Боли глава

Ова е новиот Зоран Заев

Ова е новиот Зоран Заев. Оној што го знаеме како попустлив, атерџија, помирлив до бескрај, изгледа дека си замина. Ова е извонредна можност, да се види премиерот во борбен, напаѓачки став. Заев ги покажа забите. Во клучен момент, на самиот праг, пред ерупција на криза што ќе ја предизвикаат токму криминалците за да се извлечат.

Следниот чекор на премиерот се очекува да биде, не да почне да ги каса, туку да ги растргне криминалците. Пердуви да летаат! Се разбира, фигуративно говорејќи. Или „нежните“ спинери и во ова ќе најдат говор на омраза. Повеќе од една деценија, криминалците го тероризираат општеството, непречено владееја и се богатеа. Сега, преку своите ботови, всушност, покажуваат дека се извонредно „сензибилни“ кога се работи за нивната кожа и џебот.

Џабир Дерала, Цивил Медиа, 14.08.19.

нема
15.08 12:18
Еден педер нема да ја симне оваа влада од власт

Секако дека нема да дозволам неколку криминалци, еден суетен новинар и, да ми извини ЛГБТ заедницата, еден педер да ја симнат оваа влада од власт.

Зоран Заев, премиер, изјава по повод случајот „Рекет“, 13.08.19.

нема
14.08 12:49
Господи, спаси нè од глупи луѓе и уште поглупи јавни обвинители

Ваква концентрација на глупост можеше да биде создадена само во времето на ВМРО-ДПМНЕ.

Абе ни Устав не знаете ни закони не разбирате а камоли пракса да спроведувате.Тапоглавци едни, ова е една од надлежностите на претседателот да ги штити уставноста и законитоста и тој тоа го прави на најнормален и најсоодветен начин, ама кој да разбере во бандата која по којзнае кои канали завршила факултет и којзнае со кои врски положила правосуден и којзнае по кои партиски патишта станала дел од ЈО.

Ма сите вас требада ве сменат од прв до последен и да се распише конкурс, со тоа што прво ќе се прави тест на интелигенција, па проверка на интелектуални капацитети па потоа сè останато.

Мирјана Најчевска, Фејсбук, 13.08.19.

нема
13.08 12:46
Ало, кого правите будали?!

Не ви врви причата дека сė е напад врз нацијата, дека сė нешто прави стариот режим, стар некојси криминал.

Ало, кого правите будали?!

Конечно ги имавте сите инструменти тоа да го средите, да се соочите со тие елементи и видовме што направивте. Се знае како функционира во оваа земја, се менуваат луѓето, системот останува истиот.

Што значи дека треба да почнете да размислувате што со криминалците во вашите редови.

За криминалците од режимот ве видовме, речиси ништо не направивте, ништо не сменивте. Еден лежи за мерцедес и еден за кубење, неколку што не прифатија амнестија, и сė друго е на слобода.

Не продавајте приказни за архајски сили, туку средете го актуелниот криминал, актуелните политички функционери кои се дале на криминал и кои тоа го правеле со политичка поддршка или со игнорантски однос од страна на политиката.

Ивор Мицковски, Фејсбук, 09.08.19.

нема
12.08 12:35
„Со ластиче ти ги пакував“

„Со ластиче ти ги пакував“ е новото „ќесичето крцка со паричиња“.

Биљана Бејкова, Фејсбук, 09.08.19.

нема
09.08 16:43
За нелогичностите во сценариото за компромитација на СЈО

Зошто Камчев дал пари за пуштање од притвор кога знаел или требало да знае или адвокатите требале да му кажат и сигурно му кажале, можел да чуе на вести и да прочита на фесјбук, дека врз основа на Одлуката на Врховниот суд и без пари ќе биде пуштен?!

И каква е таа некоординираност во филмското сценарио за компромитација на СЈО и Катица, кога документирано е јасно дека од СЈО не само што не му обезбедиле на Камчев пуштање од притвор туку СЈО се жалеле еден ден пред филмскиот јунак на нашето време да му вети на Камчев дека неговата врска во СЈО ќе му обезбеди слобода.

