Израел зачуден од количината оружје потребна за ширење демократија во Газа

29.07.2014 13:21
Израел зачуден од количината оружје потребна за ширење демократија во Газа

Ерусалим, 29 јули 2014

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху се надева дека Палестинците набрзо ќе ја прифатат израелската демократија, бидејќи ширењето на истата преку не е многу ефикасно, па се размислува за испраќање на шишиња со порака за демократија.

Иако од срце секој ден испраќа демократија во појасот Газа, израелскиот премиер е незадоволен од бавното одвивање на демократските процеси. Тој вели дека е нервозен поради отпорот против промените кои секаде во светот се нормални и вообичаени, дотолку повеќе што нккои од нив се развиени во колевката на модерната демократија, Германија во 30-тите години на минатиот век.

„Моето срце е толку големо што им посакувам добро на сите луѓе и тешко ми е кога гледам дека некои не ме прифаќаат со раширени раце“, вели овој познат филантроп кој смета дека ширењето демократија со оружје не е многу ефикасно, бидејќи тоа е потребно во големи количини, и дека подобро би било таа да се шири преку закани и заплашувања.

Според нашите информации, добрите намери на Нетанјаху сè уште не им се познати на жителите на Газа, иако тој инсистира дека демократијата е најдоброто нешто што може да им се случи.

Извор: www.news-bar.hr

Слични содржини

Свет / Став

ОкоБоли главаВицФото