Педерите од цртаните што ги обожававме

16.08.2012 10:17
Педерите од цртаните што ги обожававме

Геј лобито е моќно и пенетрира (буквално и фигуративно) во сите пори на општеството. Цртаните не се исклучок – јунаците од нашето детство беа и некакви педери. Овде ќе ги споменеме оние што беа популарни во Србија во деведесеттите, кога бевме деца. Доказите се неумоливи, а фактот што цртаните ликови се топли браќа не треба никого да го зачудува кога во земјава, Балканов (и во светот) поповите се педофили.

- Тато, тато, а зошто оваа мачка е зелена и голема?
- Е да го ебам сине, веројатно пиела мутоген.
- Не тато, мутоген е од Нинџа желки!
- Соработуваат сите тие, сине...
- Тато, тато, дали Скелетор е мртов?
- Малку е, малку не е, сине. Ама гледај, сеа Химен има да му ебе мајката.

Такви и слични прашања си им поставувал на потесната и пошироката фамилија додека набилданиот плавушан во гаќи ги таманеше душманите со огромен меч. Химен каков што го познаваме, се појави во Господари на универзумот 1983 година, јаваше на голема мачка и кога не беше во акција, носеше тесни панталони и се викаше Адам. И покрај очигледното, ни на стариот твој не му паѓало на памет да ти го забрани Химен зашто е педериште. Химен, не стариот твој.

 Освен појавата, што во реалноста би му овозможила да јава на чело на геј прајдот во Лас Вегас, Химен го оддава и името. He-man – стар англиски збор за силен маж, делија – укажува на љубовта кон курот и чмарот. Силата на овој супер-херој беше во неговиот меч – го фаќа со двете раце и вика – „Јас имам моќ!“ Химен не ја опна јебозовната Тила, ама затоа со мерак се дружеше со нејзиниот очув, Човекот-Оружје. Бркови – младите топли браќа и денес ги обожаваат.

Химен ја презема титулата најгеј лик на сите времиња од Штрумфовите. Од сите. Тие се појавија во стрип уште во педесеттите, а на телевизија 1981 – во тесни панталончиња и топлес. Освен облеката што личи на денешната Вајт сензејшн, постојат низа докази дека малите сини се ложеле во чмар:

- Во селото имаат само една жена, Штрумфета. Малку е веројатно дека таа е профи курва со работен капацитет како оној на Јелена Карлеуша. Попрво ќе да се Штрумфовите гејши.

- Штрумфовите вечно ги прогонува најголемиот деесесовец пред Коштуница – Гаргамел. Конзервативен е, има мачка, вечен губитник е и – противник на геј парадата.

- Лицко постојано носи огледалце и е најгеј од сите штрумфови. Текнувало одговара на фазонот на бубалица со кој педерите се гордеат. А Грубер не се одвојува од теговите поради дефинирање и на бицепсот има истетовирано срце. Комбинација на овие три дава совршен Жељко Јоксимовиќ.

- Штрумфовите се од Белгија.

Во 1991 година, една геј организација доби забрана од судот во Менхетн да се нарекува Пинк Пантер. Беше објаснето дека тоа е „асексуален“ лик од цртаните што уште еднаш потврди дека американските судии сакаат да јадат гомна. Розевото витко пантерче (кој пуши цигара со муштикла и оди како мојот наставник што ми предаваше фолклор во основно) не е топол брат исто како што Бастијан Швајнштајгер не е Германец. Пинк Пантер стигна на екранот пред половина век, а пред десетина години сите метросексуалци на Обилиќевиот венец конечно го прифатија неговиот изглед.

Кога веќе заклучивме дека розевите маички не се кул, туку геј, редно е да го споменеме и Вернон Фенвик, прочуениот страшен снимател на Канал 6, кој ги уништуваше приказните на бестрашната Ејприл О’Нил. Вернон обжаваше розеви кошули и трегери. Имаше таква гестикулација, поради која во некој позаебан белградски кварт би добил ќотек сред бел ден, додека на плоштадот купува брокули за да ги зготви со њоки. Не е случајно тоа што му е доделен пичкаст глас, тоа што се сере во гаќи кога ќе види стапала на нинџа, не се пали на Еврејката Ирма и постојано е во газот на шефот.

Фановите на Умри машки залудно се противат повикувајќи се на фактот дека Вернон редовно се обидувал да ја бакне Ејприл – познато е дека секој што се ебе у шупак некогаш доаѓа во дилема дека му е потребна маска. Оваа цртана серија настана во 1987 и е преполна со потенцијални буљаши – Рокстеди и Бебоп се добри кандидати. Но, Вернон Фенвик останува најочигледниот лик. Покрај Кранго, се разбира.