Бранко Тричковски, Фејсбук, 09.08.19.

нема
09.08 11:36
Кога има толку многу „инциденти“, значи дека имаме тренд

Имало и другпат пожари во Арктичкиот круг, но ни од далеку олку големи. Ова не може да биде инцидент, туку е последица на високите температури што долго време се задржуваат на тоа место, а кои се резултат на стакленичките гасови во атмосферата. Во Норвешка има температури над 30 степени со денови, во Сибир исто така, во Европа се уриваат рекорди, кога има толку многу „инциденти“, значи дека имаме тренд.

Елена Николовска, еко активистка; Призма, 07.08.19.

нема
07.08 14:55
Шекеринска ни должи објаснување

Неофицијално дознавам дека спомнатата Јасна Мандиќ е интересна личност и таа на некој начин е поврзана со Радмила Шекеринска, заменичката претседател на СДСМ. Веднаш да се разбереме, не инсинуирам баш ништо и не сакам да правам сапуница од пријателска конекција на Мандиќ со сопругот на Шекеринска, преку трети личности. Пријателствата и дружбите се нормална работа и не се ниту криминал ниту злоупотреба, сами по себе. Настрана фактот што Марија Јанковска, една од основачките на Меѓународен сојуз, е јатрва на Шекеринска. И тоа може да е само обична коинциденција. Но, со оглед на невеселите околности, мислам дека Шекеринска сепак ни должи објаснување дали овие релации можеби придонеле Мандиќ да стане членка на Национално координативно тело за имплементација на Конвенцијата на ООН за правата на лицата со попреченост во Република Северна Македонија. На овој линк можете да го видите доказот дека десната рака на Бојан Јовановиќ и формално е член на едно владино тело. Дали и ова не е придонес кон јакнењето на позициите на Меѓународен сојуз, во обидите да склучува спорни договори, по кои следат уште поспорни исплати на огромни суми пари за авторски хонорари?

Бранко Героски, Плус Инфо, 06.08.19.

нема
06.08 09:56
ВанИлинден да ни е секој ден!

Влегува Питу во крушевската Малага и нарачува...

Топче Црешово.

Сфаќате? ванИлинден му е секој ден!

Трајко Џиков, Фејсбук, 02.08.19.

нема
02.08 13:03
Политичките елити да ги прекинат врските со „порталчињата“

Воведувањето на медиумската писменост во образованието е основниот чекор во создавење критичко граѓанство, но тоа не е брзо решение на проблемот со дезинформациите. Еден од побрзите „лекови“ во Македонија е политичките и партиските елити да се оддалечат и да ги прекинат врските со порталите и квази-медиумите кои немаат сопственик, немаат новинари, немаат импресум, едноставно, не се медиуми. Не може да имаме заложби од сите страни за борба против дезинформации, а политичките елити да си ги негуваат овие порталчиња во нивните дворови, оти тие се на нивна страна и ги користат по потреба за да остварат одредена партиска мини победа и да пуштат одреден став или полувистина кој ќе создаде хаос во медиумскиот јавен простор.

Жанета Трајкоска, Дојче Веле, 25.07.19.

нема
01.08 16:42
За што, по ѓаволите, служи македонскиот парламент?!

За неработа им даваме гласови, за неработа трошат тешки милиони евра, што ги грабаат од скромните трпези на граѓанките и граѓаните, за да организираат избори кога ќе им прдне на умот. За неработа! И криминал! И да изигруваат величини, демек, претставници на граѓанките и граѓаните. На што личи ова, бре?!

Џабир Дерала, Медиа Цивил, 30.07.19.

нема
31.07 16:57
Нема дно лицемерието во оваа држава

Веројатно тоа што највеќе ме згрозува од вчерашниот напад на професорот Илjаз Илjази од страна на силеџијата на ДУИ Усеини (инаку ова му е трет напад врз човек годинава) е што речиси целата демократско провладина јавност молчи за случајот.

