Боли глава

Зошто злото и лагата полесно се лепат за нас отколку вистината и чесноста?

Всушност, сè што навистина вреди во земјава успеавме да го тргнеме на страна, да го премачкаме со отров и да му ја наполниме устата со земја. Хиерархиите се така создадени за на врвот да бидат оние што немаат никаков квалитет освен зло замаскирано во моќ. Треба само да си расипан до коска за да можеш да балансираш низ тие отровни пирамиди. Но и тоа се учи. Ние актерите тоа градиво добро го знаеме. Прашање е зошто би го правел тоа кога имаш дарба, знаење и љубов за прекрасни работи кои би можеле само да облагородуваат? И зошто злото, подмолното и лагата полесно се лепат за човечкото тело отколку вистината, искреноста и чесноста?!

Синоличка Трпкова, Фејсбук, 20.11.18.

нема
22.11 12:51
Не сте свесни колкаво разочарување создадовте со пуштањето на Груевски

Не сте свесни, вие од власта, колкаво разочарување и колкав гнев создадовте од тоа што го пуштивте Груевски. Не нè интересира да си префрлате одговорност на судство и други инстанци. Башка имате лекција од Неџби и Христо.

Оној што беше алфа и омега на целото злосторничко здружување, што нè покраде до гола кожа и ни остави лош кич од стиропор, а си собра милиони, што се ситеше кога им течеше меѓу нозе на оние врз кои тренираше строгост, кој ги ничкоса медиумите, воведе пропаганда и владееше со закани, апсења и корупција, сега пие винце на Дунав. 

Важно вие во притвор си ја чувате девојката што пушела канабис. Абе ние не заслужуваме да се викаме држава, без оглед како ѝ е името.

Ида Протуѓер, 13.11.18.

нема
20.11 20:24
Од кога се извини Гордана...

Од кога се извини Гордана, се осеќам како после гилотина главата со фластер да ми ја лепат за телото.

Александар Дојранлиев, Фејсбук, 14.11.18.

нема
19.11 10:43
Единствено погадно и помизерно од бегството на Грујо е...

Единствено погадно и помизерно од бегството на Грујо и срамната неспособност на нашата власт ми е бедното кукање без трошка самопочит дека ништо не чини, дека сите треба да си одиме од овде, дека сите други се подобри и секаде другде е подобро од овде.

Румена Бужаровска, Фејсбук, 14.11.18.

нема
16.11 13:47
Орбан

Пушташ кучиња и лути специјалци против гладни деца од бомбардирани градови и села отруени со бојни отрови, креваш зидови против мајките од уништениот Алепо, не ти се трпат други вери и нации, бои на кожата, ја уриваш Европа на хистеризираната тема за имигрантите, а примаш бандити, криминалци и мирновременски злосторници какви Европа не видела во последните сто години, кој курац си ти, бе, Орбан да ја обесчестуваш Унгарија, да ја срамиш Европа и да му плукаш в лице на човекот!?

Бранко Тричковски, Фејсбук, 15.11.18.

нема
15.11 12:36
Они нас јуре ко ку*ве, а ми бежимо ко соколови

Они нас јуре ко ку*ве, а ми бежимо ко соколови (стара црногорска, сите сличности се случајни).

Ѕвездан Георгиевски, Фејсбук, 14.11.18.

нема
14.11 16:30
Доналд Трамп во Париз со Емануел Кант

Американскиот претседател Доналд Трамп во Париз се сретна со неговиот француски колега Емануел Кант, кој се трудеше да покаже дека добрите односи и понатаму опстојуваат.

Денешен весник (портал), 12.11.18.

нема
13.11 13:29
Го чекаме да иде у затвор

Го чекаме да иде у затвор ко Нова година.

Марина Мици Трајкова, Фејсбук, 08.11.18.

нема
12.11 11:00
Во ист момент сите во Скопје да ги отворат на 1 минута прозорците од домот

Во ист момент сите во Скопје да ги отворат на 1 минута прозорците од домот и топлиот воздух од домовите ќе се крене и сите честички ќе ги крене високо во облаците, а ладниот и свеж воздух полека ниско ќе навлезе и ќе се реши проблемот веднаш.