На листата на геј јунаци од нашето детство со жалење го додавам името на Душко Долгоушко. на чија изведба од страна на Никола Симиќ ѝ се поклонувам. Инаку, Душко има орман со женска облека на што би завидувале и српските естрадни курајбери. Често се потпира на колкот кога стои и се фрцка кога оди – со мирна душа би можеле да кажеме дека е женско петле.

Ама да не пукнат душманите, тука е и ловецот Елмер кого Душко често и со задоволство го бакнува во уста. Иако оние од форумите запињааат со сета сила да докажат дека тоа е само начин Душко да го збуни и разбесни противникот – тој сеедно е геј. Всушност бисексуалец е, со оглед на тоа дека е докажано дека трча и по зајачици.

кон вториот дел

Извор: tarzanija.com

вмро нема ни една ПИЧКА у

вмро нема ни една ПИЧКА у јавност јеботе
камо ли на функција у седми ешалон
овие шо се министерки се профи курви
со добро утврден работен капацитет

Срање во изобилство.

Срање во изобилство.

Ми се гади од помрачени умови

Ми се гади од помрачени умови кои не бираат средства за да си ја остварат целта.

Не знам само дали ви е целта да имате занимлив текст, кој би требало да ја обогати содржината на сајтов и да ја зголеми неговата читаност или пак на подмолен начин ги рекламирате педерите?

Нон стоп ги муабетите педерите по медиумов, рекламата ви е по лукава и по добра од колку онаа на кока кола. Дури и тогаш, кога навидум педерастијата ја третирате во негативен или ироничен контекст, сепак и тогаш ја наметнувате и рекламирате. Па нели антирекламата е најдобра реклама.

ОПТИЧКА ИЗМАМА Психо

ОПТИЧКА ИЗМАМА

Психо Психопатовски, ги наместил очилата и седнал да гледа цртан филм и видел дека ликовите во цртанот се наполно голи.

Психо Психопатовски, ги симнал очилата и пофторно погледнал во телевизорот и сватил дека тоа не е точно,затоа што сите ликови на себе имале облека.

Психо Психопатовски, пофторно ги ставил очилата и НЕ сакал да верува дека тоа што го гледа е опшичка измама.

Дамките од кал не се на

Дамките од кал не се на небото, туку на прозорецот низ кој гледаш во небото.

ха-ха-ха, ме изнасмеавте, да

ха-ха-ха, ме изнасмеавте, да си ебете векот...

Балтазар беше Зоофил Попај

Балтазар беше Зоофил
Попај беше Садо-Мазо
Којот беше само Мазо
Бранко Коцкица чист Педофил
А Том и Џери беа Геронтофили
A Волшебникот од ОЗ беше генд бенд
Сега сите среќни?

Ne znam zosto vakvi raboti na

Ne znam zosto vakvi raboti na ovoj sajt...
Ne se soglasuvam deka na "podmolen nacin gi reklamirate pederite", ama ova vrska nema. Kon sto bi trebalo da celi ironijata? Ova lici samo na isfrustrirana "analiza" koja vo golema mera (se nadevam, sprotivno od vasite zamisli pri objavuvanjeto na tekstov) ja navreduva LGBTQ populacijata. Izobiluva so stereotipi i navredliv govor, koi ne znam kako bi pomognale dokolku pak se povrzuvaat so ovie temi.
I mozebi konecno bi trebalo da obrnete poveke vnimanie na prevodite, gramatickite greski i slicno, koi tuka, iako pomalku, sepak gi ima. Sosema "se cita" od kade e prezemen tekstot.

„Ova lici samo na

„Ova lici samo na isfrustrirana "analiza" koja vo golema mera (se nadevam, sprotivno od vasite zamisli pri objavuvanjeto na tekstov) ja navreduva LGBTQ populacijata.“

Незнам дали ќе поверуваш или не, мене како некој кој е педер овој текст ама баш воопшто не ме вреѓа. И ме нервира кога се инсистира на „претпазливост за да не ни се навредат чувствата на нас педерите“. Ко да сум „лице со посебни потреби“ па да треба некој да ме брани. А и не верувам во „политичка коректност во говорите“ бидејќи тоа е само една форма на самоцензура и ништо повеќе. Освен ако некој не повикува на отворено насилство поради мојата различност. Се надевам дека бев доволно јасен. Поздрав

Темава е супер, и знаеме

Темава е супер, и знаеме зошто е тука, и нека е тука, подржувам. Имам многу геј познаници и се прекрасни луѓе и немам намера да скокам на бандвагонот на плукање кон никого кој има различен lifestyle, не сме ни ние хетеросексуалците анѓели и побели од белото.

