КОНКУРС за РАЗГЛЕДНИЦИ - ИЗЛОЖБА ПОБЕДНИЦИ и УЧЕСНИЦИ

29.09.2009 13:21
konkurs-izlozba.jpg

Еве ги шестте наградени дела од конкурсот за разгледница со мотив: плоштад „Македонија“! На увид! Но и за задоволство, се разбира!

Ви ги претставуваме, почитувани и драги читатели на „Окно“, и делата на вкупно 18 автори што учествуваа на конкурсот. Од двајца сеуште немаме дозвола да го објавиме нивниот труд, а еден автор не сакаше да го публикува своето дело. Уживајте во разгледувањето!

*КЛИКНИ НА СЛИКИТЕ ЗА ПОКРУПЕН SLIDESHOW

НАГРАДЕНИТЕ:

Александар Јосфовски

Елена Стаменкова

Александар Илиевски

Огнен Танчевски

Слободан Јаќоски

Леонора Грчева

 

СИТЕ УЧЕСНИЦИ:

Ивица Кондев

Иван Илиев

Дарко Кузманов

Наташа Гелева

Александар Илиевски

Даниел Јанев

Слободан Јаќоски

Димитар Грчев

Филип Трајковски

Елена Стаменкова

Владимир Лукаш

Гоце Велески

 

Александар Јосфовски

Леонора Грчева

Филип Јовановски

Бранко Ристовски

Огнен Танчевски

Верица Младеновска

*КЛИКНИ НА СЛИКИТЕ ЗА ПОКРУПЕН SLIDESHOW

 

za konkursot

helou! gi gledam site varijanti na ponudenive demek razgednici.
bas mi krivo sto gledam tolku nekreativni ,kilavi  resenija..se gleda dosadnost vo site niv.deluvaat kako da se praveni po necija naracka.
zal mi e sto tolku ne si go sakaat gradov.ne e sovrsen gradot .ama ako vie ne pravite nisto za gradot,ni gradot za vas nisto nema da napravi.
kao i da e,pozdrav za akcijata razglednici za skopje,ama moram da kAzam:
TUMBS DOWN!

Па нормално дека е по

Па нормално дека е по „нарачка“. Конкурсот имаше стрикнто определена тема и правила.

Spomenici

 
Da neznajt coek so da recit...........nekoi od ovie se vulgarni,drugi glupi i se na se frustriracki...........a i partiski oboeni???????.Ova e anti VMRO konkurs,????????????SDSM li gi organizira preku nevladini pioni...
Inace ne sum clen na niedna partija......kolku za informacija,niti me platile za komentar.......
Za zal odredeni Makedonci nemaat oset za granica vo degradiranje na svojata nacija,demokratija ne znaci i anarhija.ama doma ne gi vospitale.......a za niv skulpturi umetnost e spansko selo.A i odredeni arhitekti koi na cel glas sega se pravat pametni kaj bea koga Skopje go masakriraa so svoite idei..........Kenzo dzbe Vi napravi proekt.Od Skopje napravivte kokosarnik.i vo pravo ste...... tamo ne odgovara postavuvanje na spomenici i arhitektura koja e i dokaz za kultura na eden narod...........sednite vo kokosarnikot i zobajte pcenka opkruzeni so vaseto post socijalisticko gubre koe go unakazi Skopje.
A kreativnosta iskoristete ja vo nesto po pametno,koga posleden pat ste procitale kniga...........na koi iscaseni im ostanuva idninata............
Odama za Skopje vazi .vecna mu pamja........arhitektura so bese toa............

 se gledam ,smao razglednici

 se gledam ,smao razglednici ne gledam.....cuden fenomen kaj mladinava,neka se zaprasat malku 'STO PRAVAT'

Pa normalno deka ima se

Pa normalno deka ima se drugo, osven razglednici, no toa ne e voopshto cuden fenomen! Toa e posledica od toa sto gradot prosto povekje NE INSPIRIRA nikogo od nas, vo pozitivna smisla! Ubavite nesta se vo senka na ostanatite gom*arii koisto sekojdnevno kako pecurki posle dozd izniknuvaat naokolu... Skopje e grad so istorija, no so izguben duh nekade niz godinite nanazad, kic mesto, koe se modelira po terkot na vlasta i ispolitiziranite dilajli i debili, so edna cel...

