Евреите ширум светот ги осудуваат нападите на Израел во Газа

16.07.2014 04:35
Евреите ширум светот ги осудуваат нападите на Израел во Газа

На улиците на Њујорк пред неколку денови се собраа илјадници Евреи за да го осудат насилството на Израел во појасот Газа, а нивниот протест започна пред израелскиот конзулат.

Според американските медиуми, во Њујорк се собрале повеќе од пет илјади еврејски демонстранти, меѓу кои имало и бројни рабини.

Демонстрантите го кренале својот глас против етнички чистиот Израел, насилството врз Палестинците, прогласувањето на муслиманите за терористи, но и против паричната и воена помош која државата во која живеат, САД, ја дава на Израел.

Ова движење на Евреите против насилството врз Палестинците се прошири и во други градови во светот. Подолу можете да погледнете како изгледаа протестите во Њујорк и Лондон.

 

Извор: radiosarajevo.ba

ОкоБоли главаВицФото