Боли глава

Кого мислите дека допирате со вакви срања?

Да не ни се случел Брегзит - им порачува Хан на младите повикувајќи ги да гласаат.

Последнава недела сè откачило и изгубило компас.

Па ти да им збориш на млади во Македонија за Брегзит, а не виделе ни ЕУ ни бутур, никаква поддршка, нит некој се грижи за нивната иднина, кои ти се тие пропали паралели!? 

Кого мислите дека допирате со вакви срања.

Ивор Мицковски, Фејсбук, 17.07.18.

нема
17.07 15:41
Активные мероприятия и active measures NATO

Во Грција потплатени офицери да поттикнат нереди за поништување на договорот за името. Во Македонија платени демонстранти од 13-21.000 долари, исто да прават нереди на протести за да се поништи договорот, да не успее референдумот и Македонија да не влезе во НАТО, како што изјави Заев за „Базфид“.

И не само ова. Со години наназад редица негативни прикаски за НАТО како геноцидна организација, предизвикувач на непотребни војни, фашистичка организација, убиец со и без осиромашен ураниум, итн., итн., доаѓаат од Кремљ и неговите тајни служби.

Не случајно деновиве гледам писанија кои го споредуваат НАТО со третиот Рајх и од петни жили се обидуваат да најдат сличности, па се пишува за „масакрирани деца од Блискиот Исток“ за „НАТО геноциди“ и триста други глупости.

Сето тоа е дел од т.н. активни мерки (активные мероприятия), кои се modus operandi на руските тајни служби денеска, а потекнуваат уште од пред еден век и кои, пред сè, значат користење дезинформации и манипулации. Ширителите на ваквите дезинформации се поделени во две групи - оригинатори, кои знаат што зборуваат и за кого работат, и несвесни ширители на прикаските, или познатите „корисни идиоти“, како што ги нарекувал Ленин.

И толку имам да кажам зашто, ако продолжам, ќе треба којзнае колку страни да изнапишам. За ова има толку многу актуелни примери на интернетов од редица европски земји и тоа од реномирани извори што не е ни смешно. Прогуглајте само „active measures NATO“.

Владимир Петрески, Фејсбук, 16.07.18.

нема
16.07 13:07
Стварно многу страшно!

Страшно е многу да сакаш државата да ти влезе во НАТО, рамноправно да носи одлуки и да ги ужива бенефитите од организацијата, наместо само да праќаш војници во нивните мисии, без ништо за возврат.

Стварно многу страшно, на клада одма да се запалат сите вчера што славеле или настапувале.

Боже, каква вечно лузерска македонска матрица...

Тања Милевска, Фејсбук, 15.07.18.

нема
15.07 14:21
Гледам риболов на Discovery

Гледам риболов на Discovery. Фаќаат риба, ја покажуваат и ја пуштаат.

Исто како борбата со корупцијата во Македонијa.

Ху Баба Ху, Твитер, јуни 018.

нема
13.07 14:15
Куртони докторираат, доктори куртонираат

Куртони докторираат.

Доктори куртонираат.

А ти?

Статуси на фејсбук.

Боље ишта него ништа.

Брадестиот Џо, Фејсбук, 06.07.18.

нема
11.07 13:37
Злоупотреба на службената положба за своја лична корист

Ако човекот донел закон како премиер за да си овозможи преполагање на испити за повисоки оценки што ќе му отвори пат да запише и заврши докторски студии, тоа не ли е злоупотреба на службената положба за своја лична корист? Особено ако преполагал додека бил премиер, во држава која ја зароби и потчини целосно. Како што го донесе ДУП во Центар за плацот на Водно, како и многу други привилегии за кои слушавме во бомбите.

Наместо шеги, мислам дека треба да се предизвика системот ова сериозно да се испита и ако ја злоупотребил позицијата и системот, таа неправда кон сите кои чесно напредуваат во образовниот систем, да се исправи. Инаку ќе стане уште еден доказ дека Македонија е држава на апсурдот во која чесните и правдата ја губат битката и им останува да бараат попристојно место за живеење.

Ида Протугер, Фејсбук, 06.07.18.

нема
09.07 10:30
Последниот пувеж на свенатиот нарцис

Д-р Ж обезвредни премногу работи. Денешнава шарада е само лажното злато за декорација на неговата оставштина од шампити и трулеж. Ако сакаме да нè биде, во мејнстримот мора да се вградат вистински вредности. Тоа е најважното идентитетско и егзистенцијално прашање. И затоа, лажниот доктор мора да одговара за своите недела, а рецитацијата пред една обезвреднета комисија нека остане забележана како последен пувеж на еден свенат нарцис.

