Боли глава

Расштиман оркестар

Не сум тенор туку бас баритон, а лично мислев дека претседателот Иво Јосиповиќ е клавир, но испадна дека е труба.

Андрија Хебранг, поразениот претседателски кандидат на ХДЗ; net.hr, 20.05.10.

26.05 10:48
Доаѓа време...

Доаѓа време коешто повеќе ветува.

Вук Јеремиќ, српски министер за надворешни работи, дава изјава по говорот во Советот за безбедност; Б92, 18.05.10.

25.05 11:17
Кој ќе се срами?

Мислам дека еден ден ќе се срамите од сопствените прилози, кога нема да ја вршите оваа мисија што сега ја вршите.

Зоран Ставрески, потпретседател на владата, ги критикува новинарите поради забелешките за големата акумулација на функции на членовите на неговиот потесен кабинет; „Алфа ТВ“, 19.05.10.

20.05 11:27
Животинско царство

 Во оваа наша држава на лавови, имаме една овца увезена од странство, Ерван Фуере, кој на нашите лавови им соли памет да го сменат името на државата.

Димчо Јакимовски, претседателот на Фондацијата „Балкан без граници“; АТВ телевизија, 18.05.10.

19.05 09:31

Пет децении граѓаните во Македонија биле уверувани дека Бугарите им се непријатели, па сега треба да им се објасни дека некој друг им е непријател, оти светот многу се развил и дека Бугарија е отидена напред, а во начинот на размислување ги престигнала многу соседите.

Николај Младенов, бугарски шеф на дипломатијата; Утрински весник, 18.05.10.

18.05 09:43
2
Воспалени мускули

Од кревање лопати и поставување камен-темелници на, наводно, нови објекти, Груевски доби воспаление на мускулите. Тој е најголемиот физички работник во земјата, а од сето тоа што работи ништо не се гледа.

Тито Петковски, на трибината на НСДП во Тетово; Утрински весник, 17.05.10.

17.05 14:28
Зошто?

Зошто нашата Сорос фондација не им купи лекови на луѓето?!

Марјан Камиловски, „уметник“, во дебата на А1, тврди дека власта треба да гради споменици, а фондациите да купуваат лекови за граѓаните; „Шпиц“, 12.05.10.

13.05 10:38
Повеќе

Политиката е многу повеќе од политика.

Ѓорге Иванов, претседател; „Шпиц“, 08.05.10.

11.05 09:47
Неопсихологија

Спомениците ќе придонесат за психичката стабилност на населението.

Вангел Божиновски, архитект, во дебата на А1 („Шпиц“, 08.05.10.)

10.05 09:12
Класна ситуација

Класната ситуација во овдешните нови земји е таква што имаме или локална буржоазија и капиталисти, што во некоја мера е случај со Хрватска и Словенија, или имаме компрадорска буржоазија како владејачка класа која самата не е економски способна, но ги одработува функциите за транснационалниот капитал, од полициските до организирањето на локалната експлоатација, и за награда задржува дел од парите кои во големи износи излегуваат од земјата.

Растко Мочник; novossti.com, 07.05.10.

07.05 11:52

На проектот „Скопје 2014“ гледам од една фројдовска перспектива: тој претставува супститут на колективното несвесно, на онаа дупка која ја имаме во нашата историја.

Александар Станковски, на дебата; „Нова Македонија“, 06.05.10.

06.05 13:05
3
Битолски лакрдии

„Вие да не сте баба Ванѓа, ама македонска, па кажувате тука кој ќе победел во 2013 година и колку советници ќе имала опозицијата. Ме интересира дали Крстевски го видел ова на стаклена топка или го гледа на карти.“

Горан Милевски, на седницата на битолскиот Совет; Утрински весник, 05.05.10.

05.05 11:51
Да успееше

Да успееше Гоце Делчев на денешен ден во 1903-та толку вешто и незабележливо да се провлече по сокаците на село Баница како што му успеа да се провлече низ главните скопски булевари во 2010-та, можеби ќе дочекаше да види слободна македонска држава.

Сашо Кокаланов; Дневник, 04.04.10.

04.05 11:30
Притисок

СДСМ врши притисок врз независни субјекти, со единствена цел да и’ нанесе штета на Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ.

Александар Бичиклиски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ, на прес конференција; „Инпрес“, 30.04.10.

03.05 10:42

Препорачуваме

Не сфаќам што сакам да кажеш

Извини што упаднав во твојата претстава за мене.

ЕУ река (72): Жестока интелектуална дебата во добата на коронавирусот

Во Германија и другде во Европа околу новиот вирус се судрија мислењата на некои од највлијателните светски мислители.

„Алостатското оптоварување“ е причината заради која сте анксиозни и под стрес за време на епидемијата

Ние сме како животни кои се дел од стадо, и кога одиме во изолација, се чувствуваме осамено.

Врвци од црвци, и уште четири други песни

Лајош и цветот, Пајакот сеирџија, Туфнест молк, Меден кошмар и Врвци од црвци.

ОкоБоли главаВицФото