Пленум на отворено

30.12.14 14:25

На заедничка отворена трибина која се одржа на 29 декември, повеќе студенти, професори и асистенти уште еднаш пред собранието го изразија својот револт од најавените реформи во високото образование.

Тие најавија дека се подготвени и на граѓанска непослушност ако власта не се откаже од неразумното посегање по универзитетската автономија. Пред да го организираат заедничкиот пленум, беа одржани три протести на кои десетина илјади професори, студенти и граѓани им порачаа на властите дека нема да дозволат да помине планираната реформа за урнисување на образовниот систем.

Фотографии: Ванчо Џамбаски

ОкоБоли главаВицФото