Плоштад Слобода

14.11.2011 14:46
Плоштад Слобода

Писмото на министерката Јанкуловска и настапот на ТВ Алфа на премиерот Никола Груевски ја разголеа сета нивна забеганост, бесчуствителност и манипулативност.

Повикот на Јанкуловска да се извинеле оние што протестираат против полициската бруталност (убиството на Мартин Нешковски) и фалбата на Груевски дека полицијата го решила убиството на момчето за само 24 часа, да бидам искрен, ми предизвикаа нагон на повраќање.

Ни збор од ладнокрвниот премиер, верникот Груевски, зошто не разреши или казни никој друг од МВР освен полицаецот обвинет за убиство. А причини имаше, ако за ништо друго, барем за морбидниот обид на министерката да го сокрие убиството. Во интервјуто невешто се обиде да објасни дека преку личности што ги видел од камерите на неговите телевизии му станало јасно дека протестите за Мартин не биле спонтани туку во нив прсти замешала и опозицијата. Сакаше ли да каже дека истрагата за убиството на момчето, кое се случи на неколку метри од бината на која тој говорел ноќта кога ја славеше победата, завршила – за инает на Бранко – само кај осомничениот тигар, а помагачите ќе добијат само автентична амнестија?!

Нејсе, сега е време кога сè им се може и него и на другарка му Горде. Оттаму и нејзината дрскост, наместо средба со оние коие протестираа за полициската бруталност во убиството на Мартин, да им држи лекција, да им бара извинување, да ги етикетира дека се бранковисти и слични лапрдања.

Во интерес на вистината, како аманет за мојот син, кој беше еден од организаторите на протестите, што ја лутат министерката Горде, сакам да ѝ помогнам да разбере кои се тие. Тоа се, министерке, истите оние на кои им испративте тепачи оти рекоа НЕ за цркви и џамии на плоштадот. Тоа се млади луѓе, кои не трпат неправди, наши деца кои имаат свои визии, деца кои не сакаат да ги обоите ниту портокалово ниту сино. Тие сакаат слобода, а не партиско перење на мозокот, бунтовни се оти се убедени дека на неправдата требе гласно да ѝ речат не, а впрочем и годините им се такви, да покажат отпор против црно-белиот филм полн со лаги и измами кој им го нудите. Едноставно, не сакаат да бидат кловнови ниту на Грујо ниту на Бранко, а најмалку ваши. Чинам затоа и нивното движење го крстија ПЛОШТАД СЛОБОДА.

Јас ја имав милоста да имам таков син. Среќен сум што беше еден од основачите на „Плоштад слобода“, што живееше во филмот на Че Гевара, дете без никакви предрасуди, широко за сите. Да може да добие уште еден живот, повторно би сакал да биде истиот Марко, пак да биде бунтовен, пак јавно да ви рече НЕ на неправдите и глупостите што ги правите. Вашите партиски цртачи на пајажината за бранковисти, рамковисти, соросоиди, во следниот платен оглас во медиумите не ќе мора да се мачат да напишат кој му е татко или кој му е кум на Марко Кабранов. Марко замина во друга димензија, но останаа неговите соборци за кои сум сигурен, колку и да ве нервираат, секогаш јавно ќе се бунтуваат против неправдата или глупоста на секоја власт, како што е вашата.

Јас и мајка му на Марко секогаш ќе чекориме со ПЛОШТАД СЛОБОДА. Во спомен на Марко, на кој дома, мајка му му го пушташе Бочели, а надвор со своите другари ги слушаше песните за Че Гевара. Сега ние ги слушаме неговите песни и се згрозуваме секогаш кога со вашите јавни лупетања ги етикетирате. Едноставно, секој мозок не можете да го исперете. Не се обидувавме ниту ние како родители, туку сме среќни што Марко беше таков, слободоумен и бунтовен.

Извор: plusinfo.mk

Дали дечкото што стои прв од

Дали дечкото што стои прв од наше десно, облечен со кафен дуксер во риги и сино-сива јакна е прв братучед на Шекеринска ???

