Боли глава

Браво за Македонците од Софија

„45.000 Македонци живеат на иста адреса во Софија.“

Браво. Мие 30 душе у иста зграда, ќе се изедемо меѓу себе.

Дружевски, Твитер, 04.03.21.

нема
05.03 12:21
Продавам поволно стан во Софија, целосно опремен, од 45000 квадратни Македонци

Продавам поволно стан во Софија, целосно опремен, од 45000 квадратни Македонци.

Цена: 3 евра по квадратен Македонец.

Цената е фиксирана.

Контакт: Името@македонијавечна.орг

Лазар Попов, Фејсбук, 04.03.21.

нема
04.03 20:58
Раритетниот примерок на хомо-сапиенс

Денес при фрлањето на ѓубрето налетав на едно чиче што се моташе околу контејнерите за селектиран отпад. Прво помислив дека е еден од оние ликови што секојдневно ги среќаваме на овие позиции. Но, набргу сконтав дека, напротив, чичево ги собира отпадоците околу еко-контејнерите и ги враќа на своето место, во соодветниот контејнер.

Всушност, го правеше она што и јас многу пати сум помислил дека треба да се направи, минута работа, ама ете, никад не сум се „осмелил“ (а целата акција трае многу пократко од пишувањето на овој статус).

Ми се извини дека во еден момент ми го попречи патот до жолтиот контејнер. Носеше ќеса со стаклени шишиња што очигледно требаше на крајот да завршат во зелениот контејнер. Беше толку ревносен што дури ги собираше срчите околу контејнерот за стакло кои се потенцијална опасност за децата, животните, минувачите, точаците...
У брзање, а и малку шокиран, па и засрамен, од ситуацијата, не успеав ни да изреагирам ко шо треба, да гукнам барем збор-два, да го пофалам, да го охрабрам, било што. А ми го направи денот. Ми врати, барем за миг, трошка од комплетно потонатата надеж и верба во човештвото.

Размислувајќи подоцна за необичната случка заклучив дека сум имал исклучително ретка средба со раритетен примерок на хомо-сапиенс што пројавува интерес и грижа за јавниот простор.

Костадин Шурбановски, Фејсбук, 02.03.21.

нема
03.03 17:42
Нема некои други фаци?

Се сеќаате на аферата „Вила на Водно“?
Вилата ја купува балдзата на Љубчо Георгиевски, Соња Таковска за 2,5 мил. евра.
ЉУБЧО у тоа време ништо не знаел. Им текнало на директорката на Катастар, архиварката и некои други, по свои ќеиф, да праат фалсификати за имотот.
И, заглаија у затвор.
Љубчо не знаел. И Снешка не знаела. Никој не праша од каде и се на Соња Таковска 2,5 мил. евра.
Овие си одлежаа, Љубчо СЕГА Е ГЛАВЕН У ПРЕГОВОРИТЕ СО БУГАРИЈА!!!
Ај сеа друг пример.
Се сеќаате на предметот „Тенковски делови“ во кој поранешниот министер за одбрана Бучковски доби затворска казна од 3 години?
Е тоа дело застаре во 2019 по заслуга не знам чија.
Денес Бучковски е СПЕЦИЈАЛЕН, преговарач, назначен од Владата, за договорот со Бугарија.
Зошо го напишав ова?
За да прашам: нема некои други фаци?
Ми се смачи од овие, од нивното лигавење, нивните интриги, нивната себичност, нивната арогантност, нивното немање образ!
МРШ, да ве нема!
Бесрамници!

Ристо Џанговски, Фејсбук, 01.03.21.

нема
01.03 10:21
Системот

Системот е, всушност, пазарски транзистор од 100 денари - сосе батерии.

Владимир Лукаш, Фејсбук, 24.02.21.

нема
24.02 13:53
Шпанска серија

Пробав да најдам некоја литерарна или драмска референца која би била соодветна да се опише ова што се случува со бегањево/небегањево на Мијалков. Ми се моташе во умот театарот на апсурдот на Ежен Јонеско и Семјуел Бекет, ама не е соодветно. Се прашував дали можеби има кафкијански елементи, па дури и библиски паралели кои би можеле да се извлечат, ама ништо не е соодветно на овие глупости.

Да не говорам за фактот дека и Монти Пајтон е висока филозофија за оваа провинциска трагикомедија полна со плитки измислици и опортунистичко глумење лудило.

Додека една колешка не рече „шпанска серија“ и веднаш ми стана јасно дека, со оглед на тоа што ова што ни се случува нема никаква длабочина, токму „шпанска серија“ е најдобар опис за сите овие будалаштини.

Владимир Петрески, Фејсбук, 23.02.21.

нема
23.02 18:41
Трагикомедија во три чина

1. чиниш ќе го затворале

2. чиниш им избегал

3. чиниш го бараат

Ѓоко Здравески, Фејсбук, 22.02.21.

нема
22.02 17:05
Ова не е само газење на граѓански права туку и насилство!

Само ги чекам со законов... Па тогаш ќе видиме како ќе ме пишат мене и како ќе ме присилат мене да се изјаснам кога никој последниве 29 години од мене не добил информација што сум според етничка припадност! И што штембиљ ќе им удрат на моите деца со мешана крв од четири етницитета. И како ќе си поминат... Нема да им го одмолчам ова, посебно ако ги касне змија задолжително да биде изјаснувањето...Ова не е само газење на граѓански права туку и насилство, јас барем така го доживувам!

