Како да се „избришете“ од интернет

06.04.2013 09:53
Како да се „избришете“ од интернет

Со помош на писателката и технолошки маг Џеми Кис, новинарот на Гардијан Марк Рајс-Оксли се обиде целосно да ги избрише податоците за него на интернет.

Меѓутоа, освен бришењето на профилите на социјалните мрежи, се поставило прашањето дали тоа воопшто е можно? Дали постојат страници кои можат да ви помогнат? Како да ги избришете двојниците и каде оди вашиот Фејсбук профил после бришењето?

Погледнете го видеото во прилог.

Извор: www.guardian.co.uk

Слични содржини

Активизам / Технологија / Екологија / Теорија
Свет / Технологија / Уметност

ОкоБоли главаВицФото