Од затворот на Орбан до Европскиот парламент

17.06.2024 12:20
Од затворот на Орбан до Европскиот парламент

 Пред почетокот на седницата на градското собрание во местото Лука (Lucca), Лаура де Прато, член на управниот одбор на партијата Fratelli d'Italia (Браќата на Италија), побара едноминутно молчење за Иларија Салис, која беше избрана за пратеник во Европскиот парламент со 170.000 гласови. Нејзината кандидатура на европските избори беше предложена од левичарската партија Alleanza Verdi e sinistra (Зелена и левичарска алијанса), додека таа беше во домашен притвор во Будимпешта и го чекаше судењето за процесот што се води против неа во таа земја.

Иларија Салис, учителка од Монца, која пред да биде пуштена во домашен притвор на 15 мај со кауција од 40.000 евра, се товари за кривично дело претепување со метална палка и боксер двајца учесници на неонацистички митинг, кој се одржува секоја година во главниот град на Унгарија.

Минатата година во февруари, поради тепачка за време на фашистичката манифестација „Денот на честа“, унгарската полиција уапси три жени и еден маж. Меѓу нив беше и Салис, чија фотографија кога во јануари годинава беше донесена во синџири пред судот во Будимпешта, го обиколи светот и предизвика гнев кај политичарите и јавноста во Италија.

Во едно од писмата што му ги напишала на својот татко, а неодамна го објави италијанскиот дневен весник La Repubblica, таа пишува: „Освен лисиците, ставија и кожен ремен со тока на кој се врзани лисиците. И моите стапала беа врзани околу глуждовите со две кожни ремени, затворени со два катанци и поврзани со синџир долг околу 25 сантиметри.“

Иако италијанската влада го покани унгарскиот амбасадор во Италија да испорача официјален протест поради третманот спрема оваа учителка во затворот во Будимпешта, италијанската премиерка Џорџиа Мелони долго време не го коментираше случајот. Сепак, пред Салис да биде пуштена во домашен притвор, таа рече дека се надева дека Салис ќе успее да се одбрани и да ја докаже својата невиност.

Освен што е обвинета за насилство врз активисти на неофашистичка група, Салис е обвинет и за припадност на екстремно левичарска група активна во Германија, таканаречената банда со чекани „Hammerbande". За нив малку се знае, а се зборува дека целта им е да тепаат фашисти, најмногу со чекани, боксери и стапови. Кога беше уапсена, лидерот на оваа партија, Матео Салвини, тврдењата дека Салис еднаш со стап ги нападнала членовите на десничарската партија Lega Nord (Северна Лега), ги изнесе лидерот на оваа партија, Матео Салвини. Настанот наводно се случил пред неколку години во Монца, градот во кој живеела Салис, кога членовите на таа партија ја промовирале својата програма на плоштад, а Салвини потврдил дека е речиси сигурен дека насилникот е токму таа. По неговата изјава нејзиниот татко Роберто Салис поднесе тужба против лидерот на Lega Nord.

Во друго писмо таа пишува како го поминува времето во самица. Пред да ја отворат вратата од нејзината соба, кога ќе ја изнесат надвор на еден час пешачење, таа секогаш мора да стои во место со широко раширени нозе и раце и со главата свртена кон ѕидот.

Поради условите и третманот што ги добила во затворот во Будимпешта, нејзиниот татко дури му пишал на претседателот на Италија, Серџо Матарела, по чија реакција италијанската премиерка Мелони разговарала со претседателот на Унгарија, Виктор Орбан, барајќи од него да се почитуваат човековите права на оваа италијанска граѓанка. Веднаш потоа во главниот град на таа земја на една од фасадите на една зграда се појавил мурал на кој е прикажана обесената Иларија Салис, на која ѝ се закануваат најмалку 11 години затвор.

На последното рочиште одржано на 23 мај таа за прв пат беше донесена без синџири, а судијата Џозеф Сос гласно ја прочита адресата каде што таа моментално престојува. Адресата потоа била објавена на веб-страницата на екстремно десничарското движење „Kuruc“, кое потекнува од армијата на антихабсбуршките бунтовници во Кралството Унгарија кои дејствувале меѓу 1671 и 1711 година. Инаку, ова најпознато судење во Унгарија редовно го следеше група неонацисти на кои им беше дозволено да присуствуваат на рочиштата.

По објавувањето на резултатите од европските избори и прогласувањето победа и влез во Европскиот парламент, советникот во собранието на Милано и член на партијата Fratelli d'Italia, Енрико Маркора, побара таа да го исплати долгот од 90.000 евра за стан во Милано кој наводно го користела и не му платила кирија. Неговиот предлог е во моментот кога Салис ќе почне да зема плата како европратеник, да ѝ се одземат дел од парите за да се исплати тој долг.

Повикувајќи се на пратеничкиот имунитет, Салис беше ослободен во петокот, на 14 јули. Сепак, не треба да ја исклучиме можноста државата Унгарија сега да испрати барање за одземање на нејзиниот имунитет, при што би се отворил спор меѓу Европскиот парламент и таа држава, и да продолжи судскиот процес против оваа антифашистка и активистка, сега членка на Европскиот парламент обвинета за тепање неонацисти во Будимпешта.

Извор за текстот: Portal Novosti

ОкоБоли главаВицФото