Пикселвуд

07.06.14 12:00

Словачкиот уметник Душан Чезек во својата серија гифови „Pixelwood“ си поигрува со култните и планетарно познати филмови, претворајќи ги во 8-битни гиф анимации. Со внимателниот избор на боите, реквизитите како и костимите што се најрепрезентативни, Чезек успева да ги направи своите „пикселвудски“ гифови доволно препознатливи.

Pulp Fiction

The Fifth Element

Shaun of the Dead

The Big Lebowski

Moon

The Life Aquatic

Извор: www.behance.net

Слични содржини

ОкоБоли главаВицФото