Најжилаво во Македонија

Најжилаво во Македонија дефинитивно е хејтерството! Т.е. фрустрациите на некадарните и мрзливите! Само да се мрчи, да се фаќа сеир, да се биде циничен и несфатен...
Го повторувам она што и жирито го заклучи: повеќето од пристигнатите трудови се мошне квалитетни, и ликовно и идејно и на ниво на графички дизајн, а богами и поради граѓанската храброст, ангажираност и субверзивност во однос на мизерните културно-урбанистички политики на власта. Велам: барем десетина автори заслужија да бидат наградени, но парите беа толку!
Жалам за тоа (што нема повеќе пари за награди), но им благодарам на сите автори, уште еднаш, и на ситеим посакувам да ја чуваат и негуваат сопствена креативност и критичност, па и наспроти дежурниве хејтери и сеирџии!

Јас гледам една добра

Јас гледам една добра разгледница.
Третата слика е нешто фантастично.
Во кој и да се земе контекст.

Браво за креативноста и

Браво за креативноста и реалниот приказ на состојбата во Скопје.
Гарант пола од овие разгледници ке бидат реалност за 3-4 години и гарант некој ќе не убедува дека вака е Скопје поубаво и дека така " e секаде по светот".
 

Не градиш ништо, нема сатира.

Не градиш ништо, нема сатира. Градиш нешто има сатира - Бранко Црвенковски.

Како и секогаш Коља си е

Како и секогаш Коља си е долседен демагог. Очигледно е дека овде се работи за креативност која бива изманипулирана во политичко критизерство, барем да се работеше за релеватна критика.
Да му беше на Коља гајле за младите автори можеби немаше да испозаебе едно чудо молади автори кои се нели според него се „мрзеливи“ и „некомпетентни“, немаше да краде дела од deviantart, немаше нелегално да обајвува визуалени дела на овој сајт... немаше да изиграва субверзивец само на хартија или кога ќе му ги скратат парите од Министерство за култура....
Стие те знаеме бе, друже, ти збориш за некое хејтерство.... ма дај...

Никого не сум

Никого не сум „заебал“, Петар. Ниту млади уметници, ниту било какви уметници, ниту никого! Во Темплум, во Маргина, во Точка (и во старата и во новата), сега и во Окно, биле претставени десетици и десетици млади и не толку млади уметници од Македонија изминативе над 15 години.
Исто така биле претставени и десетици и десетици писатели и преведувачи (освен претставувањето, многумина од нив, нис сите овие години, земале пристојни хонорари за својот труд, тогаш кога пари имало, како сега наградените учесници на конкурсот).
Конкретниов конкурс, исто така, не е политичка манипулација туку, во една своја важна димензија, елементарен и креативен и успешен чин на граѓански отпор против забеганите културни политики на власта.
А твојот проблем, Петар, повторувам, за жал, е стандарден: фрустрираност, нереализираност, хејтање.

luge sramno e parodija na

luge sramno e parodija na skopje da se pravi preku razgledinici...vistinskata smisla na razglednica ocigledno nekoj ne ja znae...razlicno e RAZGLEDNCA od FLAER ZA CIRKUZ ILI  PREMIERA NA FILM,,,,,,,,,,,,ocigledno e deka umetnosta se pretoci vo politika.......sekoj umetnik treba da go ceni trudot na drug umetnik, zaedno so negovata umetnost...i ocigledno ovdeka vo vie razglednici nema umetnost..umetnosta e sklona kon ubavite raboti ,ne kon grdite!!!!A NAJGOLEMIOT UMETNIK E OD GRDO DA NAPRAVI UBAVO!!!!

