Боли глава

Смрдите на шиткачи! Шиткачи на вредности!

Во ова предновогодишно време и доба на амнестирање (проследено со лоботомија како еден од условите) ми стигна Прекршочната за 27.06.2016, кога ме приведоа.

Не сум ја однела да ја обжалам, и нема.

Решив да си ги плаќам веднаш по примањето. И тие обжалените кога ќе ми стигнат ќе си ги платам. И би одлежала ако не можам да ги доплатам, само за да продолжам да си ги негувам идеалите и да не делам ист печат ни со амнестираните, нит со амнестирачите.

Грозен ви е злочинот, гадове!

Смрдите на шиткачи! Шиткачи на вредности!

Не сте само амнестирачи ами и соучесници.

Јас уште верувам дека еден ден ќе има овде држава, а тогаш ќе одговарате!

Симона Спировска, Фејсбук, 27.12.18.

нема
27.12 11:36
Не може пратеник да брка по контејнери

Не може некој четири години да биде пратеник, а после да брка по контејнери.

Талат Џафери, пратеник и претседател на Собрание; А1ОН.МК, 25.12.18

нема
25.12 18:06
Пратениците со барање до МПЦ

Пратениците со барање до МПЦ: после смртта да им се гарантира место во рајот.

Никола Писарев, Фејсбук, 23.12.18.

нема
23.12 18:17
Собрание треба да се преименува во Одземание

Собрание треба да се преименува во Одземание.

Сѐ ни собраа, сѐ ни одземаа.

Владимир Лукаш, Фејсбук, 15.12.18.

нема
21.12 20:56
Кога викаш СДСМ брзо без престан...

Кога викаш СДСМ брзо без престан, после првата минута се слуша ВМРО-ДПМНЕ.

Проверено, во повеќе наврати...

Кирил Стоименов, Фејсбук, 17.12.18.

нема
20.12 19:13
Туторијали на јутјуб како се прави Снешко

Во Гевгелија ретко има снег, па кога има гледаме туторијали на јутјуб како се прави Снешко.

Александар Дојранлиев, Фејсбук, 18.12.18.

нема
18.12 12:42
Аir нема да видите!

Шилегов: Ако продолжете со јадење трици за новата влада, air нема да видите!

Кирил Стоименов, Фејсбук, 16.12.18.

нема
17.12 16:40
„Мрднатиот Политико пуштете го во Будимпешта!“

Да сум сега како Заев, ќе го пуштам оној мрднатиот Политико во Будимпешта, некада јаде и спие во Амбасада, ама по цел ден да го брка и ремети Грујо...

Да му преседнуваат сите ручеци на Паторот...

Јоже Браварот, Фејсбук, 12.12.18.

нема
14.12 14:33
Крмедарник

Национализмот е нешто што ѝ се додворува на човечката глупост и затоа секогаш победува, барем на кратки патеки. Народот е шљам кој потпишува лојалност на секое ѓубре што ќе дојде на позиција на моќ. И потоа игра по тие ноти. Не капира кога некој се обидува да го еманципира, секогаш тоа го доживува како напад спрема сопствената немоќ во која му е удобно.

Марко Томаш, поет; Бука, 16.11.18.

нема
11.12 12:00
„МПЦ има потреба од грижа и негување на земни блага за добробит на својата структура“

Не се проблем земните блага, Црква сте, така сте структурирани, светот е реален и материјален, колку и да ние нашите одлуки ги препуштиле или не на волјата на семоќниот.

Проблемот е што сакате да влијаете на сѐ што се однесува на земското, на политиката, на бизнисот, што не ви е срам да учествувате во уништување на градот, што возите џипови и глисери, што само окрупнувате имот, што сте комплетно откажани од духовното (настрана чесни исклучоци), и ете, што продавате двојни стандарди.

Постојано велам, од што сте препуштени на земното, среќа што не владеете со душите на овој народ. А прашање е и дали веќе дали има душа народов.

Ивор Мицковски, Фејсбук, 07.12.18.

нема
09.12 12:30
А мене ми требаше само едно мало слатко глувче со опавче

Забегани сме! Во апликација за пребарување икони под поимот „mouse“ во првите 100 резултати има само еден што личи на глувче! Додуша, и тоа е Мики Маус. А сите други резултати се глувци за компјутер.

А мене ми требаше само едно мало слатко глувче со опавче.

Небојша Гелевски, графички дизајнер; Фејсбук, 06.12.18.

нема
06.12 20:28
Да го читавме Горан онолку колку што денес го цитираме...

Болната вистина е таа - да го читавме Горан онолку колку што денес го цитираме, не ќе падневме на ова дереџе ни како општество, ни како култура, ни како држава...

Сашо Кокаланов, Призма, 28.11.18.

нема
04.12 23:57
Нов производ

Ми се натопија цигарите со ракија.

Ќе го патентирам производот.

Ѕвездан Георгиевски, Фејсбук, 20.11.18.

нема
04.12 13:10
Разочараноста и резигнираноста се сè поголеми

Последниве две недели сум постојано низ Македонија и можам да констатирам дека луѓето се летаргични, депресивни и многу сиромашни. Импулсот на промени кон подобро го нема. Разочараноста и резигнираноста се сè поголеми. Младите незапирливо заминуваат. Радоста исчезнува, а надежта чмае. Сериозно #ќемипукнедушата.

Билјана Бејкова, Фејсбук, 26.11.18

нема
01.12 03:06

Препорачуваме

Тамара во челустите на политиката

Целиот успех не беше доволен за најзадртите македонски националисти кои го прославија фактот што таа вечер Тамара не победи.

Шест месеци книжевна критика

Каква е општата состојба на домашната критичка сцена?

И министрите од ДУИ одговараат пред Собранието, а не пред Ахмети

Ставот на вицепремиерот Бујар Османи, дека „за смена на кадрите на ДУИ кои се дел од Владата може да одлучуваат само Али Ахмети и партијата“, е неточен.

Зошто сè уште постои стигма околу вирус кој можеме да го контролираме?

 Тешко се добива и јасно се третира. Тогаш, зошто општеството сè уште ги казнува луѓето инфицирани со ХИВ?

ОкоБоли главаВицФото