Попис: битно е да не сте тоа што се тие од власта

05.10.2011 15:37
Попис: битно е да не сте тоа што се тие од власта

„Глобус“ дознава дека, освен професорот Мирчев, од говорот на македонскиот премиер на Ист Ривер биле трогнати сите национални претставници во Генералното собрание на Обединетите нации. Освен претставникот на Грција кој, кога го прашале како би се чувствувал ако некој го принуди да биде нешто друго, а не Грк, рекол: супер, бе, што ви е!

Германецот рекол дека би умрел ако му речат дека е нешто друго, а не Германец, освен, можеби, ако го претворат во Грк кој ќе ги добие сите гаранции дека Германецот ќе продолжи да го издржува.

Господинот кој на Груевски му се претставил како човек на Берлускони, рекол дека е овластен да соопшти дека ако мора да биде нешто друго, а не Италијанец, италијанскиот премиер би одбрал да се чувствува како ебач.

Французинот рекол дека Галите ќе го постават прашањето на господинот премиер на референдум, но, во принцип, додал тој, Французите би можеле да се претворат во нешто друго, а да не реват, ако нивната република еден ден стане бивша: ниту една бивша рамка не може да задржи каква било сегашна супстанца, рекол претставникот на официјален Париз.

Бришејќи ги очилата со белото марамче на „Викторија Сикрет“, Џон Окабунга рекол дека тој би можел да биде Црногорец ако Мило Ѓукановиќ му дозволи да има десет жени колку што има како Нигериец, а би можел да биде и Македонец ако премиерот на Фајром гарантира дека на чело на Гоцевата раса ќе открие повеќе нафта во Солунското поле отколку што црната раса има откриено во цела Нигерија и Кабинда.

Претставникот на Аргентина изјавил дека надвор од класичното разбирање на нацијата тој би сакал да биде Месијанец од родот на Лионелите или перонистички Гаучос на ранчот на Евита ако човекот на кој светот не му дава да биде Македонец успее да ја врати меѓу живите со разбудувачката сила на своите трогателни говори.

Останатите плачеле како што Овчеполците плачеа на премиерата на „Мајко Индијо“ пред педесетина години. Се сеќавам ко вчера да беше. Нивото на Ист Ривер се кренало од солзите на државниците кои нагло станале свесни дека нема поголема несреќа од тоа да не си тоа што си. Или да си тоа што не си. Макар што има случаи кога најголемата несреќа извира од сознанието што, всушност, си или што од тебе направиле инцестуозните врски меѓу историјата и политиката.

Најмногу плачел Махмуд Абаз. Човекот знаел декa во солзотворниот говор на Груевски е удавена независноста на неговата Палестина. Сите почнале да сметаат како би се чувствувале како нешто друго, а не како се чувствуваат Палестинците како Палестинци, односно, како се чувствува еден народ без своја држава. Во еден момент Абас го прегрнал нашиот премиер и низ солзи му шепнал: Македонија е држава која по светот бара потврда за својата нација, а Палестинците се нација која бара потврда на својата држава, дајте да направиме нешто заедничко. Вие не само што имате држава туку го имате и Ерусалим, а ние имаме цела библиотека со национални лиценци што можеме да ви ги дадеме без прегледи. Освен за неколку илјади крајно сомнителни случаи во Вашата партија и влада.

Фала Богу, дојде еден човек од Европа кој без пардон, среде Скопје, соопшти дека разбрал што се случува во Македонија: растурање на основите на проевропската политика што макотрпно беше градена до влегувањето на комитските чети во Скопје, смета Јелко Кацин. Јас, пак, сметам дека растурањето на проевропската политика и подигнувањето на огромниот александриски ѕид околу Македонија не е цел сама за себе туку е инструмент, тој ѕид го оградува просторот врз кој комитаната секој ден моча фрз фантастичните акварели на македонската самореализација и од нив прави смрдливи шлакатарници. Барајќи светски потврди за македонскиот идентитет, Надвојводата Шарло го претставува Македонецот како смртно болен човек кој бара гаранции дека врз неговиот гроб ќе биде кажано дека бил многу добар. Сакам да кажам дека неговите смехотворни или солзотворни инсистирања се во функција на македонската смрт. Ние имаме потреба од помош, господине Кацин, не помалку од сите несреќници во светот. Нацијата е претворена во секта со опасни суицидални намеренија. Европа треба да нè остави да исчезнеме по природен пат, а не вака насилно.

„Да, да“, рекол Кацин, „кога вашата шармантна нација ќе излезе од зимскиот политички сон и ќе влезе во пролетта на свеста и на акцијата, Европа ќе ви помогне.“

Се надевам дека глобалното затоплување порано ќе ја отвори пролетта во нашите срца. Сè ми се чини дека тоа е единствената шанса. Македонецот е заспана историска мечка која за време на комунизмот и еден дел од транзицијата беше станала по мочање. Не ми е верно дека повторно ќе се разбуди во овој милениум. Таков му е биоритмот на животното.