Лина Симон, Фејсбук, 06.07.18.

нема
07.07 14:29
Смрдеа

Хорхе е вмро-дпмне, вмро-дпмне е Хорхе.

Дајте им ја Русија и ќе видите како во рок од две години големата мечка се претвораат во флека од шопска салата. Во исцедок од просташтво врз картата на светот.

Тие се злосторничка инсталација која во нашите домови влегува преку водоводната и струјна мрежа, преку медиумската и фолклорна шема и преку одложената смрдеа на историските фекалии за кои голем број Македонци мислат дека мирисаат поубаво од парфемите на Том Форд.

Бранко Тричковски, Слободен печат / Окно, 20.06.18.

нема
06.07 18:41
„Зарем никогаш не ве болела главата?“

Кога Александар Дима некаде напишал „болникава празнина“, некој критичар потценувачки го запрашал: „Како тоа може празнина да боли?“, а овој одговорил: „Зарем никогаш не ве болела главата?“

Не знам зошто ми текна на оваа анегдота. До фејсбукот ќе да е.

Ѕвездан Георгиевски, Фејсбук, 21.06.18.

нема
04.07 15:23
Шумата пепел, џандарите насмеани

Денес бев на Шара. Шумата е доста исечена и луѓе што често одат велат сѐ поретка станува. На одење, видовме камион полн дрва запрен од полиција. Полицијата не беше наоружана со автомати; напротив, летаа насмевки, дури и влета некој за интервенција, излезе од кола, се избацува со џандарите и си продолжи. Камионот изгледа помина, бидејќи подоле на патот сретнавме уште еден полн ко око. Никому ништо, шумата пепел, џандарите насмеани.

Ивор Мицковски, Фејсбук, 02.07.18.

нема
03.07 14:07
Луѓето што не се забавуваат посебно мразат кога други се забавуваат

Луѓето што не се забавуваат посебно мразат кога други се забавуваат. Посебно мразат танцување, а највисоко на списокот им е туѓото еротско задоволство. Затоа мразат кога други излегуваат во град и би им пуштиле вооружени специјалци до заби за да ги направат мизерни ко што се самите тие.

Румена Бужаровска, Фејсбук, 01.07.18.

нема
02.07 09:43
МВР, се слушаме?

МВР, се слушаме?

Постојат правила и стандарди за примена на мерки за присилба! Ќе се бараат одговори за потребата да се демонстрира сила со огнено оружје во дискотека полна со луѓе! Ќе се постави и прашањето на командна одговорност! Кој ја дал наредбата и зошто?

Полицијата постои да ги заштитува граѓаните и да постапува во рамки на дозволена и неопходна примена на сила и мерки за присилба, секогаш заради обезбедување сигурност и безбедност!

Не ни треба уште една власт која преку полицијата ќе покажува моќ и ќе влева страв кај граѓаните!

Уранија Пировска, Фејсбук, 01.07.18.

нема
01.07 13:07
Источна Република Уругвај

Официјалното име на Уругвај, според Уставот од 1967 година, е Источна Република Уругвај (República Oriental del Uruguay)! 

Никола Ѓоршоски, Фејсбук, 25.06.18.

нема
27.06 10:31
Не зборуваме

На каков јазик зборувате во Македонија?

Не зборуваме, скарани сме.

Никола Димитров, Фејсбук, 21.06.18.

нема
25.06 10:32

Препорачуваме

Хемијата повеќе не е меѓу нас

„Побарај друг хемичар или алхемичар.“
„Џабе е, веќе се консултирав со мојот кармацевт.“

Раководството на МРТ, делумно и државата, придонеле да се одлеат милиони евра јавни пари!

Шокантни се сознанијата од ревизорскиот извештај за финансиската состојба на МРТ за 2017 година: финансиската штета се мери со милиони евра, пари на граѓаните.

Луѓе со попреченост ќе се возат со куче придружник во автобус

ЈСП апелира и до останатите јавни институции, маркети, кина, театри, трговски центри, да донесат слична одлука.

Дрвјата се сушат – градот молчи

Низ Скопје се забележливи дрва чии стебла се буквално асфалтирани или забетонирани до самата кора, но нема случаи каде има ослободени дрвја.

ОкоБоли главаВицФото