20 години без Конески

07.12.13 13:06

На денешен ден се навршуваат 20 години од смртта на Блаже Конески (19.12.1921 – 7.12.1993), една од најграндиозните фигури во современата македонска историја, култура и книжевност.

По тој повод, претставуваме старо видео интервју со него, веројатно едно од последните кои Конески ги има дадено пред камера.

ОкоБоли главаВицФото