„Нов бран“ пропаганда

13.06.2012 07:30
„Нов бран“ пропаганда

Вчера, случајно на маса се постави прашањето: „Која е најразвиена индустрија во Македонија?“ Без двоумење, одговорив: „Пропагандата“.

Денеска ми се потврди впечатокот гледајќи ги најновите пропагандни спотови на ДПМНЕ за „новиот бран“.

На времето, во „комунизмот“, најуспешните ученици и студенти беа јавно примани во „партијата“ која се грижеше за нивната професионална кариера. Носителите на црвени книшки стануваа пропагандни орудија на „партијата“ која, за возврат, ги претвораше во „привилегирана каста“.

Денес, како ништо да не се променило. Божемните анти-комунисти јавно регрутираат успешни студенти кои стануваат пропагандни орудија во кампањата за „новиот бран“ со слоганот: „Македонија ќе успее“.

Бре, со кого ќе успее Македонија? Со новата „привилегирана каста“ партиски војници? Ќе успее со „бубалици“ кои пелтечат пред камери штапски соопштенија и слогани? Со луѓе кои го продале својот глас на „Центарот за комуникации“, а својата сенка на каналот „ВМРО-ДПМНЕ ТВ“?

Не очекувам некој од „продадените студентски души“ да го постави логичното прашање: Ако слоганот на ВМРО-ДПМНЕ после 6 години власт е дека допрва „Македонија ќе успее“, тогаш, има ли појасно признание за тезата „Преродбата во 100 чекори“ ја претворила Македонија во неуспешна држава?

Пропагандата е индустрија со краток рок на траење.

Пропагандните орудија бргу се „абат“ или стануваат технолошки вишок. Како што комунистичката револуција ги јадеше сопствените деца, така и „Преродбата“ ќе ги изеде партизираните „студенти“ од „новиот бран“. А стариот бран ќе си продолжи да владее – на чело со ветераните Ѕинго, Амди Бајрам и „младичот“ Грујо кој истера цела деценија на власт, сурфајќи на „новите пропагандни бранови“.

12.06.20112

Извор: jasnesumjas.blogspot.com

Батка, а да се откажеш од

Батка, а да се откажеш од пишување и да не замараш више народ? Еве, јас ќе ти сумаризирам што ти е поентата и што си сакал да напишеш:

„Ми смета ВМРО-ДПМНЕ“.

Како и во 90% од твоите текстови. Ај не малтретирај народ више со медиокритетски текстови без идеја.

Батка, а да си читаш ти Вечер

Батка, а да си читаш ти Вечер и да се секираш ич. Не ти ова лекција за у школо па да мора да ја читаш. Ај придружи се на новиот бран и пливкај си.

Жарко, а што е ова твоево ако

Жарко, а што е ова твоево ако не пропаганда?

Ниеден факт, ниеден документ, само партиски обоени тврдења без поткрепа.

Каков факт ти треба море

Каков факт ти треба море Сотире, или слеп си па не ги гледаш со свои очи пропагандните спотови?! Или мислиш дека навистина постои новиот бран?! Па гледаш дека истите луѓе и натаму владеат со исти методи, каков поголем факт бараш, какви црни документи.

"Каков факт ти треба?"

"Каков факт ти треба?" прашање на неделата. Не ти требаат факти веруј му на Жаре зомби. btw едно прашање до жаре. Пред некоја година го дрвеше како алфи те сопреле додека си се шуњал кај машински ноќе. Па правеше драми како те малтретирале со тоа што ти барале лична карта. Е сеа да те прашам као се осеќаш откако прочита дека кај машински ноќе еден гооолем сдсмовец малтретираше мал сдсмовец? Сега сигурно ќе пискаш каде беше полицијата? Може ради тебе више не шетаат таму ноќе за да не "малтретираат" народ.

Значи какви спинери сте, тоа

Значи какви спинери сте, тоа е просто неверојатно. Па човекот пишува текст за пропагандни спотови во кои младите луѓе се приклучуваат на движењето ДПМНЕ, а викате дека немало факти. Па спотовите се тука, споредувањето со други истриски ситуации го прави Жарко и тоа е поентата на текстот, што очекувате судот да му издаде документ дека е во право?! А малиот сдсмовец после излезе и сам кажа дека не бил тепан, туку дека му се заканиле дека ќе биде тепан. За разлика од него, еден мал вмровец беше убиен на плоштад, а ДПМНЕ излезе со соопштение никој да не се меша пошто он бил нивен член.