Дааа! ...и во слободно време

Дааа!
...и во слободно време ја дупи мајка ти...

Самиот начин како е напишана

Самиот начин како е напишана оваа статија алудира на голема несериозност и недостаток на синтаксичко лингвистичка структура која би требало да го натера читателот да биде заинтригиран од самата содржина. Последователно на ова, текстот „смрди" на аматерски обид да се достигне некоја цел, која очигледно тоне со првиот патетичен параграф.
Авторот мисли дека знае за текот на одредени случувањa, но јасно е дека се надвор од негов опсег на размислување. Има извршено матрицидијум врз самата сторија која наводно ја сумира во горенаведениот обид на „новинарство".

Матрицидиум изврши ЉуБчо,

Матрицидиум изврши ЉуБчо, кога ве створи вакви дебили. Сега треба да го бакнувате создателот, кога ќе излезе од дундата на Снешка.

„недостаток на синтаксичко

„недостаток на синтаксичко лингвистичка структура“?!?!
Aбе имаш ли ти 3 грама мозок?

Мислам дека дечкото е истиот

Мислам дека дечкото е истиот оној „ороводец“ на сите протести организирани против проектите на Владата на Република Македонија. Непристрасен и необоен а???

пастир или сашо ги поминуваат

пастир или сашо ги поминуваат вмрофците ради задолжително освежување на знаењата. на вмровецот му се закачува сурлата у шупак со протнување низ дебело и третопалачно у стомах, го минува гадниот пат млитаво, и кисело излегува од уста, горе доле мртва; сурлата зема воздух и им ги стега вратовите на идиотите.

затегнaти шо би се рекло, со љунфер шо им пипа нос, вмрофци лапаат кур.

некои вмрофци мрдаат доека можат; стисок на раце врз змијата, тресат колена и ноѕе, давење, плукање и урла..

зар не е романтично угушувањето на вмрофската стока?

Ауу колку си искомплексиран

Ауу колку си искомплексиран ти дечкооо...

Убавината на идиотизмот е тоа

Убавината на идиотизмот е тоа што секогаш знае да те насмее

знаеш како лета проектил на

знаеш како лета проектил на стелт книжевност.

..

Давид, Игор и Кирил возат тротинети. На платото ја гледаат тротоарката, мајка на Филип. Возат према нејзиниот кватрицепс и навлегуваат у нејзиниот..

анус..

тамо се возат..

сперма и се тоа..

филип..

ги носи дома да си играат со фичо..

филип ги брише ебачиве со бекутан марамчиња, да не го навредат пастир со така јадниот мирис..

ако пастир ви се обрати со зборовите "септичаци, колку е саат" тогаш мислете му ја, ако не, брзо бегајте од пастироња у чешкиот шупак на сашо и седете тамо..

(филип/ке, простор од шесто имаш збора да објасниш како од таму се нашле кај пастир у шупак со овие зборови.)

напиши го составот и читај им го на мртвите, мртовецу.

Вмрофци Септичњаци.

Вмрофци
Септичњаци.

Komentarite na istiot tekst,

Komentarite na istiot tekst, na plusinfo...

 

Име: силвана | Дата: 14.11.2011 13:10

RESPEKT!!!!!

Име: Podrzka | Дата: 14.11.2011 13:28

Sekoja cest G-dine Kabramov, i pokraj beskrupuloznite obidi za perenje mozok, sepak na krajot vistinata ke izleze na videlina.........taa vistina ke bide bolna za mnogumina.....
Pred nekoj den slucajno na RTS1 se zagledav vo edna epizoda od serijalot OTPISANI,....imase scena vo koja gestapovecot i pripadnikot na ss trupite razgovaraat kako go BG treba da se ubijat i energicno unistat site komunisti bidejki bile precka vo realizacija na planovite na tretiot rajh........neznam zosto ama toj dijalog mnogu mi zalici na ovaa nasa tragi-komedija so fatalen kraj......Bi bil sreken da gresam vo procenkata......Pozdrav

Име: Македон | Дата: 14.11.2011 13:30

СССС (Се согласувам со Силвана)!

