Сара Eн Џонстон

09.09.15 11:07

Канадската уметница Сара Eн Џонстон со серијата фотографии насловена Wonderlust, ги доловува најинтимни моменти меѓу паровите, откривајќи кадри од самиот сексуален чин.

Фотографиите се фино украсени со разновидни дотатоци и бои со кои се обидува да ги сокрие вистинските идентитети на нејзините субјекти, поставувајќи го гледачот во улога на заштитен воајер.

Џонстон прво фотографирала пријатели и познаници кои биле подготвени да го направат тоа. Потоа манипулирала со добиените портрети на кои лицата и телата избледуваат и исчезнуваат во колажираните сцени. Сексуалниот чин се одвива низ трансформираните фигури, ја брише линијата меѓу приватноста на односите и јавната природа на изложените дела.


Извор: www.ignant.de

Слични содржини

ОкоБоли главаВицФото