Визуелизација на Скопје (коментари)

05.02.2010 13:58
centar-2014-05-02-2010.jpg

Коментарите се преземени од оваа локација: http://www.youtube.com/watch?v=YBYtmAOt7RI

panculla
Светот пропаѓа во 2012 така да нема да го видиме ова :)

dimitrihadzitomov
Абе провинцијалци едни, вака у родната грутка, што е ова милион и една градба на плоштад, без плоштад ќе останеме. Некјам статуи од коњи и лавови насекаде. СИ ГО САКАМ СКОПЈЕ!

spirovskin
Ооодлично!!! Само капијата не ми се допаѓа, другото топ изгледа. Но сега на ред се политичките опоненти понесени од љубомора и завист со примеси на интелектуален аутизам. Затоа на 15 септември 2045 ќе се вратат на власт!
Да живее Македонија!

NikolajVasiljevic
Абе Љубчо Георгиевски ве извади од дупките селски (...) сега малтретирате како знаете и умеете. Селјаци едни, на село во куќите ви се метро и педесет таваните високи, а овде класицизам и барок ќе градите.

igimak
Абе некој се трудит во државава, без разлика колку е тоа правилно или не!!! Море Македонче, дај покажи малце инвентивност, покажи се, напрај нешто, доста кукаш, доста плачиш, доста тапкаш в место!!! Да живее Македонија!

29Padme29
Многу ми се допаѓа, тоа што по толку време живеење во овој град само последниве 4 години гледам нови градби и разлика. А ова е нешто совршено, мило ми е што половина од градбиве веќе се започнати...
Браво до оваа влада најмногу направи за Македонија

parkdark
КАКО ЛОШ СОН сигурно го имаш гледано тој филм нели.

B92alban
Само и споменик на Чак Норис ви фали!

AmintaMacedonia
Сè е убаво ако се направи.
Само не ми се допаѓа распоредот на локациите за споменици.
Треба да имаат некоја содржина и да се вклопуваат во соодветниот простор.
На пример, локацијата за Јустинијан не е соодветна во опкружување на Даме Груев, Гоце Делчев и гемиџиите туку можеби кај Судската Палата или новиот Уставен суд.
Исто е и со Ченто, Самоил...

eos5mk2
А Жирафичка некоја да бапнеа? А кај се Питу Гули, Мирко и Славко, Мики Маус, некое покемонче .... И РИНГИШПИЛ ПАНОРАМА НЕ ИМ ТЕКНАЛО!!!!

bani1009
Ја зборам од уметнички аспект е пренатрупано, неокласицизам бил во 18 век,барок во 17. Тогаш ние сме биле под пусто турско... градете нешто модерно современо.

branemakedonski
Луѓе размислете малку убав град повеќе посетители ќе се запознаат со нашата култура (убава храна, вино, ракија) плус улични музичари како во секој европски град ќе ја дознаат нашата уникатна фолк музика па после повеќе ќе нè посетуваат од страна. ПОЕНТАТА Е ЗАШТО ОДИТЕ ДА ПОСЕТИТЕ НЕКОЈ ЕВРОПСКИ ГРАД ЗАРАДИ ПРОШЕТКА Е ДА ГИ ВИДИТЕ БАШ ВАКВИТЕ СПОМЕНИЦИ И ГРАДБИ АКО НЕМА НИШТО НЕМА НИ ДА ОДИТЕ ПЛУС ПОЛА СЕ ГРАДБИ ОД СТАРО СКОПЈЕ ШО САКАТЕ.

AN
Абе ќе се утепаат од доаѓање странци и туристи во Скопје од кога ќе ги стават спомениците, глава нема да можеме да кренеме од туристи. Најмногу туристи ќе доаѓаат да го јаваат лавот.

Kalcco
Зошто не ги поправат улиците и тротоарите прво, нема ни една асална улица во Скопје? Зошто не инвестираат во нешто корисно (подобрување на УЖАСНИОТ јавен превоз, парк за кучиња, убав скејт парк итн.)???

branemakedonski
За сите што сте против ова да ве прашам сеа поарно да не е Скопје ај ако е така ништо да не градиме па во пештери да живееме... Ќе заштедиме на пари а нели? ? ? од такви што спиеја и што ништо не правеа доста ми е веќе само трошеа а ништо не градеа... а плус да дое странец што ќе види од Скопје ништо нема башка ќе доаѓаат поише туристи ќе заживееме еден убав побогат живот.

