Боли глава

Лудница за сите оние на кои им остана барем малку разум и совест

Кога веќе дошло време камчевци, бајрамовци, мијалковци слободно да се шетаат и да ни ја носат Европа, тогаш пратете го тоа комбето, што не успеало утрово да ја спроведе Ирена Ристиќ до лудница, да сврти уште еден круг и да ги собере сите оние на кои им остана барем малку разум и совест во државава.

Драган Дацко Додевски, Фејсбук, 17.09.18.
#‎поддршказаристиќ‬

нема
17.09 10:47
Парите им се толку валкани што ни УЈП не смее да ги праша за потеклото

Имаме квази интелектуалци од сите области купени односно поткупени од богаташи на кои парите им се толку валкани што ни УЈП не смее да ги праша за потеклото на капиталот.

Сабина Факиќ, Фејсбук / Окно, 15.09.18.

нема
16.09 18:01
Ептен сме јаки следачи на економија

Во моментов сум на настан во Тетово и ни претставуваат резултати од национално истражување, според кое на прашањето какви новости следите на интернет, на прво место е политиката која ја следат 48,7%, забавата е на второ место со 39,1%, а економијата е на многу високо трето место за која велат дека ја следеле 34,1% од испитаниците. Економијата е дури и пред спортот за кој велат дека го следат 32,6%.

Абе, ајде. Од каде толку многу заинтересирани за економија? А, од друга страна, на прашање дали и каде имате профили, 51% велат дека имаат профил на Фејсбук, а само 1% на деловната мрежа ЛинкедИн.

Ептен јаки следачи на економија. Само немој да ги прашаш што е разлика меѓу долг и дефицит.

Владимир Петрески, Фејсбук, 14.09.18.

нема
14.09 16:04
Го сонував Мијалков. Имаше фризура како Бени Шаќири.

Го сонував Мијалков. Имаше фризура како Бени Шаќири, облечен во кожна јакна и кожни панталони. Бевме во некој ноќен клуб. Ми кажа: „Нема леб у Македонија... Да најдам нешо у странство - одма одам, ич не му ја мислам“. Одеднаш, од нигде никаде, се појави Ивона, нè фати под рака и ни кажа: „Дечки, одиме на друго место, тука стана досадно“.

Се разбудив со болки во стомакот како да сум изел расипана партиска книшка. Којзнае што имаше на другото место кое не успеав да го досонувам...

Владимир Лукаш, Фејсбук, 11.09.18.

нема
11.09 17:20
Иднината на оваа држава е крадлива

Наведнат меѓу рафтовите барајќи леб се слушна гласно и возбудено "Идат децата, брзо". Сите вработени, продавачи и продавачки се распоредија низ супермаркетот а најкрупниот од нив застана на излезната врата како обезбедување. За неполна минута влегоа петнаесеттмина средношколци кои очигледно овде пазаруваат за големиот одмор. Секој чекор на секој средношколец беше строго следен. Иднината на оваа држава е крадлива, ми шепна една од продавачките.

Влатко Деков, Фејсбук, 10.09.18.

нема
10.09 17:13
За утре да знаете, германското знаме не е со кукаст крст!

Ало, протокол, за утре да знаете, германското знаме не е со кукаст крст, црепови низаедни!

Gandalf the Ted, Фејсбук, 07.09.18.

нема
07.09 13:05
Гасоводно

Гасоводно: гас, Водно, дно.

Владимир Лукаш, Фејсбук, 06.09.18.

нема
06.09 15:41
Поодбивни ми се разните Силјановски и Солзи, отколку сите Мицкоски

Утешно и охрабрувачко е што политичка величина, како Ангела Меркел се ангажира за доброто на Македонија. Од друга страна, разочарувачко и депримирачко е што пола Македонија (се надевам, сепак барем малку помалку од пола), работи во корист на својата штета. Не само политичари, туку еден куп професори и „интелектуалци“. Поодбивни ми се разните Силјановски и Солзи, отколку сите Мицкоски (да не зборам за мафијата пред него) на светот. Мора на 30 септември да им покажеме дека не се само интелектуални, туку и општествени маргиналци.

Миодраг Мишолиќ, Фејсбук, 04.09.18.

нема
04.09 19:46
Браво УКИМ. Секогаш натртени, секогаш назад.