Име: Soucenicka od Veles | Дата: 14.11.2011 13:34

Go pisuvam ova niz mreza od solzi i se voshituvam na silata koja ja imas za da pisuvas za svoeto cedo,od srce raskinato od bolka i grlo stegnato od zaguseni solzi.Genaracijo,takvi sme nie od 53-ta i koga najmnogu ne boli.I taka gi vospitavme svoite deca i vo ova vreme-nevreme da go iskazat buntovno svojot slobodoljubiv stav i so silen glas da se sprotivstavat na ludiloto,nebulozite nasilstvoto,diktaturata ,potisnuvanjeto na mislata i zborot vo prostorite koi oznacuvaat ZIVOT za site.NO,zlite koi gi uzurpiraat poziciite so necesni metodi za da stanat vlast ne izbiraat sredstva za da ja zadrzat i da unistat se sto im zastanalo na patot na komocijata na sproveduvanje na svoite(no i tugjite) zadaci.Mnogu cesto mislam na Marko, iako licno ne go poznavav,zasto tesko ja prifakjam nepravdata da ne lisi Bog od najdobrite sto gi sozdal,a da ne ostavi so bezvrednite zlobni primeroci na coveckiot duhoven otpad.Znam deka imate mnogu pricini da bidete gordi i sekogas so dignata glava da cekorite po negovite pateki,iako nedoodeni do kraj.I tamu kade sto pomina,ostavi nezibrisliv beleg za dolgo vreme.Toj za mene ke ostane simbol na Plostadot na Slobodata i sekogas koga ke pominam po nego ke go posvetam cekorenjeto vo negova cest.I ako toa sto mi go prakja nekoj kako misla, deka negovoto zaminuvanje e po necija zelba i ne e slucajna nesrekja,posakuvam konecno Bog da ja zeme pravdata vo svoi race i da da gi kazni site sto mislat deka zadovolija svoi animalni,krvolocni pobudi za odmazda.Neka Vi dade Bog sila da go zacuvate zdravjeto .Neka e slaven denot koga se ragjaat ovakvi deca vo nasata zalna Makedonija.

Име: vesna | Дата: 14.11.2011 13:36

sekoja cest!

Име: Filip | Дата: 14.11.2011 13:51

Sekoja cest gospodine Kabranov. Solzi mi dojdoa na oci. Zal mi e za Marko, no vo seta nesreka barem ostavi nekakvi dela i nekakov primer zad sebe. Bese silen karakter, veruvase vo nesto, se borese i pravese nesto, i davase se od sebe za ona vo sto veruvase - nesto sto za razlika od sekade vo svetot, vo Makedonija ne mozat da go napravat 99 % mladi luge bidejki se nesposobni, poltroni, isfrustrirani lugje bez svoe jas. Zgrozen sum od ona sto se slucuva vo Makedonija. Se nadevam deka eden den ke odgovaraat pred pravdata vo Makedonija. Za pravda pred boga ne se somnevam. ke gi stigne i niv na nacin sto najmnogu ke gi zdoboli.

Име: valentina | Дата: 14.11.2011 13:56

Gi podrzhuvam Marko,Vesna,Pavlina ,Slobodan,Slobodanka i site onie koi se borat bez remche okolu vratot da go zhiveat zhivotot vo makedonija.

Име: zlatka | Дата: 14.11.2011 14:05

nemam zborvi za da ti se voshituvam ,samo onoj koj ja pocustvuval bolkata moze vaka da napise , no roditel koj e gord na svoite deca, ostani takov ti navistina si COVEK
Ne baraj od bolni mozoci, i luige bez custvo da msilat i da rabotat kako TI.Bidejki nikogas ne ja pocustvuvavle , i ne mozes da gi definiras na koj pol pripagaat,deinstvenata nivna ljubov e vlasta, edinstevnoto zadovolstvo e aplaudiranejto, edinstvenito kosmar im e branko, se drugo e nebitno, nema do niv da dopre placot na gladnite i nesreknite,bidejki za sebe mislat deka se bogovi, za zal jadni

Име: Elena | Дата: 14.11.2011 14:06

Почитуван, Вашиот син и неговите другари покажаа дека има надеж не само за нашава малечка земја туку за целиот свет.

