Бомба#7: Човечињата си гласаат...

06.03.2015 19:30
Бомба#7: Човечињата си гласаат...

Разговор на Миле Јанакиески со Ирена Мишева

ИМ: Кажи Миле?
ИМ: Ало, Ало
МЈ: Ало
ИМ: Ej, Кажи
МЈ: Може ли една работа, еден телефон да го ставиш вон употреба?
ИМ: Кој, кажи?
МЈ: Од ЕСДЕЕС, лобира, 306 775…
ИМ: Како?
МЈ: 306 775 да биде исклучен да не работи нешто..
ИМ: Како?
МЈ: 306 775
ИМ: Што има претходно?
МЈ: 070
ИМ: Океј
МЈ: Да го ставиш вон сила, да не можат да вртат…
ИМ: Океј
ИМ: Иначе добро ни оди со институцииве, да знаеш, ќе ти пишам…се слушаме јас и ти…
МЈ: У базата сум
ИМ: Те слушам. Е шо не се секирај, се слушаме со тебе.

Разговор помеѓу Гордана Јанкуловска и Мартин Протогер

ГЈ: Медрано.
МП: Значи, циркус, а?
ГЈ: Вика, Ристе го пуштивме да ни кажува од лице место. Една од СДС се држи за радијатор и ме гребе, и оваа се мава од радијатор. Човечињава идат и гласаат и ќутат. И климаат со глава. Тој еден луд џандар и вика, госпоѓо отстапи….Лудница. Ама знаеш, таму е стварно лудница, ама си гласаат луѓево. хахаххаха
МП: Си гласаат луѓето непречено.
ГЈ: Мислам, ја многу би сакала да видам како изгледа оваа како се мавала од радијатори и му вика, Ристе тебе те знам, ќе видиш ти убаво.
МП: хахахаха
ГЈ: А, го знае и кај работи.
МП: Да, да, да.
ГЈ: Циркус, Медрано.
МП: Лудница, ама добро оди, добро оди.
ГЈ: Абе, луѓево, човечињава си гласаат. Ова е сé споредно шо ти кажувам. Сите будалетинки се пуштени таму на интервенција.
МП: Многу јако.
ГЈ: А, знаеш провокации, што ти не, ама битно човечињава за рака се држат, влегуваат и гласаат, патент на уста.
МП: хахахаха
ГЈ: Па ги снимале за рака кај што одат, па ги објавиле на Либертас или на незнам кој. Циркус е, циркус е, мислам, лудница. Ние, сега ќе организирам, у седум искачаме и викаме беше фер, демократски, мирно, нема пријави, освен овие за Струга ќе оставиме простор.
МП: Да, да, да, за Струга остави простор. Важи.
ГЈ: Другово, прогласуваме победа.
МП: Да, да, да, топ, топ, топ.
ГЈ: Ајде, чао.
МП: Чао.

Разговор помеѓу Миле Јанакиески и соговорник

С: Ало?
МЈ: Гоцо, дај бе за таксиво малку ангажирај се. Сите комуњари у Центар тие ги носеле.
С: Ама сега како да се ангажирам за тоа. Ти викам, кажи ми
МЈ: Земи му ја лиценцата
С: Е шо, уште толку ќе ги изиритираме. Како да им ја земеме лиценцата.
МЈ: Друго, кажи ми која…Не, не, полека. Земи им лиценца да видиш која фирма е оснивач. Види во Централен регистер. Кој е човекот таму, најди го на име, да испитаме.
С: Ајде, ќе му најдам.
МЈ: Ќе го замолиме да му откажи во недела сабајле послушност и ќе се заглават со 500 гласа.
С: Добро.
МЈ: Ај.

Разговор на Гордана Јанкулоска и соговорник

ГЈ: Треба таму многу внимателно, оти они, Циганиве многу ги држи Циц. Ти кажав кога беше тоа за поплавите по која линија. И може да не издадат.
С: Абе…
ГЈ: Значи треба ептен внимателно со разработено…
С: Види јавна тајна е, овој си работи, праќање тројца, собирање на овие биометрискиве и тоа е. И за возврат нека ги дадат сите тие…
ГЈ: Да де да, ќе направиме проценка колку може. И без врска сега да не, нешто кај што сме сигурни дека не може да не се изложуваме.
С: Да де да добро, апсолутно, апсолутно.