Партизацијата на УКИМ повторно е заведена, заскокан е од отровни реторичари... Овој пат Левица и првиот меѓу еднаквите од Президиумот беседат на Филозофски факултет (еј!), се пенават за последната партиска заложба на крајно десната Левица (Е. Михајлова) - бојкот, про-Русија (види: Ј. Бачев на оклопно возило), албанофобија (пр. Закон за јазици)...

Браво УКИМ. Секогаш натртени, секогаш назад, од глаучи (ВМРО ДПМНЕ) до главчиња (Левица).

Вики Младенова, Фејсбук, 03.09.18.

нема
03.09 14:27
Емотивен кич

Поседувам скапоцени емоции коишто не знам да ги носам, ниту да ги искомбинирам со моето едноставно сошиено секојдневие. Емоции што самата сум ги стекнала, сум ги нашла, сум ги добила на подарок или сум ги наследила. Златни, сребрени, бисерни, челични, пластични, скапи, евтини, за’рѓани, светнати и л’снати, непроменливи и незаменливи. Некои се и поткршени, на некои им фалат цели делови, најчесто најбитните, без кои не можат ни да се носат.

Многупати ги ставам на себе додека се подготвувам да излезам, се гледам – не се бендисувам и повторно ги оставам дома. Излегувам и се враќам, излегувам и се враќам без своите скапоцени емоции и кога ќе ми падне жал за нив што речиси секогаш се затворени, го отворам кафезот, ги ослободувам или одеднаш ги ставам сите на себе, седнувам на креветот сосе сиот тој емотивен кич и тивко полетувам во плач или гласно се суривам во смеа.

Оливера Ќорвезироска, Фејсбук, 01.09.18.

нема
01.09 11:54
Улична пропаганда

На пазарче. Жена, Македонка, купувач, му се обраќа на продавач на текстил, Ром:

-Немој случајно да сум те видела да си излегол и да гласаш за Заев! Остај го ти тој Амди што ви вика! Заев ќе ве избрка од државава!

Герман Филков, Фејсбук, 31.08.18.

нема
31.08 13:15
Зошто гасоводот би бил еколошки поважен од говноводот познат под името Скопје 2014?

Зошто гасоводот би бил еколошки поважен од говноводот познат под името Скопје 2014? Си остана срамот. И црковните чирови во Аеродром.

Разореноста на општеството најдобро се гледа во неговата патетичност, а патетичноста во позерството како идеална замена за испразнетата вредносна и морална супстанца. Ние се однесуваме како да сме активисти на "Гринпис" во борба против светските китоловци, но забораваме дека тука немаме китови. Само сомови кленови, плашици...

Ние се однесуваме како оној тип кој го пуштил синот на комшијата да учат со ќерка му. Ги оставил и да се фаќаат. Дури и да се сексаат. Но, кога видел дека комшичево си го брише алатот од неговата завеса, влегол да го мава.

Бранко Тричковски, Слободен печат, 01.09.18.

нема
30.08 11:43
Секој селанец за себе си го задржува најдоброто теле

Секој селанец за себе си го задржува најдоброто теле, а послабите ги продава на други. А ние што правиме? Ние десетте најдобри ученици од Математичка гимназија им ги даваме на Англичаните, а за себе задржуваме седум ријалити ѕвезди.

Миодраг Зец, професор по економија; 29.08.18.

нема
29.08 14:16
Уште една кратка историја

Откако се покраде цело општествено богатство, се спроведе економски систем во кој богатите ќе бидат побогати а сиромашните посиромашни, систематски се уништуваше животната средина, се уништи јавното здравство, образованието се сведе на курс по некритичко размислување за морони а културата наизменично беше претворана што во бизниз, што во јадро на национализам, на крај на дневен ред како најбитно дојде и тоа какви тенкови, пушки и бомби ќе купуваме.

Александар Ковачевски, Фејсбук, 26.08.18.

нема
27.08 19:54

Препорачуваме

Не сум скршена, таква сум - на парче идам

Лифтот за седмо небо заглавен на приземје.

Ла Линеа предупредува на дупка на патот стара 3 години

Урбана акција во Тетово. Ла Линеа алармира да се поправи патот, на кој веќе три години не се интервенира.

Зошто не идете на шопинг у главниот град?

„Зошто не идете на шопинг у главниот град?“
„Скупје.“
„Жено, Стоби со тебе?“

Неработен петок

Петдневната работна недела не е случајна, таа била извојувана од синдикатите заради потребата за пристојна рамнотежа помеѓу работата и приватниот живот. Во 21 – от век, време е да се направи следниот чекор.

ОкоБоли главаВицФото