Боли глава

Чудно како на Али не му текнува

„Да беше Зоран Заев во 2001 година немаше да се случи тоа што се случи“ - искоментирал лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на денешната конференција во Скопје по повод 20-годишнината од Рамковниот договор. Тоа им го пренесе на присутните организаторот на настанот, првиот вицепремер Артан Груби.

П. С.

Чудно како на Али не му текнува дека и тој да не беше, тоа што се случи немаше да се случи.

Џевдет Хајредини, Фејсбук, 13.08.21.

нема
16.08 09:30
Слобода на глупоста

На луѓето им е сосем саморазбирливо, речиси нормално, да им треба дозвола за престој, виза или работна дозвола, и тоа непрекидно ќе го бркаат.

Океј им е и да постојат граѓани од оваа или онаа категорија, домашни и странски, илегални имигранти и некои си легални. Оние кои имаат документи просто да постојат, и оние кои такви документи немаат да не постојат.

Но, на луѓето не им е океј да е потребна потврда за вакцинација во екот на светска пандемија – и тогаш имаме протести, писма, галамење за дискриминација, за укинување на слобода, за ограничување на слобода на движење, и над сѐ на егото.

Тијана Окиќ, Окно, 11.08.21.

нема
11.08 12:11
Системот не функционира

Не мора ни Заев, ниту неговите министри да ги гасат огновите. Напротив, за тоа има доброволци и „гости" од повеќе странски држави, но упатно е при вакви катастрофи граѓаните да знаат дека нивните избрани функционери се тука крај нив и им даваат, макар, морална поддршка. Дека некој води грижа за нивната безбедност и во крајна линија е барем заинтересиран за нивната агонија.

Особено кога „функционалниот систем“ што го оставиле зад себе се состои од противпожарни возила стари, во просек, над 28 години, три противпожарни авиони кои не се сервисирани, а со тоа и вон употреба, и противпожарни служби кои со години кубурат со кадар и опрема, додека во државната администрација предизборно се товат нови партиски војници.

Или како што тоа конкретно го објасни еден жител на Пехчево во изјава за ДВ вчера: „сите жители се мобилизирани и ‘опремени’ со лопати и гребла, а градов не е опремен буквално со ништо. Треба да се знае дека Пехчево нема противпожарна служба, дека потребите ни ги покрива општина Берово која има еден камион-цистерна стар 40 години, еден нов, и два џипа. Тоа е сѐ."

Борис Георгиевски, Дојче веле, 06.08.21.

нема
07.08 16:59
Лажна хуманост, лажна тага, лажна пожртвуваност...

На социјални мрежи, ниту се гасне пожар, ниту се хранат луѓе, ниту се градат куќи, ниту се згрижуваат животни. Тоа се прави во живо, доколку секој си ја врши работата за којашто учел, за која е платен и зашто поседува добри човечки особини. За тоа никој нема да го плати и затоа никој посебно не треба да го фали. Тоа му е работа на човекот.

Тоа што стопати ќе препостираме слики од поплави, пожари, уморни пожарникари, изгорени куќи или болници полни со пациенти, нема да им помогне никако. Ќе им помогне ако конкретно нешто направиме или ако конкретно нешто направат тие што ја имаат моќта и одговорноста за наведениве работи и луѓе.

Лажната хуманост, лажната тага, лажната пожртвуваност е масовна, и за таквите неповолни дејствија, социјалните мрежи се мајдан: полни со беспредметни критики, квалификации и озборувања, ставање на столб на срам се и секого, без или со основа, сеедно.

Ако секој си ја работи работата, општеството ќе функционира како сат.

Офелија Димковска, Фејсбук, 06.08.21.

нема
06.08 12:03
Партијата е религија, а лидерот Бог

Сите проблеми и порази на Македонија во својата суштина се сведуваат на една проста причина - партократија.

Системот е поставен така што партијата е религија, а лидерот е Бог.

И не е проблем само што партиите се основните клетки, туку што тие клетки се нездрави. Градат организми - чудовишта.

Катарина Синадиновска, Фејсбук, 05.08.21.

