СО КАРТОНСКИ КОЦКИ ПРОТИВ „БЕРБЕРОТ“

29.12.2009 10:34
plostad-sloboda-kocki-u.jpg

Во саботата, на 26.12.09., екипата „Плоштад слобода“ во центарот на Скопје одржа протестен перформанс против забегувачките градски политики и на локалната и на централната власт. Носејќи картонски коцки на главите (асоцијација на калдрмата што градоначалникот сака да ја врати на плоштадот), протестантите се прошетаа од плоштадот „Македонија“ до канцеларијата на градоначалникот во градскиот парк, каде што хорот „Распеани скопјани“ ги испеа песните „Коце берберот“ и „Градот убав пак ќе никне“. Овде пренесуваме фотографии од настанот што ги снимија Самир Љума и Ванчо Џамбаски.

 

*КЛИКНИ НА СЛИКИТЕ ЗА ПОКРУПЕН SLIDESHOW

 

*КЛИКНИ НА СЛИКИТЕ ЗА ПОКРУПЕН SLIDESHOW

 

КАРТОНСКИ КОЦКИ

 БРАВО!!! ПОДДРШКА

Слични содржини

Никола Гелевски
Општество / Активизам / Јавни Простори
Општество / Активизам / Gif
Активизам / Јавни Простори / Екологија

ОкоБоли главаВицФото