Сепак имам намера силно да критикувам како и досега во врска што ми пренесувате напис од гледна точка на метросексуалците од некаков си туп и гнасен Обилиќев Венац. Па ме заболе за нив. Па ме заболе за Дорќол, ме заболе за Карабурма, ме заболе за Калемегдан (попатно сите овие имиња се турцизми).

Па поминаа 20 години човече, до кога Белградоцентрични, и тоа сега по избор? Па фала му на господа не морате повеќе да велите дека сонцето изгрева на тупата Авала.

До кога ќе ми цитирате некој си Видиќи, некој си Тирнаниќи, некој си Матеј Бор, некој си Мате Ловрак. Па кои се тие човече во светски рамки. Југославија умре!!! Добро утро!! Комунизмот исто така!!

Па цитирајте светски мислители, цитирајте светска литература, светски урбанисти, светски новинари, политичари.

Донесете го светот во Македонија. И носете ја Македонија во светот. Без да барате тупи посредници за до и од светот. До кога шлепање на социјалистичкото образование што го земавте од 20 страници тетратчиња каде што некои Видиќи биле напишани со стравопочит.

Образованието не е еднаш засекогаш, цел живот е учење. Не ни доаѓа светот преку Загреб, Белград, Софија. Светот доаѓа директно во Македонија денес. И уште еднаш, слава богу за тоа. И за тоа треба да се образуваме и градиме, најповеќе себеси, како светски и широки луѓе.

И на крај да се вратам на темата. Напешете за геј луѓето од македонски аспект, и отворено, и со примери и без срам, и без премногу up in your face. Со стил и мерка. Во стил на метросексуалец од Дебар Маало ;-) Или Широк Сокак ;-)

Напишете за примери кои ги има, и јас знам многу, еден од нив уште како ученик на пример. Имавме наставник по ликовно што беше геј, еееј, уште тогаш, замисли човече. И знаете што? Човекот просто сите ученици го обожаваа. Затоа што беше ептен кул и интересен човек. Никој од нас не станал геј ради тоа (можеби некој и станал што секако бил предодреден да стани, не знам, не сум проверувал).

Геј луѓето не скокаат врз тебе да ти направат нешто како што некои луѓе можеби имаат представа. А кога си имаат партнери и луѓе на кои тоа им се допаѓа и се чувствуваат како такви, па кој сум јас да им судам што си прават зад затворени врати? Имајте малку доблест и скромност. Никој не ни суди ни нам ниту на некои други за поинакви различности во lifestyle-от.

Сакам да кажам, секогаш сме имале и ќе имаме толеранција кон сите различни луѓе и тоа треба да го негуваме и натаму и да се гордееме со тоа.

Поздрав.

Дечко, текстот е преведен од

Дечко, текстот е преведен од српски сајт. Србија и Белград (како и Тирана, Загреб, Софија, Солун, Љубљана, Париз, Њујорк, Истанбул, Рио, Камчатка, Монт Еверест итн.) е дел од светот по кој пекаш. Штавише, Србија е наш прв сосед и не’ поврзуваат илјада работи, од кои делумно заедничката култура можеби е најважната работа.
Инаку, сосема се согласувам со тебе дека Македонија е мошне затворена земја („темен вилает“, особено кога ја водат мрачни националисти-груевисти) и дека сите треба да правиме напор да ја отвораме земјата, не само кон соседите, туку и пошироко.

Или пак од работата е што од

Или пак од работата е што од странски јазици знаете само српски, па само тоа читате и преведувате? Бидете барем искрени. А ова погоре е глупа копи/пејст бљувотина што нема врска ни со педери ни со геј лоби, само со педерчиња што стварно више не знаат од што пари да направат па ке ни продаваат тука бајати вести и информации.

Прво. До Коментатор, од

Прво. До Коментатор, од Коментатор. Не е лошо од милион други никови да одбереш малку поразличен од мојот :-) Ако сакаш да бидеш Коментатор додади барем нешто како + или * КоментаторТурбо, или СуперКоментатор за да се разликуваме;-)

Инаку се согласувам со твојата предпоставка за недоволно знаење на светски јазици па на некои и нема од каде да им дојде информација од светот што е многу жалосно. Сепак мислам дека тоа се менува и дека сега веќе огромното мнозинство од помладата генерација може да комуницира со светот директно. Работат е што старите комуњарски диносауруси кои ги губат позициите пекаат по времето кога говореа српски да их цео свет разуме ;-)

А сега до Алтерглобалист и Окно. Нас не сврзуваат илјади и милион други работи и со многу друи нации во светот и регионот, па не гледам овде текст копиран од руски, албански, бугарски, турски сајтови. Ништо повеќе не ме поврзува со некој си северен чарапан затоа што ете ни се "прв" сосед, од што ме поврзува со некој (не сите секако) американец, англичанец, кинез, иранец, индиец, со кого после краток раговор например ќе сватиш дека имаш поголеми сличности во размислувањата отколку со некој сељак од Шабац или Земун.

