Три години од тепањето студенти на плоштад

28.03.2012 12:04
Три години од тепањето студенти на плоштад

Од денешна перспектива, повеќе од јасно е зашто дивите луѓе на ВМРО со копја и знамиња, пред полиција и камери, се дрзнаа да нè тепаат и (буквално) плукаат на плоштад. Реално, бил загрозен целиот тематски парк, не само црквата! (Иако тогаш ние сè уште не знаевме за Скопје 2014 и протестиравме само против верскиот објект.)

На пример, во извештајот на МВР пишуваше дека тие очекувале 4500 контра-протестанти (православни фанатици), а испратиле 36 полицајци...

Your browser is not able to display this multimedia content.

Така, во овој времеплов, да го упатам моето сочуство до сите нас, морлоци кои чекориме по поплавени улици и евтин бехатон и се обидуваме да си го најдеме патот помеѓу постаментите...

Моето сочуство особено го упатувам до сите другари и недругари кои ме напуштија во овој процес (на губење углед, работа, можности) зашто сум се борела за интересите на некоја политичка партија.

А можевме заедно да ги блокираме градилиштата. Вие, драги мои другари, од прв/а до последен/на, најмногу од сите го заслужувате овој град што ви го изградија.

 

Други текстови на Окно кои се поврзани со овој настан:

28 март 2009

Драгата Слобода, дал’ ќе знае да пее...

Скопје радос ти ќе бидеш

Фотографии плоштад слобода

Пандалф Вулкански - Скопски приказни од 2014

Лош сон

СТАПИСАНИ ПРЕД ЛУДИЛОТО, НЕ СЕ ОБЕСХРАБРУВАМЕ!

Марко Кабранов беше храбар борец за урбано Скопје

ПРОТЕСТИ & КОНТРАПРОТЕСТИ Remix 2009

VMROizmot e afektna sostojba,

VMROizmot e afektna sostojba, emotivno reakcionerstvo, primitiven refleks koj vo poslednive godini e pretvoren vo opstestvena sostojba. Voopsto ne me cudat ni etnickite tenzii ni prepolnetosta na crnite hroniki.

So toa distanciranje od

So toa distanciranje od partii na glava mi se kachija. Sekoe lichno mislenje koe se dopira ili e istovetno so stavot na nekoja partija vednash se zhigosuva kako partisko! kako sam chovek da ne mozhe da razmisluva, kako povekje lugje da ne mozhat da dojdat do ist zakluchok...a, vprochem, za taa lazhna neutralnost i licemerno odnesuvanje najdobro napishal Antonio Gramši : Traktat protiv fatalizma, Mrzim ravnodušne. tekstot prochitajte go na sajtot na e-novine, stav, od 26-ti

Drug da go gradeshe Skopje

Drug da go gradeshe Skopje 2014-ta, ako na vmrovcite ne im se dopagjashe, bidi sigurna deka ako im nalozheshe partijata, fizichki ke sprechea: ke lezheea okolu objektite i nemashe da dozvolat da se gradat za razlika od ostanatite inertni gragjani

Уф, чекај малку. Според ова

Уф, чекај малку.
Според ова што го кажа, тоа значи дека они се демократски поосвестени и ги користат алатките на демократијата максимално, алатки кои се користат на многубројни протести во западниот свет.
Патем одма ми текна на кинескиот студент, кој храбро стоеше и лежеше пред тенковите на кинеската армија. ЛОЛ

Jas ne vidov nitu eden

Jas ne vidov nitu eden NATEPAN student. Ako moze da mi kazete koj bese natepan? Imase dve kloci i edna tupanica kon eden covek koj kako sto znaat site ima 40 godini i prosi po ulica i kon eden so kapuljaca na glava sto galamese i samiot ja predizvikuvase drugata strana da se tepaat. Ako veke sakate napisete tri godini od prekinatiot protest a ne TEPANJE za da zvuci podramaticno. Nevladini foliranti.
P.S. Ti Ivana Dragsic narekuvajki gi lugeto "divi luge na VMRO" pa posle cudi se sto te snaslo.

А ти девојче, која си?

А ти девојче, која си?

Ивана дарлинг, преиспитај

Ивана дарлинг, преиспитај се...
Супер што си се борела за своето право на глас, ама дај бе сериозно прекини и ти и сите ко тебе се‘ да боите во партиско...
Демек ние новите генерации ќе се боревме поинаку, за нашето достоинство и нашиот град...
Ама пак им ги испраа мозоците на луѓето кои искрено мислев дека нема да го дозволат тоа

И сега по три години, Ивана,

И сега по три години, Ивана, уште не ти е јасно дека си била марионета исто колку и тие од другата страна?

И сега по три години, Ивана,

И сега по три години, Ивана, уште не ти е јасно дека си била марионета исто колку и тие од другата страна или намерно не сакаш да видиш?

Интересен агол на гледање на

Интересен агол на гледање на работите.
Всушност сите сме марионети, на еден или друг начин.
Колку побрзо го сфатиме тоа, толку подобро за нас иза нашата ЛИЧНА слобода и цел.

Поддршка за

Поддршка за Архибригада.

Сепак има многу неразјаснети моменти кои и после толку време ми се мистични иако сега на подруг начин гледам на тоа утро.
Долгите анализи на снимките по јутуб и сниманото на мобилниот мој, ме ставаат во мисла дали спонтаниот оправдан револт на млади студенти беше гнасно искористен за други цели од крајно гнасни индивидуи.

Не сакам да пишувам за се`, но морам да посочам неколку моменти.

Прво, не постои искрен христијански верник кој навијачки извикува ИСУС,ИСУС... 0:54 сек.

Второ, иако беше страшно и напнато, сепак мора да се потенцира дека само мала група навијачки настроени ликови, а не верски како поголемиот број кои беа таму со црквени знамиња, се упатија кон нас.

Трето, ликот со белиот дуксер кој навистина беше удрен, го знаме веќе сите дека не е студент ниту па некогаш бил и нема потреба да повторувам дека е просјак кој нема благе везе за што бил таму, но и покрај тоа останува нејасно како се најде таму во борбата против силувањето на Скопје.

Пак ќе кажам, сите сме жртви на манипулации од сите страни, за нечии туѓи цели и време е да се разбудиме и да се избориме за тоа што е наш сон и наша индивидуална цел.

допуна... ...а за колективно

допуна...

...а за колективно добро хД

Не и за мое добро. Доста више

Не и за мое добро. Доста више ме браните од СК2К14, аман.

Не им се свиѓале

Не им се свиѓале архитектонските зафати во градот во кој живеат. Сакаат тие да го уредуваат градот.

Bitch, please...

...како да си го најдеш патот

...како да си го најдеш патот меѓу постаментите?

Стварно тешки проблеми.

ОкоБоли главаВицФото