Нападнат е 60-годишен човек, колку што можам да видам почитуван професор и експерт за животна средина, од страна на партиска бараба која гради дивоградби во Охрид и крајбрежјето, и никој не му може ништо.

Па гледате ли до кој степен сме обединети во трпењето на партиското насилие?!

Албанците 17 години го трпат ДУИ, ние 11 години трпевме невидени насилници и благодарение и на Албанците се ослободивме од едно зло, но каква правда е ако вакво криминално здружение владее над сите со вакви силеџии, додека борците за правда станаа дел од криминалот и криминалната коалиција против која декларативно се бореа.

Во едни други времиња ова ќе беше скандал, сега е само игнорирање и „остајте институциите да се погрижат“.
Е па институциите година дена не мрдаат со мал прст, и институциите на партиите создаваат вакви насилници.
Да ви се плукнам во демократите за едно годишно време.
Нема дно лицемерието во оваа држава, затоа и пропаѓаме толку длабоко.

Ивор Мицковски, Фејсбук, 30.07.19.

нема
30.07 17:09
Најголемите дезинформации излегуваат од влада која лошо комуницира или која ги изневерила ветувањата

Акциониот план освен што кажува дека имате намера да ловите вештерки, нема никакви детали или прецизности, барем обид да се биде внимателен кога се зборува за регулирање или контролирање на вести или информации.

Лажни вести имало и ќе има, тие подобро се победуваат на ниво на свест, со добро работење, отколку со некакви владини тела кои ќе следат и ќе одлучуваат што е вистина, а што не.

Премногу пати сте фатени во лага, па стратегијата ви е и мислењата и критиките да ги сместувате во фејк њуз, па потоа да водите ботовски хајки.

Понатаму, најголемите дезинформации излегуваат од влада која лошо комуницира, или која ги изневерила ветувањата за правда и праведност.

Така што, вие не средивте многу поважни работи, правите самите утки во информирање, имате огромни скандали на глава, се покажавте колку сте објективни и транспарентни со еден рекетарски медиум, и на се тоа, гледате решение во лов на вештерки.

Сѐ ова личи на еден голем дефокус, средете сѐ вие ако можете, па ќе регулирате и ќе кажувате што е реално, а што не.

Ивор Мицковски, Фејсбук, 25.07.19.

нема
29.07 11:18
Северџан е сакана душа

Тие што го употребуваат зборот сeверџан(и) за да означат предавници на татковината кои го сменија името на државата и идентитетот на народот библиски, најверојатно никогаш не би го употребиле тој збор доколку знаат што значи. Северџан е турско име составено од два збора север (сака) и џан (душа), што според најблиско толкување би значело сакана душа. Во наездата да се зборува и пишува сè и сешто, во златната ера на простаклакот и лагата, северџан, „сакана душа“, стана синоним на велепредавство оти на некој голем патриот и јунак обдарен со малку знаење, а со многу емоции му експлодирал умот при секоја употреба на една од географските страни на планетата земја. Тој излив на крвта во мозокот, а изустиш „север“, стана заразен и кај некои учени и недоучени луѓе, па лелекаат и тагуваат во директен пренос чиниш од погребот на Македонија, како оние професионални тажалки кои треба да ги расплачат и најтврдокорните да пуштат солзи. Тоа е содржината од директниот пренос на македонското реалити шоу кога билмезите ја качуваат температурата повеќе од глобалното затоплување.

Ерол Ризаов, Независен весник, 26.07.19.

нема
26.07 10:30

Препорачуваме

За ова се боевме?

Се гледаат Собранието и Триумфална и се прашуваат:
за ова ли се боевме?

Кишовиот нож

 Кон годишнината од смртта на Данило Киш (1935-1989).

Антиквизацијата наоѓа терен и во ЕУ

Антиката, како епоха поврзана со градење идентитет, е актуелна и во нордиските земји.

Словенија ќе ја отвори најдолгата маршрута за велосипедски туризам на светот

„Bike Slovenia Green“, што ќе се отвори на 1 ноември, ќе има седум станици на својата една недела долга авантура низ природа.

ОкоБоли главаВицФото