Малку геј Олимпијада

07.02.14 12:01

Бројни организации за заштита на човековите права од целиот свет го кренаа гласот против дискриминацијата на ЛГБТ популацијата во Русија пред отворањето на Зимските олимписки игри во Сочи. Смислата на Олимпијадата е во учеството, вклучувањето и меѓусебното почитување, порачуваат организациите до руските власти.

Своја порака испрати и канадскиот Институт за различност и инклузија, а откако хомофобите ќе го погледнат ова видео кое е вистинска провокација за нив, веројатно никогаш повеќе нема да го гледаат олимпиското санкање на ист начин.

Извор: The Canadian Institute of Diversity and Inclusion

ОкоБоли главаВицФото