Грција ќе го признае името „Македонија“ за 100 евра месечно

23.02.2012 14:03
Грција ќе го признае името „Македонија“ за 100 евра месечно

Грчкиот премиер Лукас Пападемос денес соопшти дека конечно се постигна договор со Република Македонија околу признавањето на целосното име на нашата земја.

Според овој договор, уште од следниот месец Грција во Обединетите нации ќе ги повлече сите процеси околу правото на употреба на името „Македонија“, по што во ОН ќе се одржи седница на која дефинитивно ќе се усвои називот „Република Македонија“.

За оваа отстапка, владите на Грција и Македонија потпишаа договор според кој државата Македонија на Грција ќе ѝ исплаќа износ од 100 евра месечно, во наредните 50 години.

„Првобитната понуда на Грција беше 120 евра, но ние успеавме да го намалиме износот бидејќи знаевме дека Грција се наоѓа во криза и оти ќе прифати и пониска цена“, изјави премиерот на Македонија, Никола Груевски.

Грчкиот премиер Пападемос изјави дека Грција и понатаму се наоѓа во огромни долгови, и оти во овие мигови треба да се најдат сите можни извори на приходи.

„Освен признавањето на Македонија, опција за која деновиве интензивно се размислува е и предавање на Кипар на Турција за 250 евра месечно. Тоа значајно би ни помогнало во овие тешки времиња, бидејќи вкупно би имале дополнителни 350 евра месечно“, изјави грчкиот премиер.

Извор: njuz.net

igrata se vika majtap so

igrata se vika majtap so kajmak cico gi pravi za merak

Добро... што кур ви се овие

Добро... што кур ви се овие глупости?! немате некој нормален да напише нешто?...најзалудно потрошените две минути...

цел живот копи пасте ...

цел живот копи пасте ... иновативност нула, текстови нашљакани за пар евра, несоодветна критика кон власт ... сајт за у архива

Чудно: не ви чини Окно, ама

Чудно: не ви чини Окно, ама постојано го посетувате. Има тука нешто фројдовско, потсвесно, како да сакате да ве ебат у глава, а да се прикажуете како умствени девици.

Уствари не го посетувам Окно

Уствари не го посетувам Окно ич, тука ме донесе time.mk.
Инаку веста е преземена од hxxp://njuz.net/grcka-ce-priznati-naziv-makedonija-za-100-evra-mesecno/

Get it? njuz.net! Шега е! Она што е без врска е што Окно нема стратегија со вестиве. Или објавувај само заебанции, или само озбилни вести. Кога миксаш, тоа ги збунува читателите.

Па, добро бре, луѓе, не

Па, добро бре, луѓе, не сфаќате ли дека Пара вести се пародија на личности и настани? И што има лошо да се измиксаат сериозни вести со зафрканции? Мене, на пример, тоа ми доаѓа како освежување.

Според Извори од СДСМ цената

Според Извори од СДСМ цената на името била само 50евра останатите 50евра се провизија на Груевски кој ја договорил во четири очи со Пападемос.

абе сите статии, вести ти се

абе сите статии, вести ти се комедија тука :F

Ama nekako ovie para vesti se

Ama nekako ovie para vesti se pojavija bas koga izleze vo javnost doverliviot dokument na avstraliskoto mnr deka koga togas grcija ke go prifati terminot makedonski. Ili koincidencija cista ili jas paranoid :))))

Ne, ne se ovie vesti slucajno

Ne, ne se ovie vesti slucajno tuka. Zagovor e vo prasanje.

Слични содржини

ОкоБоли главаВицФото