нема
05.08 15:14
Тука е да нѐ цица

Комарец во еволуција е ко политичар во Македонија - не знаеш зошто постои, а и сите и себе ги деградира со понашањето...

Се шалам - тука е да нѐ цица.

Тања Аждаја, Фејсбук, 02.08.21.

нема
03.08 10:02
Сакаме да спроведеме вистинска урбана револуција

Сакаме да спроведеме вистинска урбана револуција. Секој втор паркинг ќе биде претворен во место за дрво, тревник, проширен тротоар или велосипедска патека. Ќе извадиме сто хектари асфалт од улиците и ќе го замениме со дрвја или со трева. Сто улици ќе ги претвориме во зелени оази.“

***

Скопје е како во дупка. Знам дека и во Скопје во зима има загадување, има многу денови со лош воздух. Затоа е многу битно да се садат дрвја и да се прават паркови, инаку нашите градови нема да бидат за живеење. Мерките што беа досега спроведувани во Скопје не одеа во добра насока.

Кристоф Најдовски, парижанец со битолско потекло, бивш заменик-градоначалник за транспорт и мобилност, сегашен заменик за зеленило и биодиверзитет на Париз; Призма, 26.07.21.

нема
30.07 17:22
Нашата држава финансира фирми кои земаат нарачки од трета или од четврта рака

Имаме една криминогена индустрија што ја водат рехабилитирани транзициски лопови или грант-џокеи кои не би им дал сатар у руки, а не нешто пософистицирано – со грантови прават мали локални фабрики во кои платата и понатаму е македонски минималец или помалку.

Поради невидливоста на оваа индустрија, таа е и идеален кандидат за корумпирано финансирање. Што мислам со ова? Место “full package” фирми со директни врски со пазарот, нашата држава финансира фирми кои земаат нарачки од трета или од четврта рака. Фирми без никаков капацитет директно да пласираат производ на Запад, а со давање ФИТР заеми даваме кредибилитет на нивните бизнис модели кои добиваат работа, а притоа и плаќање од финансиски осакатени диносауруси како Балкантекс од Бугарија, кои потоа даваат работа на наши производни куќи како Окитекс и истите ги даваат на фирми како овие што се наградени од ФИТР како бизнис лидери?!

Каква е оваа математика? Какви се тие фирми со долгорочна државна корист кога не создаваат интелектуална сопственост? Какви се тие фирми кои не оставаат зад себе никакво know-how? Фирми кои упорно држат една цела индустрија на ниво на плати од 200 евра и за тоа се уште и наградени од Фондот за иновации и технолошки развој?!

Игор Пачемски Џонс, Сутерен, 25.07.21.

нема
29.07 09:55
Продолжување на личните документи со токен

Треба и кај нас граѓаните да побараат идентификација со level 4 сертификатот за системот е-граѓани. Зошто не би смееле да бараме, на пример, продолжување на личните документи (возачка или лична карта) ако имаме токен од банка level 3? Инаку, со level 3 можат да се завршат многу работи, но овие не можат. Зошто? Зошто граѓаните мораат да бидат изложени на дополнителни трошоци за читачи и сертификати и принудени да го користат застарениот систем на лични карти со чип?

Level 3 може да се користи и од мобилен, евтино е и веќе достапно за сите.

Во таков случај граѓаните полесно би ги поднесувале барањата онлајн, а не би стоеле пред шалтерите како стока.

А каква само веселба ќе настане кога МВР ќе откријат дека постои пошта и доставни служби кои знаат да доставуваат документи, тоа ќе биде вистинска револуција.

Анонимен предлог од Хрватска; Фејсбук, 27.07.21.

нема
27.07 15:09
Македонија - конфедерација на арамиски гнезда

Македонија не е едно арамиско гнездо, таа е конфедерација на арамиски гнезда. Таа е расцепкана и во неа во една ситуација во која од социјализам требаше да се вратиме назад во капитализам за да можеме да одиме напред, ние се вративме уште чекор поназад, ние сме сега во нешто што би го нарекол капиталистички феудализам. Значи една земја, не знам дали можам да кажам држава, прашање е дали ние сме држава, која е дефакто составена од не знам колку феуди во кои владеат партиските моќници рака под рака со новокомпонираните олигарси.