Nervecontact
СРАМОТА!!!!! ЛУЃЕТО ЛЕБ НЕМААТ ДА ЈАДАТ, БЕ, АЛО, КАЈ ЖИВЕЕТЕ КРЕТЕНИ!!!!!

zenSk28
Како не ти е срам да збориш против спомениците бе неписмен еден! Тоа се споменици од македонски херои, борци, писатели, кои денес овозможиле на таквите како тебе да имаат сопствен јазик, писмо, држава !

clear96
Вештачка работа, сè е вештачко!!!!!!

vbaulweg
Подобро да направиш нешто и да згрешиш отколку ништо да не направиш. Претходните влади освен што правеа еднолични и безлични згради за свој личен профит друго ништо не направија само приватни згради на секој агол.

balkanboy75
Добро, а во Шутка што ќе се гради?

prespance3292
Нели ќе биде пренатрупано ?

EcstasyDj
Свака част за видеото, само премногу новости има не мора толку пренатрупано (мостовите и зградите и спомениците едно до друго) ама некој работи останав без зборови сепак свака част иначе мое мислење за ваков проект како на видеото еден шеик од Арабија да се спружи едно добри 10 милијарди евра :)

NikolajVasiljevic
If you want to make God laugh, tell him your future plans.
Мајтапот настрана, Скопје вака нема да изгледа во 2014 ни да почнеше ова да се гради 1614 година...
Ова ме потсетува на планот на Хитлер, слична стратегија.

Gjos3
Убав цртан филм.

Amplidyneeffect
Дарвин е во право. Сите ние потекнуваме од мајмуни. Пример е горенаведеното видео.

margoran
Дечково што го правел клипот е спремен за Холивуд дефинитивно, повеќе фантазија од Аватар има.

natasaltd
Нездрава работа, ајде кој уште не си ги испрал парите нека даде предлог за споменик...

SantaZguma
Брат, јас викам САМО ЦРКВАТА ДА СЕ ГРАДИ !!! Црква имало, НАСИЛНО Е СРУШЕНА,може и затоа патиме, којзнае, може е некоја казна...

filipzla
Тамам ни одговара ваков стил. Се гледа во кој век живееме!

vesna555
Ако навистина вака заличи Скопје, од безличен град на билборди, со посткомунистички остатоци во бетон и сивило без душа и автентичност, ќе блесне со цел сјај и раскош. На крај, ќе се постават темелите на нашето вековно постоење. Скопје ќе добие нов лик каков сто заслужува и ќе можеме да се гордееме пред светот со убавината на нашиот главен град.

fkocov
Мамицата ретардирана глупи сте ко двокомпонентен лепак, да даде бог уште еден земјотрес ко во '63та и еден хаитски, ама овој пат сите да бидете или дома или под споменициве на глава да ви паднат на сите, само со нема да ви наштети ако ви паднат на глава, пошто витален орган она не ви е очигледно. Македонија вечна ко always кока-кола.

fkocov
Пробиштип, Македонски брод, Берово итн., луѓе кој се вистински работници во оваа држава немаат леб да јадат, светло немаат пола недела по дома, греење на шкорчиња и стара хартија од „Нова Македонија“ и запалки од претходните избори. Ќе ве замолам сите ко во претходниот пост да одите и се набиете со ректалниот предел од вашите тела на огромниот 3д генериран пенис на еден од многуте наши војводи...

fkocov
Да им личел градот...што ќе им бил убав... абе шминкери едни размазени, кој спомнува овде дека ова не е убаво што го направиле момциве од видео продукцијата. Ко прво немаме ние нафта и дијаманти во резерва па да градиме метропола коа сме у гомна метро ипол. Едукацијата ни е падната на скоро „америчко“ ниво а они се замараат околу убавините на Скопје. А што е со сите национални споменици кои треба да се конзервираат во Македонија кои се вистинско наследство на оваа држава.

dekonstrukcija
Се чудам само кај ќе биде поставена гилотината, затоа што кај да е колачињата ќе почнат да горчат.

