Боли глава

Не ни требаат Македонците вакцинирани во Србија!

Не треба голема психоанализа за да се заклучи дека одлуката кај нас да не се дава „астразенека“ на лица помлади од 60 години е вака, просто кажано, ЗА ИНАЕТ на луѓето што заминаа во Србија.

Таа одлука беше донесена непромислено, тврдоглаво и од повредена суета, само зашто луѓето, видоа-невидоа, отидоа колку-толку да спасат глава, а нашите драги здравствени власти на чело со Венко Филипче ги убедуваа дека вакцините - ене ги онаму, само што не дошле, а бе седете, се гледа прашина на патот - и само зашто непосредно потоа Венко беше „искаран“ од Претседателот ко мало дете.

Со други зборови, Венко Филипче испрати ваква порака до Лончар и Србија:

- Амортизирајте си ги вие вашите медицински лица во викенд, правете си гужви, давајте им сокче и вода на бедниве Македонци ако немате попаметна работа, нам не ни требаат!

Татјана Б. Ефтимоска, Фејсбук, 23.04.21.

нема
23.04 10:34
Неписмена багра

Овие што се уплашија дека ќе се заразат од пратениците кои дојдоа да гласаат во скафандри се истите кои си се гушкаат по штабови, се муваат по улици на протести, и не излегоа од кафаните, и лижат лажичиња по цркви, и слават родендени, и се туткаат низ самопослугите и...

Тоа се истите кои не дозволија ни да се размислува за електронско Собрание и гласање! Оние кои измислуваат начини Собранието да не функционира! Оние кои поднесуваат илјадници амандмани кои немаат ни основа ни смисла, ама им личат на нешто што треба да го прават!

Која срамота бре и која мизерија е да присилите болни луѓе да доаѓаат за да може да се одвива работата на Собранието. Па уште да се фрлате у неола и да мафтате со закони и Устав и као нешто ептен сте биле загрижени за здравјето.
Неписмена багра.

Мирјана Најчевска, Фејсбук, 19.04.21.

нема
20.04 11:06
Кој се грижи за јавниот интерес?

Зад процедурите се крие и власта секогаш кога не сака нешто да сработи. На кого му раскажуваат приказни дека четири години не можат да сменат Детален урбанистички план и да го усогласат со Генералниот урбанистички план во центарот на главниот град на државата како што е редот, а СДСМ е на власт и на централно и на локално ниво и во градот Скопје и во Општина Центар? Сè се може ако се сака. Ние името на државата го сменивме, промени на Устав изгласавме, а тие четири години не можат да си ги усогласат плановите.

Не правиме муабет дали на паркингот кај „Холидеј ин“ во центарот на Скопје треба да се гради или не и што треба да се гради. Не правиме муабет ниту за тоа дали проектираните кули се убави или грди. Не правиме муабет ниту дали инвеститорот, на кого баш оваа СДСМ-овска власт му го продаде државното земјиште, има право да си гради што си сака. Сосема е неважно што има да каже инвеститорот. Тој си се грижи за својот интерес. Туку, кој се грижи за јавниот интерес? Државата? Градот Скопје? Општина Центар?

Горан Михајловски, СДК, 16.04.21.

нема
19.04 12:53
Шарената револуција беше ненасилна

Сакајќи да ги оправда повиците за висење и бесење на Филипче, Апасиев од говорница се повика на Шарена револуција, дека наводно и таму сме повикувале некој да виси или да биде обесен.

Не е точно дека сме користеле такви слогани на Шарена. Напротив, еден од трите принципи беше дека борбата мора да биде НЕНАСИЛНА. Најголемите внатрешни битки со крилото на Димче беа токму за тоа, дека и една капка крв подарена на режимот е премногу.

Тој не го делеше тој став. Можеби бидејќи неговата крв никогаш и не беше доведена во прашање.

Така што, Димче, ако сакаш да продолжиш да се бавиш со агресија и повикување на насилство, тоа можеш да си го правиш преку твојата фашистичка партија – не преку искривување на значењето на Шарена револуција.

Павле Богоевски, Фејсбук, 25.03.21.

нема
16.04 20:08
Имаме шлајм кој ни од далеку не личи на Собрание

Значи, тоа биле лажни амандмани.

Значи, овие пратеници се лажни пратеници.

