Такси во кое градот звучи подобро

25.10.2012 08:24
Такси во кое градот звучи подобро

Учеството во сообраќајот во големите градови како Лондон неизбежно изложен на голем стрес: нервозни возачи, невнимателни пешаци, свирење од сите правци, автобуси, такси возила, велосипедисти, работа на патот, сето тоа го сочинува секојдневието на лондонските улици.

За да го направи искуството на возење низ градот попријатно, макар на оние користат такси услуги, лондонскиот уметник Јури Сузуки, чија специјалност е звукот, осмисли такси возило во кое градските звуци звучат подобро.

„Звучното такси“ е опремено со микрофон кој ја снима околната врева, која потоа посебно дизајнираниот софтвер ја претвора во уникатна музика, истовремено следејќи ја динамиката на звуците од улицата и правејќи таа да биде прифатлива за увото.

 

 

Повеќе за проектот може да прочитате овде.

Слични содржини

Јавни Простори / Уметност

ОкоБоли главаВицФото