Daemian137
Кога не можеш да се пофалиш со нешто вредно, шминкај. Не е битно што во 2024 нема да има пари за одржување на објектите и спомениците и ќе се распаѓаат.

vardenafil4u
А кај ќе направиме хала за да ги скриеме сите овие глупости кога ќе си оди Грујо?

djolepelister
Знаци парите кај одат, отворање факултети во секое СЕЛО во државата, Подигнување СПОМЕНИЦИ КАЈ ШО ЌЕ НИ ПРДНИ. Во спротива се Зголемува невработеноста, Катастрофална патна инфраструктура итн. Инаку Македонија не е само СКОПЈЕ. Досега сè со е напраено и вложено е вложено само во Скопје.

aleksbogo
А Ајфелова кула нема да изградат?
Штета... ќе ни фали во колекција.

mazikeen12
Како бе не им е срам бе на што личи ова... Груки идел со лист на конгрес, седиште по седиште, ајде сите да си напишат што сакаат да изградиме во центар... Скопје ќе го спаси само уште еден земјотрес...

emanemadilema
На што дрога се дечкиве???

Veronica665
Личи на мултиплеер стратешка игра. Споменик на паднатите орки задолшително мора да се дигне.

MakeDonProUd
Какво је то лудилоооо,
Грујо се узбудиооо

blazeiliev
Може да почнат со чистење на Вардар!

biljana291288
СОВРШЕНСТВО! Навистина нема да сакам да се приберам дома, мислам дека со месеци ќе окапуам во центар и ќе уживам како никогаш досега. А споменикот на АЛЕКСАНДАР МАКЕДОНСКИ најголем мерак ми прави.

jiggymkd (18 hours ago)
Со фонтаната во Вардар ќе биде интересно кога ќе дува јак ветер :)
Што сè нема да лета :)))

29Padme29
Совршенство, ме расплакаа, размислувам како да се селам на плоштадов, поубаво нешто не сум видела до сега....

tomislavzografski
И си го гледам - само ме фаќа страв од овие, како тргнале, да не им текне во Берово да прават Дизниленд или некоја слична глупост...
А Скопје, како главен град, е на сите Макеоднци, не само на тие што (привремено) живеат во него.

erblin55
Ние покрај Скендербег ќе ги ставиме Дора Бакојани и Папандреу :))

SenadDZ
Епа сега одберете едно, Чак Норис, Дора или Папандреу! :)))

vrgood
Ни у Рим оволко не се градило кд га држале цел медитеран.:)
Куде живите бе ви људи, што мислите дека овој е кул?
Гомно кд га позлатиш, па е гомно...

dekonstrukcija
Леле, кај е џамијата?

airportskp
Треба да ја срушат зградата на ЕВН пошо некако ми стрчи меѓу чичко Стоилко, портата и новата фасада наоколу...

Gjos3
Убав цртан филм. Дај боже да биде како на него. Не сум вмровец ама браво на владата и само нека се гради. И боже дај му на овој народ памет или барем еден потоп од 40 дена да не живеам во свет на омраза и идиотизам. Амин.

bani1009
Леле бе уште канали да почнат да копаат па и Вениција да ја имаме/...ЕВРОПА У МАЛО... подличува на Прага,на Будимпешта, Париз, Братислава, Рим, Атина и уште не знам кои други градови, не можам да препознам пошто не сум била ама овие со гаранција ги препознав:))) УШТЕ НА СОВЕТОТ НА ГРАД СКОПЈЕ АКО МОЖЕ УШТЕ ЕДНА ИДЕЈА ДА МУ ПОДНЕСАМ, ДА ЗЕМААТ КАНАЛИ ДА ПОЧНАТ ДА КОПААТ И ЕЛЕМЕНТ ОД ВЕНЕЦИЈА ДА ИМАМЕ :)))))))))))

DamjanTheMacedonian
Државата тоне, народот живее бедно,едвај преживува....а вие дркате на некои 50-тина споменици и десетина згради....Ова е срам да се даде како предлог,а не да се реализира! А да не зборам што ќе стане Скопје...

DamjanTheMacedonian
Греота е ова... уште се палат сељаците топ е... денар неаме они ќе градат и ќе не занимаваат со глупости... али проста маса владее у Македонијава поради тоа сме и такви... никакви.

parkdark
Доста сонувате господине, овие не можеле да напраат ни 10% од ова за сите овие 20 години постоење на FYROM, а вие мислите дека ќе напрат нешто овакво до 2014 ма дај човече ни за 4000 години нема да се постигне ни пола од ова со вакви гомнари како сто вие ги гласате.

fkocov
Пазете не викам народот, него викам држава посто овој народ ако може да си наброи фамилијарно стебло 3 генерации уназад ја си вадам ребра си го ставам у уста и пеам „о соле мио“ од газот ко Ристо Бомбата. Пола народ ни е од војски странски направен, а сеа си измислуваме идентитет некој.