Име: mrak | Дата: 14.11.2011 14:07

Dlaboko socustvo do roditelite na Marko i voshit na nivnata hrabrost, sila, doblest da ostanat na patot na nivniot mlad no GOLEM sin, protiv zloto na povampireniot fasizam sto ja prekriva nasata Makedonija!!! A sto da se kaze za peracite na mozoci-bedni iskompleksirani i ZLOBNI sustestva, isuseni dusi vo smesni tela, osakateni od Boga da nemaat minimum covecko custvo..Samo NISTO ne ostanuva neplateno vo univerzumot, a ako ovie veruvaat deka ke ja izmamat sudbinata-TAA GI CEKA!!!

Име: Nina | Дата: 14.11.2011 14:10

Me trogna tekstot....I jas sum roditel ijas kako Vas go vospituvam svojot sin....Da razmisluva so svoja glava, da se bori protiv nepravdata i pred se DA BIDE COVEK. Dimenzija sto za zal se pomalku ja poseduvame, a da ne zboram za politicarite. Znaci ovaa vlast ne moze da me natera mene, moeto semejstvo da razmisluvame kako niv. Da gi opravduvame nivnite gluposti, trosenje na milionski sumi..., a pritoa da ne sme niti SDSM niti Brankovisti. Im se voshituvam na mladite od Plostad Sloboda.Samo taka, hrabro napred! Nikoj ne e vecen, pocnaa da pagjaat i pogolemi svetski politicari.HASTA LA VICTORIA SIEMPRE.....

Име: Ace | Дата: 14.11.2011 14:10

Браво !!! Безвременски напишано !!! Секоја чест !!!

Име: Radko | Дата: 14.11.2011 14:13

Hrabro, Silno, Sushtinski......Slobodata nema cena !!!!!

Име: Mimi | Дата: 14.11.2011 14:16

Vo kontekst na tekstot i protestite na deckite , celo vreme s eprasuvam: Pa kaj ste roditeli, kaj ste da im dadete podrska na vasite deca, vasite vnuci itn, Jas i moeto semejstvo postojano sme prisutni na prostestite i me zacuduva nonsalantnosta od vasa strana(sekoja cest na pomala grupa roditeli)....Izlezete, pridruzete im se.Sto se plasite, da ne ve vidi nekoj od vlasta????Znaeme da kazuvame kakvi prostesti imalo vo drugi drzavi.A koj gi pravi tie protesti? Jas, Vie, Sosedot,Prijatelot.......

Име: vladimir | Дата: 14.11.2011 14:21

Gospodine Kabramov! Gordejte se so vsiot za zal pokoen sin,ama i ne zaboravajte da se gordeete so samite sebe,zosto ste uspeale da go vospitate da razmisluva so svoja glava, a ne drugi da razmisluvaat za nego, a toj kako maskota da klima glava, dali na portokaloata ili na sinata boja! sekoja pocit za Marko

Име: Srgjan Ivanovik | Дата: 14.11.2011 14:26

Buntovnite deca se najgolemoto bogatstvo na eden narod. Tie sekogas mu precat na establismentot, no so svoeto odnesuvanje i deluvanje go menuvaat vremeto vo koe sto ziveaat. Za zal Plostad Sloboda e prvoto vistinssko mladinsko dvizenje vo Makedonija i toa e mozebi edna od pricinite poradi sto ovaa drzava i posle 20 godini se davi vo demokratski mrak.
Marko zamina vo druga dimenzija, i vo negova cest, no i vo cest na Martin i na site fizicki i psihicki maltretirani mladi luge, predlagam poveke pesni za Che Guevara, odosto kakafonii od Sonja Tarculovska!!!