Пописот е фантастична прилика да направиме јасна дистанца меѓу нормалноста и режимот. По националност ќе барам да бидам попишан како Бивш Македонец, а во графата за вероисповест ќе инсистирам да стои дека сум разочаран верник. Разочаран во сопствената вера во Македонија. Малку ми е доцна да се разочарувам, ама тоа е. Битно е да не сте тоа што се тие.

Извор: globusmagazin.com.mk

dosaddno, neinventivno i so

dosaddno, neinventivno i so onoj nedokvakan i passe smisol za humor koj vo posledno vreme, prilichno besmisleno go butkaat novinarite od Globus koi sega morame da gi chitame i vo OKNO. Videte, jas gi chitam site tekstovi vo OKNO sekoj den-toa mi e daleku najchitanoto i najomileno spisanie voopshto, no ovakvite tekstovi ne uspevam da gi dochitam i pokraj iskreniot napor koj go vlozuvam. se nadevam deka nekomu mu koristat za neshto....smetam deka novinarite/kolumnisti/avtorite bi morale seriozno dago podignat kvalitetot na napishanoto za da bidat objavuvani vo OKNO. pozdrav

Auuuuu Mirko Popov ziti se

Auuuuu Mirko Popov ziti se get over yourself.

Odlicno Tricko, kako i

Odlicno Tricko, kako i sekogash.

ме свитка од смеа.. :DDD

ме свитка од смеа..
:DDD

Јали овој го читам, јали

Јали овој го читам, јали Ѕвездан, јали Васил, јали тоа детето Ивор... Ако авторот не е потпишан, не знам кого читам! Ништо чудно и ист човек да им ги пишува текстовите.

И, јас се извинувам, но морам...

Латас за редакцијата на Глобус:

Зарем за етика зборат оние новинари што за изборни потреби на СДСМ му го испушија на Љубе Бошковски. Најстрашно е што се тоа истите новинари кои, за изборни потреби на СДСМ претходно, бесно му се собираа во чопор на Љубе тогашниот министер, и му скандираа: тука сме - тепајте! Бранко ќе им каже дека Љубе е лошиот, му протестираат. Кога Бране ќе им каже дека сега Љубе е добриот, оној кој треба да помогне да се руши Груевски - добар е.

Тоа, за нив, е независно новинарство.

Јас се извинувам, ама можеш

Јас се извинувам, ама можеш да најдеш друго место да му го мачкаш на Латас со павловиќева.

за секое аналитичко чедо

за секое аналитичко чедо работам со години. првите идеи ги добивам во спалната на мојот другар пљампас. он ме вика навечер наместо да бара проститутки кај ману. јас сум неговата штала, се ваљаме у говната у кои ги сереме еден врз друг, он многу не збори туку се преоблекува во дива свиња и носи три камери кои не ги пробал врз мене или поточно три камери кои не ги ставил во мене. јас го мавам со шамари, го гризам по шпонскиот гас, го тепам, го мавам, му го сечам јазикот, но тој се претвара во уште поголемо говно наредниот ден на телешитизијата. вчера му го исеков левото уво, пошто он се преставува ко претходница на големите мафијашки револуции на капиталистите, гризеше, но морав, за да видам што ќе се случи на шитилизија нареден ден. во суштина не знам дали гледам картун нетворк кога го гледам него така убав и грозен, мислам он е вонземјанин од добар тип, му расте ткиво ко на и-ти и со оној морленко си ги мењаат местата од една у друга телевизија, приметив ја, шталата, овие двајца се едно говно. го гледам вонземјанинот морленко како се здебелува па ослабува, мислам дека внатре се трие шлапас, а па приметив пред некој ден како стомахот на млатас се собира а од пупак му се појавуваше едно мало главче, недоделкано изделкано, така милко и едни влакна..

шлапас полека со батеријата, ме боли малку анусот, штала се жали.
ок, чекај да ти ја фокусирам матката, дали се фатило нешто.
шљапас, абе, ти да не си моронко?
знам на што мислиш, ама тоа е ко да ми кажуеш како ја сум кодош а иам судска одлука од прдулиќ дека иам право да се бутам у стомаци на луѓе.
значи ти си у стомахот на морленко?, и офка оваа потенцијално недоебливата.
глеј го моронко од профил, ја мавам со ноѕе кај него у пупак и се одбивам до шупак, ама греота е да излезам у сред анал 3, у сред негоото шоу, не би било фер.
и шо праиш тамо, и се подместува пипајќи се по ерогените зони под мишка.
ми фрла фудбал преку желудник и ја се дриблам сам.
у јеботе, аааааауууууухххх, полека со КАМЕРАТА!!!, рече ајвана шталова и продолжи да аналитичар се фтврднува.

Кој заборавил да ја заклучи

Кој заборавил да ја заклучи капијата во Бардовци?

Или, сега и Интернет им вовеле?