Владимир Милчин, Слободна Европа, 25.07.21.

нема
26.07 09:54
Најцепки е што Министерството за здравство ги „повикува надлежните институции“ да ги казнат антиваксерите

Во Лекарската комора има над 9.000 активни членови, но ниту еден не пријавил колега за ширење антиваксерска пропаганда, иако на социјалните мрежи ги шират медицински лица, дури и професори на Медицинскиот факултет, поткопувајќи го трудот на колегите во борбата против ковид-19, со што се загрозува и јавното здравје.

Лекарска комора се прави ненадлежна, оти реагирала само на пријави, ама најцепки е што Министерството за здравство ги „повикува надлежните институции“ да казнат.

Марина Костова, Фејсбук, 23.07.21.

нема
23.07 10:25
Добредојдовте во новата нормалност

Милијардерите кои си ги дуплираа богатствата за време на пандемијава и не платија никакви даноци за тоа, решија да изиграваат астронаути и да се прошетаат малку низ вселената, пошто јахтите и авионите им здосадија. И додека праќаат мотивирачки пораки од таму горе, забораваат да кажат дека целиов спектакл е само за утре да можат да добијат уште повеќе државни пари за проекти поврзани со вселената.

За тоа време тука доле 100 милиони луѓе останаа без работа поради пандемијата, 500 милиони ќе паднат во сиромаштија, илјадници умираат секој ден затоа што сиромашните земји немаат пари за вакцини, и планетата буквално зоврива од глобалното затоплување кое милијардериве го прават.

Добредојдовте во новата нормалност.

Бранимир Јовановиќ, Фејсбук, 20.07.21.

нема
22.07 11:45
Југославија секогаш е добра

Франција има добар тим. Југославија секогаш е добра, како и Русија. Секогаш има некое изненадување, можеби оваа година тоа ќе е Кина.

Бајрон Скот, легендарен кошаркар и тренер на ЛА Лејкерс; Југославија, се разбира, не постои, а на Олимпијадата што во 2021 година треба да се одржи во Токио не се пласираа ни Русија, ни Кина; 13.07.21.

нема
20.07 17:58
Страшните поплави мора да нè направат свесни за климатските промени

Страшните поплави од Германија, Белгија, Холандија и Луксембург мора да нè направат свесни за сериозноста на климатските промени и глобалното затоплување. И дека ни најбогатите и најразвиените нема да бидат поштедени. И дека мора веднаш да преземеме нешто во врска со ова.

На индивидуално ниво, треба да избегнуваме да користиме коли, а наместо тоа да пешачиме и користиме велосипед. Да не трошиме струја непотребно. Да не купуваме работи што не ни требаат. Да рециклираме и реупотребуваме колку што можеме. Да не фрламе храна и други работи непотребно.

На државно ниво, мора веднаш да почне да се инвестира во обновлива енергија, а јагленот и нафтените деривати да почнат да се напуштаат. Да се инвестира во јавен превоз кој не загадува. Да се инвестира во енергетска ефикасност на зградите. Да се зголеми рециклирањето. Да не се сечат дрвја, туку да се садат.

Бранимир Јовановиќ, Фејсбук, 17.07.21.

нема
19.07 12:55

Препорачуваме

Во цврстата прегратка на Филипче

За анкетата на „Брима“, Заев, Филипче и кампањата за локалните избори.

Хор во задниот двор

Пренесуваме пет песни за деца од новата стихозбирка на „Чудна шума“.

Германија: Зошто сиромашните не гласаат?

Во сиромашните квартови луѓето не очекуваат ништо од политиката. Така би можело да биде и на овие избори за Бундестагот.

Се забрануваат пластичните кеси - активистите со резерва како ќе се спроведе забраната

Од 1 декември се забрануваат пластичните кеси, а на пазарот ќе се продаваат биоразградливи кеси за 15 денари по парче.

ОкоБоли главаВицФото