Југослава Дуковска, Фејсбук, 19.02.21.

нема
19.02 15:44
Не се согласувам етничката припадност да биде во личните карти

Ако владејачката коалиција се договори, ако има мнозинство и ако законот биде донесен во регуларна постапка, јас немам многу големи аргументи контра таквиот став за да не потпишам указ.

Но, лично не се согласувам етничката припадност да биде во личните карти.

Не постои демократска држава во светот во која постои етничка или религиозна припадност.

Мене не ми пречи, не мислам дека тој закон ако биде донесен со таква одредба ќе ја растури државата, ниту дека ќе има негативни последици.

Лично не се согласувам, но ако го изгласаат во таков облик, јас ќе го потпишам указот, иако не се согласувам тој детаљ да стои во личните карти.

Стево Пендаровски, во интервју за MKD.mk, 17.02.21.

нема
17.02 12:20
Сѐ е корумпирано

Почитувани, отворено изјавувам ништо не ме плаши, ниту Јавното обвинитекство, ниту институциите на системот, бидејќи сум спремен да одам до крај со овој лицемерен, криминоген чин. Не барам сожалување, барам само разбирање и да извлечеме поуки во каков правен систем живееме. Какви пораки праќаме на потенцијалните инвеститори, бидејќи за тие што не знаат, меѓу останатите правни субјекти и Еуростандард банка беше грин-филд странска инвестиција.

Денес мене ми се случи овој организиран грабеж, кој е следен? До кога ќе гледаме од страна и ќе дозволиме да се уништуваат човечки судбини? Зошто ја правиме Македонија земја на парадокси? Имаме правен систем кој де јуре функционира на хартија, меѓутоа, де факто немаме правда и никаква правна заштита. Сѐ е корумпирано.

Трифун Костовски, Плус инфо, 16.02.21.

нема
16.02 14:21
Једе нас туђа, једе нас наша

Једе нас туђа, једе нас наша,

на образима црвеним седи нам ко паша.

Шта је то? - Срамота.

Ј. Ј. Змај, 14.02.2021, Табановце

Владимир Лукаш, Фејсбук, 14.02.21.

нема
14.02 13:33
Што со галиите?

Најдобро е да ги посолиме со морска сол и да ги закопаме галиите негде накај Скопска Црна Гора.

Нека тупат мозок археолози после 1000 години.

Обичен Александар, Фејсбук, 13.02.21.

нема
13.02 19:26
Уште едно разочарување од премиерот

На денешната прес-конференција Заев вели дека го прочитал внимателно извештајот на Транспаренси интернационал, на кој сме на скандалозно ниското 111-то место, и оти видел „кој ги давал податоците“, па од тоа сугерира дека има некаква тенденциозност во извештајот.

Ова е многу слично на она кога Латас, по катастрофалниот пад што во времето на Груевски го имавме на листите за демократија и слобода на медиумите, рече: „а зошто не ме прашале мене за состојбата во медиумите, па јас да им кажам каква е (се разбира, фантастична)“.

Заеве и Латасе, тие институции знаат кого да прашаат. Своите истражувања, извештаи и рангирања ги прават со години, имаат стекнато доволно кредибилитет, и апсурдно е, дури и контрапродуктивно, да се изразува сомнеж во нивната методологија или во објективноста. Ако те стават на 111-то место (од 118 земји), последно што треба да кажеш е: „ама видов јас кого прашале они за анкетата“. Така нема борба против корупцијата.

Миодраг Мишолиќ, Фејсбук, 10.02.21.

нема
11.02 12:32
Не глумете неутралност, ништо тука не е неутрално

Како сега тие што ја бранат концепцијата се „партизирани” (јас, Најчевска, Ирена Цветковиќ?), а тие што напаѓаат не се?!

Ратко Дуев (деканот на Филозофски) е човек на ВМРО, Петар Атанасов даде оставка преклани оти Заев не го ставил министер (си кажа отворено, прочитајте си) и на дебатата беше како предлог на ВМРО, Владимир Петрушевски со функционерско портфолио од она недоволно награденото полу-шарено (на две столчиња беше) незадоволно милје, проректор во време на Пленумите, Елка Јачева и цело друштво македонистки и историчарки учествуваа во кампањата на Силјановска...

Може е јасно која од двете партии ми е поблиска, но јас меѓу политичките елити не сум и не сум била, ни по природа на ангажман, ни по опкружување ни па и по примања.

Не глумете неутралност, особено вие, либералните медиуми кои им давате платформа, ништо тука не е неутрално.

Катерина Колозова, Фејсбук, 09.02.21.

нема
09.02 20:02

Препорачуваме

Дигитални портрети на 66 Народни херои на Југославија од Македонија

Дигитални портрети на 66 Народни херои на Југославија од Македонија.

Сите преобразби во песните на Вулкански

Кон стихозбирката „Девет преобразби во чудната шума“ од Пандалф Вулкански; Темплум; 2021 г.

Фотографии од шестиот фестивал „Друга приказна“

Една од најдобрите македонски фотографки редовно го документира книжевниот фестивал „Друга приказна“.

Дали заминувањето на Меркел ќе го продлабочи јазот меѓу европскиот исток и запад?

Германија и Европа се подготвуваат за ерата по Ангела Меркел. Идната влада брзо ќе мора да ги сузбие илибералните тенденции во источните земји на ЕУ.

ОкоБоли главаВицФото