магови и махери на нашите финансии во последните триесет години. Сите до еден полни- ретроактивно- со совети како треба денес или како знаеле тогаш (ама, ете бе, биле спречени, анасана) од нашата економија да направат Сингапурче на Балканите. Интересно, во таа дружба на ликови во чии времиња од земјата се иселени стотици илјади луѓе и украдени милијарди и милијарди евра ем долари, немаше ниту еден лик од најдобриот финансиско-економски тим на Македонија предводен од Драган Тевдовски со соработниците Рилинд Кабаши и Бранимир Јовановиќ. Можеби најомразениот трилинг од страна на ботовите и паразитите при Бихаќка, Речица и Бела палата. Ова трио, можеби единствениот автентичен и вистински светол момент во кој се прекршуваше надежта за нова економска политика и едно општество, беше брутално и насилно понижено, исмејано, прегазено и елиминирано од страна на збратимениот клан на полуписмени, недоделкани, компромитирани, вулгарни и корумпирани партиски бедници од трите големи партии и нивните медиумски полтрони.

Арсим Зеколи, Дојче веле, 06.01.22.

нема
11.01 17:45
Фантазира ли Бугарија идно дестабилизирање на Балканот?

Зошто бугарската политика ја ползува „руската матрица“ во „зацртувањето“ на своето право врз „единствената историска вистина“? Јасно е што сака Путинова Русија кога тој говори дека се загрозени правата на Русите во Украина. Зашто премиерата на таа стратегија е веќе видена со Кримското сценарио. Но што сака Бугарија кога говори дека се загрозени правата на бугарското малцинство во Северна Македонија? Во Путиновата само божемна фиксација за историјата и за љубовта кон братскиот украински народ не е тешко да се препознае империјалистичкиот стремеж на Русија во реставрацијата на „рускиот свет“. Не е јасно што е вистинскиот мотив на Бугарија во нејзината фиксација за „историската вистина“ за Македонците. Фантазира ли и таа со можното идно дестабилизирање на Балканот, па затоа сака во ЕУ уште сега да го „патентира“ своето исконско право врз територијата на Македонија како „историски бугарска територија“?

Кица Колбе, Дојче веле / Окно, 03.01.22.

нема
07.01 12:33
Слепи и глуви тајни

Кога главата е полна, таа е полна и кога лежи на перница од пердуви и на перница од сено. Полна е со приказни, клетви, молитви, рецепти, случајно и неслучајно слушнати разговори, симпатии, телефонски броеви, спокои и неспокои, слики и датуми, датуми, датуми... Датумите никогаш не запираат: старите и новите водат војна кој од нив ќе биде позапомнет, позначаен, пожив. Да си датум што живее во нечија глава не е баш лесно, без разлика дали главата лежи на перница од молњи или на перница од тишини. Секогаш мораш да бидеш спремен да го изговорат твоето име, или, во најлош случај, да те заборават. Што прави еден заборавен датум? Се колеба. Заборава кој е, што е и од каде потекнува. Знае дека е значаен, инаку не би бил тука, но не знае зошто е значаен и чмае во нечија глава како сенка без човек. Никако не е, без разлика дали неговата матична глава лежи на перница од мугри или на перница од самраци. Но ете, доаѓа денот кога датумот ќе си рече: Па, не може само една глава да ме помни, датумите се заедничка сопственост, никој нема датум само за себе. Некој мора да ме помни! Некоја мора да ме помни! Некое мора да ме помни! – вреснува, паѓа на коленици и почнува да липа во некое пренатрупано мемориско ќоше, во некоја уште попренатрупана глава, легната на перница од слепи и глуви тајни.

Владимир Лукаш, Фејсбук, 20.12.21.

нема
31.12 16:42
Си замина сосе нивниот кабает

Не знам дали избра да ги слуша само тие што го величаа, или едноставно си мислеше дека „дома ќе биде полесно, отколку со Ципрас“, но остана мистеријата зошто беше спремен дури и да се скара со добронамерните и некористољубивите кога требаше да ги одбрани неспособните и хохштаплерите закачени околу него. Колку ли го имаа задолжено за да им ги штити бизнис интересите? Му го јадеа кредитот што лично сам им го имаше дадено. Ама, за тоа никој не му е крив. Тоа беше негов избор – да ги носи на своите плеќи и нивните криминали.

Си замина од премиерската функција сосе нивниот кабает. Ама им остана лојален до крај. За разлика од оној што избега во Будимпешта, кој не ги ги остави само братучедите и најлојалните блиски соработници да седат по затвори за сè што му текнуваше, туку ги напушти и сопствените малолетни деца.

Горан Михајловски, СДК, 24.12.21.

нема
27.12 10:49
Судот иако е независен, должен е јавно да ги објаснува своите одлуки

Одлуката на Апелациониот суд во Скопје да го пушти од притвор Сашо Мијалков ја намалува и онака разнишаната доверба на граѓаните во судовите.

Потсетувам дека Мијалков беше лице под реален ризик за бегство и повод за настани кои ја вознемирија целата македонска јавност.

Судиите на Апелациониот суд во Скопје Ѓоко Ристов и Енвер Беџети кои ја донесоа оваа одлука треба да и објаснат на јавноста на кој основ ја донеле ваквата одлука и на кој начин ќе ја преземат одговорноста доколку се случи повторно ризик од бегство.

