Гифовите на Изабел Кијара

19.07.14 11:28

Шпанската уметница и илустраторка Изабел Кијара е авторка на извонредна ненасловена серија гиф-колажи, во кои се јукстапозиционираат класичното сликарство и винтиџ естетиката со модерната и поп култура, сето тоа во чудна, речиси надреална атмосфера и манир.

За своите извонредни гиф креации, Кијара доби признание за најдобар гиф-колаж на The Giphoscope Award 2014.

Извор: cross-connect.cc

Слични содржини

ОкоБоли главаВицФото