Па, на пример нешто со што

Па, на пример нешто со што ова писание ќе се разликува од тие пропагандни спотови. Јас не реков дека тие не се пропаганда, но како ќе се бориме против пропаганда? Со уште поголема пропаганда? Со навреди против лагите? Да не давам сега примери, текстот е полн со нив (навреди).

На крајот на краевите, не може пропагандист да критикува пропаганда.

Сотир, Ај убаво прочитај, па

Сотир,
Ај убаво прочитај, па остај ја тастатурата едно пола саат, размисли малку „што сакал авторот да каже„ (белешката за авторот ја знаеш напамет гледам)

Ондак Сотире, ќе видиш дека ова е само РЕАКЦИЈА на вмро-комуњарската пропаганда која ја гледаме на ТВ. Тезата дека, иако вмро врши пропаганда, пропаганда врши и Жаре, е едно од првите спин-правила кои ги учите во Центарот. Релативизација на СЕ и ...анестезија. И јасно ни е тоа и не продавај муда за бубрези. Прочитани сте.

Повампирени комуњари низаедни

Повампирени комуњари видовме

Повампирени комуњари видовме денес пред Град Скопје. Сета мизерија и немоќ на изнемоштениот СДС олицетворени во запењавени климактерични жени, борци симнати од планина (поточно од нивните палати на водно) и војничињата на самопрогласениот командант коки (најтешката команда што ја издал е да му купи цигари локалното дерле). Земајте пуканки и гледајте го последниот здив на комунистите, денес стакло, утре може ќе искршат и некоја канта за отпадоци.

Копиле неписмено

Копиле неписмено

Жален комуњар...

Жален комуњар...

љока, тие пред градско се

љока,
тие пред градско се вистинските патриоти...бранеа лик и дело на човек кој го дал животот, за македонија по ПРВ ПАТ да стане држава со сите атрибути

таквите ко тебе послушно кренаа два прста за најголемиот крвник на македонскиот народ

вие ни МЕНУВАТЕ ИДЕНТИТЕТ...грците се детска играчка наспрема вас...кој е ПРЕДАВНИКОТ љока?...таквите ко тебе?

Џанго тебе те познавам, ти си

Џанго тебе те познавам, ти си југословен така да не ми соли памет за Македонија, исто како и тие пред бараките збирштина од србомани и очајни југословени. Толку сте, 100 души уште! А иначе кои борци се избришани? Улица за Стив Наумов и Мито-Хаџивасилев ќе има и понатаму. Не шири лаги. Башка кај се улиците Вера Ацева која сега е додадена а претходните ја заборавиле? Каде е улицата Михајло Апостолски до сега? А сега ја има. А Тодор Александров е Македонец, крвник им бил на Турците. Ако си сега Турчин тогаш си во право.

Љока Ради предавниците со

Љока
Ради предавниците со комуњарско удбашка и сталинистичка свест, во кои несомнено спаѓаш, на наредниот попис ќе се пишам -Еским

хахахаха...а со Стив Наумов, се посравте и кутрион коце, брже боље амандман поднесува пред гласање

Абе г’с немате ...бидете ѓубриња до крај бе...ви се стресоа гаќите од 100 души на изумирање(твоја забелешка) и коце оп -амандман

И со Аце педерон и со Филип немате г’с бе...ако сте толку г’злаци и мужи, шо не ги крстивте со правите имиња?...се криете ко пички под кошула...кукавици

Тие борци животот го дадоа за

Тие борци животот го дадоа за ти денес да седиш во тоа министерство и да пишуваш на македонски, стоко една неписмена. Ќе гледате вие допрва претстави ама нема многу да ви се допаднат. Ќе свират војничињата на патриотот Ален Зекиров клавир во Идризово, ќе дојде и тој ден.

Ми ги стресе гаќиве, и не го

Ми ги стресе гаќиве, и не го нарекувај мојот приватен простор министерство. Се додека се заканувате како старите удбаши најголем дострел ќе ви биде пишување по сајтчиња. Ќе изумрете за власт ама нема да стигнете до неа.

ОкоБоли главаВицФото