Иван Исцелител, Фејсбук, 03.11.18.

нема
08.11 12:23
У Македонија има највише борци против борците за нешто

У Македонија има највише борци против борците за нешто и за пренасочување на борците да се борат за нешто за кое борците против борците сметаат дека треба да се бори, а самите не се борат. Пичка ни мајчина.

Јана Јакимовска, Фејсбук, 04.11.18.

нема
06.11 21:47
Луѓе, премногу сме сиромашни за да не бидеме солидарни

Да, секако дека сум за да се оданочат повеќе најбогатите, но немам проблем да придонесам и јас колку можам за поправедно општество. На пример, иако во моментов сум хонорарец, не би ми било проблем да платам поголема сума за градинката на моето дете, доколку тоа значи бесплатна градинка за некој/а што не може да си овозможи згрижување на своето. Идејата за скалеста партиципација е една од многуте добри идеи кои ги спомнуваше министерката Царовска, и се надевам дека ќе се реализира во пакет со даночните реформи.

Луѓе, премногу сме сиромашни за да не бидеме солидарни. Легитимни се сите теми поврзани со непродуктивно трошење на фискалните средства, легитимно е барање за данок на луксуз и слично, но легитимно е и да сакаме да се погрижиме колку можеме едни за други. Зашто прилично сме оболено општество и само љубов може да нè спаси, зарем не?

Лина Симон, Фејсбук, 03.11.18.

нема
05.11 10:04
Кичево да се премести до Охрид

Сеуште стојам на кажаното дека поевтино е да се премести Кичево до Охрид, отколку да се гради автопат.

Александар Дојранлиев, Фејсбук, 03.11.18.

нема
03.11 21:24
Изгубен контакт со реалноста

Си се собрале од власта, што градоначалници, што министри, што новинари, и си давале комични отчети, се шегувале со проблемите за кои обичниот граѓанин секојдневно полудува и јаде нервози.

Вие мислите дека сте интересни, ама всушност сте прости и ограничени, и не ја гледате маката на народот.

Ќе праите комика, и ќе се бавите со сатира кога нешто ќе решите и надминете, а не таа да ви служи за демек да се правите интересни и да ја потопувате вистинската сатира и хумор на ваша сметка.

Демек, леле колку сме отворени, сами се подјебаваме.

Вие сте изгубиле тотален контакт со реалноста и катастрофата која не ја оправате.

Сатирата е прерогатив на народот, како и пцовката, да можеме да ви се насереме на вакви ко вас без осет, ама вие толку сте лигави, што и тоа сакате да го присвоите.

Ивор Мицковски, Фејсбук, 01.11.18.

нема
02.11 14:17
„Скотови се перат во валкани пари”

Да се разбереме: оној што украл пет милијарди евра има висок помирувачки потенцијал, а оној со кого треба да се помирува или не украл ништо или му е мака што не украл повеќе. Помирувањето е шанса тие разлики да се изнивелираат. Во некоја филмска верзија операцијата може да се вика „Скотови се перат во валкани пари”.

Бранко Тричковски, Фејсбук, 30.10.18.

нема
31.10 18:13

Препорачуваме

Мал чекор за човекот, но голем за човештвото: 50 години од мисијата Аполо 11

Нил Армстронг, Едвин Олдрин и Мајкл Колинс беа луѓето што се спуштија на Месечината.

Си го земав лебот од уста

Се покапав ко годиначе што брка маче и плаче со сокот в раче.

Најстарата книжарница на светот што сè уште работи

Оригиналната книжарница била уништена во голем земјотрес во 1755 година, а потоа сопствениците побарале постабилна локација.

Десет перформанс уметнички што треба да ги знаете, а не се Марина Абрамовиќ

Мендиета, Пајпер, Бругуера, Експорт, Џонас, Мармолејо, Вилсон, Боусе, Лисон и Шнимен.

ОкоБоли главаВицФото