Значи, дека имаме шлајм кој ни од далеку не личи на Собрание.

Која бре мизерија и безобразлук и потполно неразбирање на демократијата.

Дај бре соберете ги тоа дивите племиња од сите етнички заедници од државава и една година обука за работа на државата и на институциите.

Мирјана Најчевска, Фејсбук, 13.04.21.

нема
15.04 12:49
Никако да се цивилизираме

Британците, уште пред неколку столетија, направиле попис на зборови, наречени „непарламентарен јазик“, со кои политичарите не смеат да ги ословуваат потитичките ривали: „предавник“, „лажго“ , „хипокрит“, „идиот“, „кукавица“, „свиња“... се на една поширока листа на зборови. Згора на тоа, смислена е и задолжителна употреба на изразот „праведниот и чесен џентлмен“кога се ословува опонентот во парламентот.

Замислете ја таа комбинација на зборови во нашиот парламент: „праведниот и чесен господин“ тој и тој е мафијаш, предавник или свиња. Не, ние не дозволуваме да ни се ограничи слободата на говор со некакви пристојности. Во нашата комуникација не постојат такви бариери па во интервјуто, шефот на опозицијата ги нарече претставниците на највисоката извршна власт „мафија“. Власта, за да не остане покусо ја употребува истата терминологија кон опозицијата. Пратениците се oдамна дел од таквиот дискурс а новинарите и интелектуалците чекорат во ритамот на парадата на невкус и примитивизам која никако да запре еве веќе триесет години.

Денко Малески, Плус инфо, 09.04.21.

нема
12.04 09:26
Секој има право на свое мислење за минатото

За почеток, она што ни треба е консензус дека секој има право на свое мислење за минатото и дека е важно да бидеме обединети во одбрана на сегашноста: нашата македонска нација, јазик и држава. За да го оствариме тоа, треба да ги пресликаме во нашиот дијалог лежерноста и благиот цинизам својствен за западните историчари кога зборуваат за минатото на сопствените народи.

Оти, да не заборавиме на зборовите на Пол Валери, француски политички мислител кој во својот есеј „За историјата“, напишан во 1911 вели: „Историјата е најопасниот продукт кој се развил од хемијата на интелектот. Нејзините својства се добро познати. Предизвикува соништа, труе цели народи, им дава лажни сеќавања, ги забрзува нивните рефлекси, им ги држи отворени старите рани, ги мачи и кога одмораат, им создава илузии или за величина или за прогонетост и ги прави нациите огорчени, арогантни, неподносливи и суетни.“

Денко Малески, Плус инфо, 06.04.21.

нема
07.04 15:51
Нема никогаш да ги натерате да се вратат

Тоа што има толкав број етнички Албанци кои се иселиле од Македонија во последниве 20 години е благодарение на ДУИ и сите албански партии. Тие побегнале и бегаат од државата која ја управуваат овие партии.

Тие не се иселиле за да зборуваат на албански јазик, туку зашто сакале да живеат во држави каде што нема мафијаши од кои им зависи животот и кариерата и запослувањето.

Побегнале за да живеат во држава во која владее правото, а не привилегии поврзани со бакнување рака на мафијашкиот вожд.

Може да ги попишувате до злабога, но нема никогаш да ги натерате да се вратат.

Не е до јазикот, до цивилизацијата е.

Мирјана Најчевска, Фејсбук, 03.04.21.

нема
05.04 14:59
Се збудалевме, а со тоа ги збудалевме и граѓаните

Мислам дека како новинари, посебно ние кои информираме на дневна основа, во оваа „вакцинална војна“ исправени сме пред еден од најголемите предизвици – како да информираш, а да не создадеш паника, како да пишеш нешто, кога пред само 20 минути си објавил нешто дијаметрално спротивно, како да известуваш објективно при толку различни информации?

Сакаш да знаеш дали АстраЗенека е безбедна? Ако сакаш позитивен одговор, отвори британски медиум. Ако сакаш негативен, отвори германски. Ако сакаш да се збудалиш, гуглај, па отворај ги сите. Ако сакаш да се здрвиш од страв, напиши „deaths from vaccines”.

Ние се збудалевме, и признавам дека со тоа ги збудалевме и граѓаните.

Мери Јордановска, Окно, 02.04.21.