Мислу дека најдобро решење е

Мислу дека најдобро решење е да си га признаемо пораз и неспособност, да расчистимо сметке и да затворимо кафану, и место Европу, фино лепо да ги молимо Турци назад да не примив.

Да се запали fkocov. За на

Да се запали fkocov. За на лекар си дечко.

Nikola e vo pravo. Samo vo

Nikola e vo pravo. Samo vo Tursko so vakvi govnarii.

Малку повратив поради

Малку повратив поради ова:
29Padme29
Многу ми се допаѓа, тоа што по толку време живеење во овој град само последниве 4 години гледам нови градби и разлика. А ова е нешто совршено, мило ми е што половина од градбиве веќе се започнати...
Браво до оваа влада најмногу направи за Македонија

Па ми се стемни пред очи од оваа логика:
vbaulweg
Подобро да направиш нешто и да згрешиш отколку ништо да не направиш. (Не е подобро кога тоа го правиш на туѓ грб т.е. плоштад!)

Па се пукнав од смеење на ова:
SantaZguma
Брат, јас викам САМО ЦРКВАТА ДА СЕ ГРАДИ !!! Црква имало, НАСИЛНО Е СРУШЕНА,може и затоа патиме, којзнае, може е некоја казна...
И најдов сепак искра надеж:

margoran
Дечково што го правел клипот е спремен за Холивуд дефинитивно, повеќе фантазија од Аватар има.
natasaltd
Нездрава работа, ајде кој уште не си ги испрал парите нека даде предлог за споменик...

Среќна нова 2014 :(

  од

 
од http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=119567
„Не зачудува од каде тоа Бранко Црвенковски се доживува како авторитет кој може да коментира дали нешто е кич или не е. Од каде чувствува дека тој е компетентен за ваков вид на коментари. Што изгради Бранко Црвенковски, па сега да коментира и да оспорува“, изјави Елизабета Канческа Милевска.

За изгледот на објектите одлучувале стручњаци, а преку изборите поддршка на проектот дале и граѓаните - оттаму, смета Милевска, референдум не е потребен.

„Тие проекти стигнувале од стручни лица, а не од нестручни. Тие проекти ги жирирале стручни лица, архитекти професори, а не нестручни лица. Значи тука е инволвирана стручната маса, компетентната маса да даде обликување на централното градско подрачје“, вели Милевска.
 
Чувај ме боже од вакви стручни лица и експерти. Избори да ти биле бланко чек... 
Никогаш не мислев дека ќе дојде денот кога Б.Ц. и СДСМ ќе бидат гласот на разумот... Можеби созраеле. А можеби некој овде режира многу пообемен филм во кој сите ние сме плишани куклички.
Нешто е труло во „демократска“ држава во која секогаш тие што не се на власт се трезвените. Моќта навистина опива...
Ако не ви држи гзот, менуајте се на една година.
 

Овој напис е цитиран од

Овој напис е цитиран од Глобал војсис онлајн во текстот

плоштад

Добро е што има толкав интерес за оваа тема. Само така може јавноста да даде свое мислење и на некој начин да биде вклучена во еден ваков проект. Ова се моите лични согледувања:
негативно:
- уредувањето на плоштадот не треба да биде екслузивност и остварување на лични желби на неколкумина,
- одење од крајност во крајност, демек ептен е супер или ептен е промашување - типичен политикански пристап за нешто што нема врска со политиката.
- можеби се уште не е вистинскиот момент, гледано од аспект на финансии
позитивно:
- дефинитивно, плоштадот заслужува посебно внимание и идејата за разубавување е на место
- подобро да се инвестира во градби од јавен интерес, отколку неколку мокници блиски до власта да го узурпираат плоштадот и неговата околина со приватни деловни, трговски објекти, хотели, згради и се друго што е типично за веќе докажаната скопска урбана мафија. 

