Инсталација од желеа

18.04.2012 12:45
Инсталација од желеа

Ви ја претставуваме инсталацијата на оригами уметникот Џозеф Бу направена во соработка со уметничката група „Материјална Интеракција“ , а изложена во Аквариумот во Ванкувер.

Инспирацијата потекнува од желеа пронајдени во близина на брегот на Британска Колумбија. Инсталацијата „Рој на желеа“ е составена од 94 оригами исполнети со лед диоди. Боите на желеата се менуваат во игра со светлината, но може да бидат управувани и од посетителите со помош на контролор.

Погледнете ги фотографиите и видеото во продолжение.

Повеќе за уметникот тука.

Your browser is not able to display this multimedia content.

Извор: booooooom.com

Слични содржини

Уметност

ОкоБоли главаВицФото