Разговор на Гордана Јанкулоска со Славе Гошев

СГ: Тава шо го направииме, ќе имаме и втор круг, ќе видаме дефинитивно според записниците..
ГЈ: Значи не е прв поминат?
СГ: Нееее…Како ќе нема, нашите веќе слават..
ГЈ: Тие се кај Ромите?
СГ: Две се кај Ромите, две се уград кај шо имаме влијание, можеме да…
ГЈ: Ако е кај Ромите, за уши ќе ги носиме, не смее да писне…Битно не помина у прв?
СГ: Еве ги нема низ град…Тоа е тоа..
ГЈ: Па кажи бе Славе, само кога имате мака се јавуваш, да му се сневиди..
СГ: Абе шефице, слуши, јас не сум Силвана Бонева, хехех
ГЈ: Нема гајле, ептен ми е мерак за вас…посебно

Разговор помеѓу Мартин Протоѓер и Емил Стојменов

ЕС : Ало.
МП: Ее Емил...
ЕС: Што праиш, Мартин, добар?
МП: Добро, добро еве последен ден и така...
ЕС: ..аха аха, да знам дека си у гужва …тоа цело време праиме, размислуваме со ова шо ќе праиме, со емисијата на овој вечер разбираш..
МП: ..Аха.
ЕС: .. и сеа они нешто начуле, овој се влечка не ја носи уште емисијата, се заканува демек ова она, ние не сме му кажале дека нема да му ја емитуваме ..
МП: ..мхм мхм
ЕС: И праиме некои финти, иначе најавите ги дал за емисијава…
МП: ...мхм...
ЕС: Му се за Викиликс ова, разбираш, најновото што е со ова..
МП: ...мхм мхм...
ЕС: Второ најава му е нешо шо новата влада шо ќе победела и кој на кого ќе му даде пета во понеделник, разбираш..
МП: ...мхм мхм
ЕС: И он си ја напраил наменска веројатно емисијата сеа, сигурно е тоа..
МП: Можете да ја пуштите со лош тон емисијата, со пречки
ЕС: Слушај, ќе смислиме нешто и ќе ди кажам до вакво.. дури мислев и струјава да ја исклучам во телевизијава нек си е… мајката, разбираш… Ајде ќе смислам нешто и ќе ти кажам, мислиме, да видиме нека ја донесе..
МП: Не бе не, нека се пушти со пречки, со лош тон, луѓево да не можат да гледаат и ќе сменат кога ќе видат..
ЕС: Важи, важи ќе напраиме нешо..уживај
МП: Важи друже фала ти многу фала, чао чао

Разговор на Миле Јанакиески и Гордана Јанкулоска

МЈ: Гоцо?
ГЈ: Ало?
МЈ: Абе, ми се јави сега овој Горан со автобусите, неколку автобуси од Тетово на технички ги пратиле…
ГЈ: Епа може ги пратиле Миле, сега…И ДУИ е у кампања..Ајде ќе се јавам…
МЈ: Или дај…види шо е?
ГЈ: Абе, знам шо е…Сега..Истото ние шо го праиме, го праат ДУИ…Тоа е..
МЈ: А шо, ги носиме на технички?
ГЈ: Па ние секогаш, кога има митинг било кој на технички преглед им ги праќаме автобусите, да има помалку луѓе.
МЈ: А и ДУИ?
ГЈ: Па сите…ДУИ не носат толку многу луѓе…ама на СДС салата ги праиме…

Разговор на Миле Јанакиески со Мартин Протогер

МЈ: Ало?
МП: Ало?
МЈ: Молам
МП: Овој мајмунов од Фудбалска федерација намерно не пушта карти за утакмицава, за да не се напуни стадионов.
МЈ: Му кажав на тој шо му е чоеко, денес за тоа праев муабет..ако не објават до понеделник…
МП: Ако не објават до понеделник, кажи му дека он, жената, децата, све у ендек ќе ги најдат…Мајката да им ја ебам јас нивна комунистичка нивна..педерска…
МЈ: Ај чао..
МП:Ај…

Слики: Свирачиња
Извор: СДСМ / Либертас