Spomenici

Izvinete ama imav mnogu smesna slucka so sin mi koj ima 4 godini i pominavme kaj Bikot na ul.Makedonija i mi vika "tato sakam da go javam konjov" a jas "bik e toa sine" a ovoj "ako de kupi mi zetoni kako pred Vero i sakam da go javam".E NA TOA GI POTSEKA DECATA OVIE NOVOKOMPONOVANI SPOMENICI.za zal!!!A sto ke kaze koga ke gi vidi konjite i lavovite po plostad i niz gradot,kako ke go sprecam da ne mi place i bara zetoni:-)))
 

Не ми се допаѓаше хотелот, у

Не ми се допаѓаше хотелот, у Северна Кореја има поубав и поголем. Таков сакаме, за конечно Скопје да заличи на развиените градови.

Али приметуете ли дека нашиов

Али приметуете ли дека нашиов Туркменбаши го нема нигде, се крие како ’пичка под кошуља‘. Ги пушта сега сите измеќари да бранат нешто што не може да се одбрани, ги остава да ги носи матната и да горат, а он да си излезе после чист како солза и да се понаша у стилот „не сум од овде“. Или се големи пари у прашање, или Чаповски, или оној несреќникон шо ќе ја носел Мерил Стрип се стварно ’ебани у мозок‘. Да не зборам за човекот што пишуе за идеологијата која го голта поединецот, безрбетникот Саркањац. Извинете за нецензурираноста, ама ептен сум напизден, а и преку кур од цензура.

Боцевски не сакаше да открие

Боцевски не сакаше да открие колку пари потрошила владата за да ја создаде 642-901 специјалната димензија која ќе ја вшмука, за почеток, целата територија на Република Македонија, но откри дека самитот на шаманите (едно од владините тела) патентирал неколку честици mcts 70-432 dumps наречени грујони, ставрони, славони и гордани. Боцевски додаде: „Сеедно дали станува збор за најнова образовна кампања од типот ’Знаењето е ноќ’, или за најнова истовремена победа над сиромаштијата&Грција, или за враќање 642-971 на достоинството на македонскиот народ, или за терање на црвоточината низ повеќедимензионалното ткиво на простор-времето со цел да се овладее со сопствениот космос,642-973 Груевски уште еднаш покажа дека ниедна препрека не е доволно голема.“

Конечно, најбитно е дека

Конечно, најбитно е дека жените повеќе се симбол на сетилноста на секој начин, и дека во новото градење на глобалното потрошувачко општество настапуваат како отелотворување на cfa exam секојдневните екстази – како комуникационите така и телесните, и, повторно, потрошувачките. Жените се совршено обликувани за играчи во вмрежениот свет на денешницата со cfp exam своите повеќекратни нивоа на комуникација, многукратните значења, различните облици на идентитет, во кои ништо повеќе не е територијално, а сè е темпорално.Згора на сè, во природата на женското промислување на cgfns exam светот често е отворена можноста за промени, еден вид ментална еластичност која овозможува нештата секогаш да се превртуваат, ако не ве искршат до крај. Односот меѓу стореното и искупувањето секогаш е во рамнотежа, излез chmm exam постои секогаш, а светлото на крајот од тунелот некако е дофатливо, само ако доволно долго раката се држи испружена.

Навистина сум импресиониран

Навистина сум импресиониран од вашиот вест. Тоа е многу автентична cissp tutorial и корисни информации. продолжи со добрата работа. ни треба повеќе itil certification dumps добри изјави. Имам обележани на вашиот сајт за во иднина. Јас навистина ја ценат вашиот начин на презентирање на таква одлична mcdst сугестија. Сакам повеќе во неа, и ќе се врати често да ја видите повеќе надградби mcdba во иднина, како и толку постојано. Ви благодариме
 

 

how great

Shop prom dresses, formal dresses, prom shoes, 2010 designer prom gowns at PromGirl. Find homecoming, cocktail dresses, graduation dresses,plus-size formal Cheap Prom Dresses Homecoming Dresses on best wedding dresses for 2009 and 2010. You can find latest collection of woman's dresses and casual dresses on this site Quinceanera Dresses Best canon Coffee Mugs! Funny, Cute, & Humorous Unique designs. Also find Travel Mugs, Coffee Cups also, or Create Photo Personalized Mugs & Drinkware canon mugs canon lens mugs Nikon Mugs Canon Coffee Lens Mug Nikon Coffee Lens Mug anon coffee mug,canon lens mug,canon mug,canon coffee cup,canon thermos travel mug Canon 70-200mm Lens Coffee Mug Canon 24-105mm Mug

ОкоБоли главаВицФото