Ле Збор пред Олимписките игри во Сочи: На Русија со љубов

06.02.2014 09:58
Ле Збор пред Олимписките игри во Сочи: На Русија со љубов

По повод одржувањето на зимските олимписки игри во Сочи, кои ќе бидат отворени на 7 февруари, Ле Збор, првиот лезбејски и феминистички хор во југоисточна Европа објави видео за познатата руска песна Катјуша, изразувајќи солидарност со ЛГБТ лицата во Русија и ширум светот.

Видеото за Катјуша режирано од Томислав Фикет, во Русија веројатно би било забрането како пример за „хомосексуална пропаганда“.

Извор: radiosarajevo.ba

Слични содржини

Квир / Музика
Музика / Око

ОкоБоли главаВицФото