Барајте духовни другари и кругови на познанства низ цел свет што барем е толку лесно во ова денешно глобално село на инстант чатови, фејбуци, скајпови. Твојот сам концепт дека нас "илјада" работи не поврзувале со Белград е полтронски затоа што нас уште една илјада повеќе други работи не поврзуваат и со бугарите, албанците, турците па не ми ги цитираш, не се обидуваш на читателите светот да им го пренесеш низ призма на некојси тупетини од типот на Видиќ, или не дај боже Матеј Бор.

Наречи ме Груевист ако сакаш, нема проблем, но јас не сметам дека земјава ни е многу затворена, напротив, отворена и толерантна. Џабе и ниски ви се сите обиди се, од архитектура, до политика, до спорт, до уметност, а еве и геј лезбијанс права да пупмате ефтин катаклизмички дневнополитички популизам, заедно со Ерол со кого си го позајмил "темен вилает" терминот, на agents of doom and gloom дека се е лошо, никогаш не било полошо, абе до кога вака, и се ќе биде супер кога вашата партија на олигарсите ќе се врати на власт и се ќе се врати на место.

Тогаш и принцевите и принцезите на кои тато и мама уште во комунизмот им обеќаа доживотна наследна власт повторно ќе станат директори, секретари на оптшински партиски комитети а богами и "интелектуалци" ако ништо друго. Абе еден рај, во МК ќе се возобнови Југославија едноставно, сите ќе ни завидуваат, Захов како министер на економија и Маркс ќе го спроведе во дело избегнувајќи ги грешките на Ленин, Сталин итд а Угриновски слетови на Филип Втори (пардон, ЈБТ ќе се преименува тогаш сигурно) ќе ви организира на 25ти мај. А БЦ ко и секогаш ќе тепа време од пијанка до дупење на своите транзициски жртви,а и нивните жени кога ќе стигне чоекот, па немјоте така, нема он време сите нив, ме разбираш, некогаш некој друг ќе мора.

Мој совет до сите проповедници на крајот на светот без "демократот" БЦ. Излезете малку на подолго време вон МК на учење, јазик, специјализација, работа за да се одржавате додека учите, нема да е лесно ама ќе ви биде life changing искуство. Прошетајте и кон "првите" ни соседи само, пратете светски вести по интернет, барем сега тоа е лесно. И тогаш уште повеќе ќе ви се отворат очите и ќе бидете повнимателни со употребата на терминот темни вилаети например.

И знаете што, верувам дека дури тогаш ќе почнете повеќе да цените некои работи во Македонија како толеранцијата и отвореноста која сега ја земаме здраво за готово.

Олку мизерен текст немаат

Олку мизерен текст немаат напишано ни во списанието "Свет", па дури и тогаш кога станува збор за Боки 13.

Ех окнаши, колку ниско паднафте, колку сте само назад, а упорно мафтате со лепезата на авангардата, која не е ништо друго туку маска со која ја криете сопствената мизеријата.

А БЕ ЗАШТО ОКНО И СИТЕ ОНИЕ

А БЕ ЗАШТО ОКНО И СИТЕ ОНИЕ КОИ СЕ ДЕЛ ОД ОКНО И ШТО ПИШУВААТ КОЛУМНИ , МИ СЕ ЧИНИ ДЕКА СЕ КОМУЊАРИ И НЕ И ЧИНИ ВЛАСТА, (ЧИСТ ПРИМЕР Е ЖАРКО ТРАЈАНОСКИ) , А И ПЛУС ТОА СЕ НЕШТО ТЕКСТОВИ ПРОТИВ ЦРКВА, ВЛАДА , ДРЖАВА?

Абе кој кур ви е на сите, ако

Абе кој кур ви е на сите, ако не ви се допаѓа не читајте. Пууу ебамви стоката сељачка вмровска...

Слични содржини

Квир / Живот / Култура / Теорија
Квир / Живот / Култура / Филм
Жарко Трајаноски
Квир / Живот / Култура

ОкоБоли главаВицФото