Име: miki | Дата: 14.11.2011 14:30

Veke videna pretstava na Gruevski.Site drugi se vinovni samo On i Familijata se bezgresni,ni na mravka ne zgaznale.Koga nekoj prikriva ubistvo togas e soucesnik a kako sto se odvivaat rabotive,siguren sum deka Gruevski znael istata nok deka se slucilo ubistvo.VMRO DPMNE go izgubi mojot glas na site sledni izbori se dodeka Ovie im ja vodat partijata

Име: Meto | Дата: 14.11.2011 14:34

AMIN

Име: Moris | Дата: 14.11.2011 14:47

Убаво и храбро кажано ама овие во власта ни на мртво плачат ни на живо се радуваат кога некој не мисли како нив. Спротивносто мислење им буди свраб до бесвест и затоа уништуваат се живо и етикетираат секого. И јас секогаш ќе чекорам храбро со ПЛОШТАД СЛОБОДА а Марко секогаш е тука кога ние сме активни и храбри за слободата која тој ја сакаше заедно со нас....

Име: Bojan | Дата: 14.11.2011 14:48

Bravo, respect

Име: ?????????? | Дата: 14.11.2011 14:49

ACO, SO TEBE SME MNOGU OD NAS SLOBODOUMNI, KE GO PRODOLZIME OTPOROT PROTIV NEDONOSENITE NI VLADATELI

Име: Hasta La Victoria Siempre !!! | Дата: 14.11.2011 14:54

Sekoja cest za tekstot ! Se nadevam deka mladite se povekje ke razmisluvaat so svoja glava vo idnina i ke se borat protiv nepravdite vo opstestvoto, btw treba da im dokazeme i pokazeme na vlasta ednas zasekogas deka nesmeat i nemozat da ni go potcenuvaat intelektot !!!

Име: Zane | Дата: 14.11.2011 14:59

Aco so celiot respekt kon TEBE i TVOJOT sin, go procitav ovoj izliv na vistinitost i realnost za naseto sekojdnevie. Cuvaj gi spomenite za TVOJOT MARKO i prodolzi i ti i BELINDA tamu kade sto toj zastana - ZA VISTINATA I PRAVEDNOSTA!!!

Име: Кристина | Дата: 14.11.2011 15:00

Секоја чест за борбеноста и непоколебливоста на Вашиот син.
Секоја чест и Вам, што сте создале и воспитале таков голем човек
Ви се восхитувам што смогнавте сили барем за миг да ја запоставите тагата и да се посветите на постигнувањата, ликот и делата на Марко, да ги потсетите сите на неговата големина и значајноста на неговиот ЖИВОТ.

Име: Blagica | Дата: 14.11.2011 15:00

I,pokraj vasata licna zaguba,za koju vi izrazuvam socustvo vie dokazuvate kakov golem novinar ste,apred se kakov golem COVEK ste,G-dine Kabranov.I pokraj golemeta bolka sto ja custvuvata za zagubata na svojot hrabar sin koj treba da bide primer za site mladi vo ovaa drzava vie ste sobrale hrabrost da pisuvate za toa,no se prasuvam dali postoi nekoj vo ovaa drzava koj ima sluh za site nepravdi i slucuvanja vo ovaa drzava.G-dine GRUEVSKI namesto da cekorite gordo za toa sto ste go izgradile so parite na ovoj narod imajte barem malku doblest i vi e i Gordana i site tie okolu vas da i poglednete na realnosta i vistinata vo oci a ne site sto nesto ke kazat sprotivno na vaseto da gi etiketirate so KOMUNjARI I BRANKOVISTI.
Iskreno socustvo za Vas i Vaseto semejstvo G - dine Kabranov..!

Име: Dragan istok | Дата: 14.11.2011 15:04

POCIT za tatkovskata i novinarska energija.
Ovie decki od PLOSTAD SLOBODA, se EDINSTVENOTO nesto, so koe se GORDEAM gledajki godini nanazad.
AVANGARDNINI, BUNTOVNI,
NESKRSLIVI, SLOBODOUMNI....
Seto ostanato e uzasna apatija i monotona procitana kniga.