 :)))

 :)))

ponekogash se prashuvam koja

ponekogash se prashuvam koja e celta na komentiranjeto/diskutiranjeto koga bukvalno nikoj nema doblest da se potpishe so svoe ime, t.e. da zastane pozadi zborovite koi gi kazal...

анал, покажи глава, име

анал, покажи глава, име презиме, шо се срамиш, да те истипкам, ќе остане трајно. а? не си оној ѕвонимир јанкулофски, тоа бушавото кутро кутресто куре шо го малтретирале комунистите? ти текнуе како тоа вмрофските мутави глави се тргаат од ова срањево шо не снајде ни криви ни дужни? ти у кој анален филм си чоече? шо ти смета народ шо пишува? со ајвар и ја не се согласувам на теми, дај да ги кинеме со кубури кој ги ебе, а?

мирко не кради идеи, бегај у

мирко не кради идеи, бегај у студио..

никој овде не сака да си оди

никој овде не сака да си оди од сласта, напротив, комунизмот у правото светло тек доаѓа, рече шанкуроф ѕвонкошљам.

а господине шљам, како ја шиптаризирате идејата на пастир за уште подлабока поделба на народот на комунисти, комуњари, колумњари, квази комунисти и оние што стоеа на опашката на кромањонизмот на крајот од осумдесетите, нели вие бевте од идиотите кои станаа професори на истиот начин као какао и останатата универзитетска келија?, праша патлак.

аналниот практичар шљамѕвонко шанкурофски реши да го извади надвор малтретирањето што го доживеа во смрдизмот, реши да покака ради функциите кои му беа доделени;

во дневниот весник, шљамчо го спомна зборот СМРДИ, и продолжи да недоквакува:
ја от коа сум професор ќутам, потиснувам, е сега дојде време да им ебеме мајката.. они сега се слаби, сега ќе ги удриме..

патлак прашува: вие г-дине аналенпрактичар, што сте?, идеолошки настапувате идеолопоклонички, се пофаливте кај недодлелкофски за вашата тетовиража на десна рака?, може ли да погледне патлакот?, му рече овој безмозочниоф,

дај да видам.

идиот и му ја открива раката го потсоблекува под кошулата, а таму, рани, белези, плаво мастило, право логорашко универзитетско тетовирање.

а што е ова, шљамоф?, катлапот патлакува.

тоа е комунизмот од времето на тачер и реган. тука ни ги сечеа рацете, ја се спасив со фелацио на тогашниот ректор, само да не зборуваме на таа тема, тој работел за службите, тоа не е за у новина..

како не е, патлакот рече.

денешниот комунизам, усмрде шљамко, е позаебан одшто некој си помислил и нема комунист што би посакал вмро да си оди од сласта, ние докажаните борци за срање у универзална прошла година правевме сунет на влез у сала и тетоважа со ликот на пастирот на љунфер, сакаш да ти покажам?

му го покажува на патлак, а патлак пошо нема мозок, не му е јасно дали е ова бугарска завера или прав меч на слободата, производ на вмрофската комуна..

овој период мора но нема да помине, рече шљамко, ние не сакаме да владеат со нас вработените од погребално.

тоа мислите на комунистите?, праша патлак.

тоа се гробарите..

и тука пред нив се стркала две лобањи кои патуваа од гробиштата бутел и костурницата од велес, се тркалаа така овие калциумови направи за да застанат нешто зад шупаците на овие малтретираниве.

шљамот гледа череп до патлак, а шопталк гледа череп до ананиот практичар. се наведнуваат, пипаат шупаците и си земаат череп. се смеат онака бугарски и прекинуваат со сакањето.

лобањата си ги носат дома, ги поставуваат во витрина и така комунобајката продолжува.

Браво, Анален! Права жестока

Браво, Анален! Права жестока политичка книжевност! Нешто меѓу Бертолд Брехт и Жан Жене! Симињам капа:) (т.е. диверзантски качкет) Само напред, Анален! Јадните вмрофци не знаат ни што е политика, а камоли уметност! А камоли уметничка жестокост! (они се жестоки, ко што ти постојано констатираш, само во црвјата вештина: да се угнездат во чмарот на водачот, кој и да е, меѓу гомната, кајшто е најтопло и најзаштитнички)

 Анален ИЗМЕТУ, ваквите како

 Анален ИЗМЕТУ, ваквите како тебе треба да се дробат од ЌОТЕК, секој ден дневна доза додека умот не ти се консолидира и не почнеш да пишуваш како што треба.....ТИ СИ БЕ СТВАРНО ЗА ДИАГНОЗА, 
за да напишеш ваков текст, стварно треба да си манијакален психо....оди пиј лекови те молам

Ериче, дете, не маштај.Ќе

Ериче, дете, не маштај.Ќе дробел тој некого од ќотек...ај не дроби бели бубрези.

Не им вовеле, тоа само Коља

Не им вовеле, тоа само Коља практикува делба на личноста.

ОкоБоли главаВицФото