Гринпис против ЛЕГО

11.07.14 12:29

Во својата најнова кампања „LEGO: Everything is NOT awesome“, организацијата Гринпис го напаѓа ЛЕГО поради партнерството со нафтениот гигант Шел. Од Greenpeace велат дека и самите се фанови на минијатурните фигури на ЛЕГО, но дека соработката на оваа компанија за детски играчки со Шел е просто неприфатлива.

Освен што упатува критика, Greenpeace го повика ЛЕГО да го раскине партнерството со Шел и да се придружи на кампањата „Спасете го Арктикот“.

 

Извор: ufunk.net

Слични содржини

ОкоБоли главаВицФото