Судот иако е независен, должен е јавно да ги објаснува своите одлуки за да можат граѓаните да веруваат во судството.

Апелирам до Судскиот совет да испита по кој основ судиите ја донеле оваа одлука.

Бојан Маричиќ, министер за правда; Фејсбук, 22.12.21.

нема
22.12 15:17
Пазете каков криминал, екоцид и расфрлање со народни пари се случува

Малите хидроцентрали лани произвеле само 4 проценти од вкупното домашно производство на струја, а од 2020 до 2021 за тоа добиле 90 милиони евра што е за 41 милион евра повеќе од пазарната вредност поради користење на законски предвидените повластени тарифи врз основа на договор со важност од 20 години, а на товар на крајните корисници, открива ревизијата.

Ревизијата открива и дека малите хидроелектрани не уплатиле 22.8 милиони денари на име надоместок на водно право. Дури 17 мали хидроцентрали од основањето до денес не уплатиле ниту денар.

Ебаве тоа прогресивните, вие сте само прогресивни криминалци.

Ивор Мицковски, Фејсбук, 20.12.21.

нема
20.12 16:48
Блаже Конески - книже блескао

Ако ги испревртиш буквинана во блаже конески, че добијаш книже блескао.

Тања Аждаја, Фејсбук, 19.12.21.

нема
19.12 17:28
Не можам да сфатам како некој воопшто може да се радува на третото вето на Бугарија

Еј, пак нема датум за почеток на преговори со ЕУ. Баш фино. Ха, ха, ха… Овие од ЕУ пак го излажаа Заев. Ха, ха ха… А дека ние ако бевме власт, ќе ги фатевме во лагата.

Кого излажаа? Само Заев и СДСМ ли ги излажаа? Па, сите нас што живееме тука и 30 години мечтаеме за ЕУ нè излажаа. Еве, баш неделава се навршија точно 16 години откако Македонија доби кандидатски статус.

Не можам да сфатам како некој воопшто може да се радува на третото вето на Бугарија. Кому гледаат сеир? На некоја туѓа земја ли ѝ гледаат сеир? Уживаат дека Бугарија им ја зафркнала земјата. Ја уништува иднината на нашите деца. Тоа ли е за фаќање сеир? Тоа ли е за радување? Освен ако не им извадиле бугарски пасоши и на своите деца.

Горан Михајловски, СДК, 17.12.21.

нема
17.12 21:04
Данела Арсовска не ја интересираат градските политики

И сега, Данела ќе ги прашува скопјани на референдум за тие наместо неа да ја одгатнат најочигледната дилема. Нејзината горделивост не ѝ дозволува да си признае дека нејзините предизборни лаги се неспроведливи и наивни, па сега ќе се сомнева во некои аспекти на БРТ, кои веќе одамна се одговорени и апсолвирани (средишното зеленило, водоводната цевка под Партизанска и мостот Обединети нации). Одговорите постојат во самата проектна документација – колку зеленило треба да биде заменето и во колкав дел од трасата, какво е градежното решение над главната водоводна цевка, за потребата од нов мост (сегашниот има само две ленти во правец – недоволно за БРТ, нема велопатеки и нема тротоари). Но, таа сега ќе ја замајува јавноста со прашања што таа едноставно ги пропуштила во јавната дебата, бидејќи никогаш пред својата кандидатура не се занимавала, ниту ја интересирале градските политики.

Никола Наумоски, Front Line, 10.12.21.

нема
15.12 11:45
Како корупцијата и аматерите ја делегираа, а партиите ја спроведоа енергетската катастрофа

Од 1970 до 1990 во Македонија се направени 1,700 МВ енергетски капацитети. Во следните 30 години администрациите главно водени од ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ и ДУИ успеале да создадат само 160 МВ нови капацитети. Дел од нив се и еколошки и економски контроверзни – малите хидроцентрали се главно во рацете на политичари, бизнисмени, па дури и лица од организираниот криминал. За овие капацитети се даваат огромни субвенции, а во вкупното домашно производство учествуваат со само 3,9 проценти енергија.

Бојан Стојановски, ИРЛ, 07.12.21.

нема
08.12 10:46
Сè што рекоа порекоа

Сè што рекоа порекоа.

Нели голема администрација? Jа зголемија.

Нели многу министерства? Ги надополнуваат.

Нели преголем буџет? Уште е поголем.

Нели исечени дрвја? Ги досекоа.

Двојкашите со минус ги заменија кецарошите.

И веднаш прејдоа во понављачи.

Мирјана Најчевска, Фејсбук, 06.12.21.

нема
07.12 10:55

Препорачуваме

Блаже и Доста

Ангелот на љубовта на своите невидливи бели крилја лесно долета и до измеќарите во оваа манастирска пустелија.

Не може да влезеш, сите граници ги помина!

„Ладно ми е“ - се жали парното. „Нормално дека ти е ладно, толку си слабо што ребрата ти се бројат.“

Мирослав Грчев

Југословенскиот социјализам е најнапредното, најправедното и најдемократското општество во историјата на човештвото.

Трир за фон Трир

Култниот и контроверзен дански режисер, Ларс фон Трир, зборува за своето детство, за стравовите, за домот, за филмот, за Бергман и Тарковски, за клапнатиот цвет... Разговорот го води Стиг Бјоркман.

ОкоБоли главаВицФото