нема
02.04 13:24
Вакцини и хермелини

Ако немаат вакцини, нека се боцкаат со хермелини.
М. Антоанета

Владимир Лукаш, Фејсбук, 29.03.21.

нема
29.03 10:45
Хуманитарна помош од Србија

Ова што Србија го прави за земјите од регионот е класична хуманитарна помош. Ни нашите влади ни ЕУ не успеваат да спроведат соодветни мерки за заштита на животот на луѓето во Западен Балкан. Тоа го прави Србија, и го прави многу добро!

Од срце се заблагодарувам за оваа солидарност, која ја сведочиме деновиве, и со која се спасуваат илјадници животи!

Биљана Гинова, Фејсбук, 28.03.21.

нема
28.03 21:46
Барем нека одмолчи, нека признае дека е утната работата

Власта ќе си тера партиски избори, премиерот ќе шета по пазари, вицепремиерот ќе пребројува Албанци низ светот, министерот за надворешни работи ќе лобира за признавање на Косово, опозицијата од партиите на Албанците ќе го блокира Собранието за да обезбеди државјанство со сведоци, ВМРО-ДПМНЕ ќе го блокира Собранието за инает, министерот за здравство ќе одбележува годишнина од асфалтирањето на Клиничкиот центар, а премиерот Заев ќе ги теши сограѓаните дека е предност што последни сме добиле вакцини.

Барем нека одмолчи, нека признае дека е утната работата, како што признаваат и европските лидери. Не можеш да им укажеш на таа предност на оние што плачат на гробовите. Немилосрдно е.

Горан Михајловски, СКД, 26.03.21.

нема
27.03 19:43
Захариева не може да каже дека „наследила“ важечки билатерален договор

Захариева (чие потекло е од Пазарџик кој, патем, до 1934 година официјално се викаше Татар Пазарџик, бидејќи е основан во 15 век од Татарите, на левиот брег на реката Марица) е на чело на бугарската дипломатија неколку месеци пред потпишувањето на бугарско-македонскиот Договор за пријателство, добрососедство и соработка на почетокот од август 2017 година. Таа не може да каже дека „наследила“ важечки билатерален договор меѓу две земји што бил лошо составен или со чија содржина и намери лично не се согласува(ла).

А, сепак, само неколку години по неговото потпишување, Захариева сега бара негово менување, дополнување, дообјаснување… Со текот на времето, аргументите за тоа Захариева ги „штелуваше“ неконзистентно и често сензационалистички, а неколку од тие недипломатски и не многу интелигентни бравури ќе останат за паметење (оние вињети за Тито, за Југославија, за фашизмот и сл. имаат трајна хумористична вредност).

Сашо Орданоски, Слободен печат, 24.03.21.

нема
24.03 10:08
Што можеме да направиме за да не ни се лутите дека постоиме?

Мачно ми е ова понижување што ни го прави нашава политичка елита кога станува збор за однесувањето кон Бугарија. Знаете како ми изгледаат? Како некој што седи спроти соговорникот, крши прсти и се туфка – еве, кажете ни што можеме да направиме за да не ни се лутите дека постоиме. Од каде потребата постојано ние нешто да се правдаме, па да нудиме, како да сме виновни за нешто? Цело време како ние да сме кабает, па треба нешто да попуштиме. Како да им должиме нешто на Бугарите, па треба да им вратиме. И да внимаваме со изјавите, да газиме по јајца, да не случајно се навреди Екатерина Захариева.

Море, ај престанете со тоа подлизурковство. Не гледате ли дека колку што сме ние повнимателни, тие уште повеќе на глава ни се качуваат.

Горан Михајловски, СДК, 05.03.21.

нема
19.03 22:29

Препорачуваме

Младата Девојка против заедницата (1)

Младата Девојка во себе ги опфаќа ништожноста, парадоксот и трагедијата на видливоста.

Забранетиот плод

Генијален графички роман кој ја истражува патријархалната опресија на женската сексуалност. Ново издание на Темплум.

Розови слонови

 Од новата сликовница во едицијата „Старо купувам“ пренесуваме три раскази и три илустрации.

Етнички графи за вонземјани

Укажувањата дека ниту една земја од ЕУ нема податоци за етничка или верска припадност, очигледно немаат некакво посебно значење за македонските коалициски партнери.

ОкоБоли главаВицФото