Абе коментаторчиња, читате ли

Абе коментаторчиња, читате ли што коментирате? Па само на слеп, глуп или неписмен може да не му е јасно дека да, конкурсот бараше уметнички дела на семи-политичка тема, но и граѓанско-отпорна креативност. Само неписмен, кој не знае  што коментира, ниту знае за што конкурс станува збор, може да труби дека „некој не знае што е разлгледница“. Не, некој не знае што е критика на место, а што е упорно „лаење“, ко погорниот „кој го знае Коља, а „познавањето“ го аплицира на сите, да помисли човек дека Коља на пријавените јамка на врат им ставил. Па дај не ги вреѓајте уметниците, не се тоа деца од 5 години, побогу!

Уметноста е склона кон

Уметноста е склона кон убавите работи, а не кон грдите?!? 
Секој уметник треба да го цени трудот на друг уметник? Тогаш цени го. Ако си уметник. Ако не, критикувај го, со коментари засновани на логична мисла.
Уметноста е склона кон критика, став и идеја.Тој што не знае да ги препознае...негова загуба.

Ednostavno ne mozam da se

Ednostavno ne mozam da se iznachudam na megusebnoto prepukuvanje vo komentarite. Dobro, do koga za dzabe ke se "lae" i razmenuva negativna frustrirachka energija? Luge, dajde da se pribereme i sobereme so mislite. Uchesnicite, t.n. "umetnici" se obidele da odgovorat na konkursot na nachin kako tie gledaat i razbiraat - shto i e nivno pravo, dodeka komisijata koja gi odbirala "delata" koi treba da se nagradat isto taka se nashla na slichna, ako ne i ista branova dolzina so poentata na konkursot i nivoto na estetika koe smetale deka treba da prisustvuva. E, sega, ne se krivi nitu uchesnicite, nitu komisijata. Stanuva zbor za nivo na estetika (koe ne soodvetstvuva so moeto, ochigledno), chuvstvo za umetnost, doza na politikanstvo (povtorno ne se pronaogam so dotichnite), kako i nerealno i premnogu ochigledno neosnovano samopriznavanje i samovelichanje. E, sega, dali toa treba da prodolzi vo toj tek? Ne! Ima potreba od vistinski kvalitet i vistinska umetnost so misla malku porazlichna od dnevnoto politikanstvo. Se do toj den..NADEZ:)

Да, да, Коља секој пат кога

Да, да, Коља секој пат кога кога некој тебе те критикува тоа е поради „фрустрираност, нереализираност и хејтање’.... класична straw man логичка грешка ... и ти тоа добро го знаеш тоа, Коља ..
Во ред, е точно дека биле претствени млади автори во Маргина, никој не го одрекува, ниту девалуира тоа, сум ја купувал и читал Маргина и ќе ја купувам доколку излегува (но не гледам дека тоа ти е во агендата  во изгледна иднина ) ... но, тоа нема никаква врска со она што јас го зборувам, значи повторно правиш замена за тези, што е навистина тажно за човек со толкав капацитет како тебе... (сега јас грешам логички, но што да правам кога си ми бил човек на кого сум се угледувал во минатото)
Сакам да направам разлика помеѓу релеватна критика на системот во целина и кампањско кртизерство спонзорирано од моќни фондации (BTW, немам проблем ниту со едното ниту со другото, но сметам дека е потреба да се направи дистинкцијата)...и тоа препоставувам ти е јасно, ама ти пак ќе се обидеш да го извртиш, но нема проблем махер си за тоа, друже...

До ликот кој спомнува

До ликот кој спомнува „слепост, глупавост или неписменост“ :
Не гледам никој овде повеќе да навредува од тебе... досега имаме створено платформи  за реализирање на секаков можен начин, што еден конкусрс на Окно не ни менува ништо... Проблемот е што секоја критика се дискредитира како „хејтерство, израз на исфрустрираност“... но баш и не гледам дека ти тоа си го уочил...
 

 Moже ли да се набават овие и

 Moже ли да се набават овие и каде?

Слични содржини

ОкоБоли главаВицФото