Шал

26.07.2011 10:58
Шал

Една постара жена седнува на клупата на која веќе седи помлад човек кој чита весник и започнува разговор. Краток филм од режисерката Ана Јакимска. Сценариото е на Ана Јакимска и на Бранко Костески, а улогите ги толкуваат Борче Начев и Катина Иванова.

 

Браво

Браво

E so e bravo ziti se? :D

E so e bravo ziti se? :D

Е, ајде де, што бе браво,

Е, ајде де, што бе браво, жити сè? До кур ако е нова режисерката и ако има толку и толку години, филмот е срање у боја, и ништо повише од тоа.

Се јавија мршојади одма.

Се јавија мршојади одма. Браво не мора неминовно да значи дека јас се поулавев по филмчево и дека треба да се номинира за незнам-каква златна животиња. Сними филм од 2 минути, стави линк да видиме што си снимил, после коментирај за с_ања и ку_ови.

Филмот е одличен. Според

Филмот е одличен. Според филмската поетика е нешто помеѓу „Наше маало“ и “Македонски народни приказни“. Ама „Македонски народни приказни“ од брилијантните времиња, кога таму глумеше Ѓорѓи Колозов.

Да, одличен е. А

Да, одличен е. А аудиовизеулниот портрет е исто многу добар. Хахаха.

Ана, еден мал совет, пошто филмот не е ни за коментирање, безначаен е до бол: ако добиваш пофалби од пријателите и од критичарите, да не зборувам за оние што се на место, нешто не правиш како што треба.

Тоа е, јебига, повеќе среќа следниот пат.

Фала ви за споделувањето,

Фала ви за споделувањето, Окно :*

Фала ви и на останатите за коментарите, фино е тоа што сте одвоиле време да го изгледате филмот.

Забавно е тоа што некои посетители на овој портал влетуваат со претенциозни коментари на сосема непретенциозен краток филм, типично блогерски =)

HD верзија:

HD верзија: http://vimeo.com/26796746

Хахаха, токму така, затоа и

Хахаха, токму така, затоа и коментирам како Анонимен тука, иако се знаеме со мајмуниве од Окно, ама како што гледаш јас не го рекламирам блогот скоро никаде, а сепак растура да си ебам век. Што јес-јес, признај. :)

За разлика од твојот филм, Ануш, кај кој проблемот не е во тоа што е непретенциозен, туку во тоа што е убитачно досаден и лош. Толку лош што не знам со кои очи те гледаат куртоазите што те тапшаат по рамо и ти викаат браво и со кој памет ти им се заблагодаруваш.

Патем, да не заборавам, мило ми е што се запознавме и, за да ти покажам дека не мислам ништо лошо, уште вчера го ставив аудиовизуелниот портрет во контактот на блогот. Се надевам дека дека нема да се љутиш.

=) Фала ти, уште еднаш, но

=) Фала ти, уште еднаш, но нема потреба да го покажуваш финиот карактер со споделување видеа. Сите портали, блогови и други страници што постираат линкови до филмот го прават тоа по сопствена одлука, не по мој предлог. Вчера, на пример, дознав дека филмот е поставен на Окно.
 
Многу среќа со блогот, мило ми е што се уште некој се бави со тоа =)
 

Слични содржини

ОкоБоли главаВицФото