Име: Kico | Дата: 14.11.2011 15:21

Sekoja cest G-dine Kabravov!!!!

Име: Dajana | Дата: 14.11.2011 15:24

Vi cestitam na silinata na umot. Vi cestitam na herojskoto drzenje dodeka srceto Vi krvari. Vie ste eden od denes malkutemina srekni tatkovci, sto imale takvi ceda, kako Vasiot Marko.

Име: sandra | Дата: 14.11.2011 15:31

Vi ste gord tatko !!!

Име: branka | Дата: 14.11.2011 15:32

citam i placam ,za vasata bolka nema zbor koj moze da ve utesi , na vas ostanuva da prodolzite tamu kade Marko zastana na Plostadot Sloboda za negovite ideali vo onaa sto veruvase toj ,sto veruvaat site nasi deca vo slobodata na govorot ,na mislata....tie imaat svoja vizija za zivotot a nie sekogas ke bideme nivniot stolb na podrska ,soocustvo do fam. Kabranovi .

Име: Maya | Дата: 14.11.2011 15:58

Pocituvan G-dine Kabranov,
Beskrajna pocit kon Vashite dela i delata na Marko...
Iskreno se nadevam deka Vasevo deneshno pishuvanje ke go proicitaat i mladite partiski aktivisti na site partii vo nashava drzavicka ..
Ako barem 10 od niv si stavat prst na glavata i se podzamislat deka se vsushnost isprani mozoci (ili se na pat da stanat), vie vistinski, samo so ova vashe obrakjanje ste napravile golemo delo... Koga barem malku poveke mladite ke podrazmislat za svojata sloboda i idnina , e togas ke zacekorat po patot po koj cekoreshe Marko.. po patot koj ke ja oslobodi ovaa zemja od uzasot koj ni se slucuva... Vo spomen na Marko i so verba deka neshto shto ke se promeni, pishuvajte poveke!

Име: Lile | Дата: 14.11.2011 16:04

Placam koga go citam tekstov so voshit za MARKO.

Име: ivan | Дата: 14.11.2011 16:14

Bravo za tekstov, ama vakov tekst ne moze da trogne nekoe KOPITO od karbinci ili koj znae od kade dojdeno, i smesteno u administracija da lapa 15 iljadi za nisto, nego, vakvi raboti ne go interesiraat, za toa on pak kje si zaokruzi "5", a nie urbanite lugje kje prodolzime da ispashtame. Pozdrav do KABRANOV.

Име: Marija | Дата: 14.11.2011 16:32

Vi blagodaram sto go pisavte ona sto site go zboruvame i slusame po carsiski muabeti! Marko bese prekrasna licnost i kje ima nedostiga na site, no negovata kauza prodolzuva!

Име: Zane | Дата: 14.11.2011 16:33

Me trognavte i rasplakavte ...
I me posramivte, zatoa sto kako i iljadnici drugi lugje vo sakanata ni tatkovina, nemam hrabrost da se sprotistavam na ludiloto sto ni se slucuva. Ednostavno : SE PLASAM. Toa e covecko cuvstvo,ama se sramam samata pred sebe zaradi toa.

Нема ли Бочели некоја песна

Нема ли Бочели некоја песна за Че Гевара? Ако не за Че, барем за Бошко буха? Ем бунтовно ем со стил.

Бришете ги бре ова

Бришете ги бре ова некрофиливе дур не се упристојат малку од малку!

Те шијам. Не ми е ампутиран

Те шијам. Не ми е ампутиран мозокот.

Досега не сум реагирала за

Досега не сум реагирала за дебилните коментари кои лизгаат после многу текстови на ОКНО ама од срце замолувам на овој текст да не им биде дозволено на партиските стаорци да гнасат и тревожат. Немаат усул, навистина немаат усул и не им го овозможувајте тоа.

ОкоБоли главаВицФото