Sebastian's Voodoo

05.05.14 12:39

„Sebastian's Voodoo“ е извонреден краток анимиран филм на парагвајскиот режисер Хоакин Болдвин, кој најдобро покажува дека не е потребно да го имате целото време на светот за да направите филм со добра и моќна приказна.

Преку оживувањето на куклите и делумно заменетата улога со луѓето што го прават вуду ритуалот, Болдвин создава приказна полна со напнатост и емпатија. За овој краток филм, режисерот има добиено дури 104 награди и признанија, меѓу кои се и оние на филмските фестивали во Кан, Лас Вегас и наградата од универзитетот UCLA.

Слични содржини

Око

ОкоБоли главаВицФото