Исечени последните дрвја кај плоштадот Карпошово востание

03.10.2015 10:02
Исечени последните дрвја кај плоштадот Карпошово востание

Вчера во претпладневните часови беа исечени последните дрвја кај плоштадот Карпошово востание. Екипите на Паркови и зеленило,ж околу 11 часот ги исекоа и преостанатите неколку зимзелени и листопадни дрвја, стари по неколку децении.

Исечените дрвја се наоѓаа во просторот меѓу црквата Св. Димитрија, Меморијалниот центар на холокаустот и Музејот на македонската борба. Сега на овој простор остануваат само бетонот, мермерот, скулптурите и фонтаните.

Погледнете го видеото од последниот масакр врз зеленилото во центарот на Скопје:

Извор: Радио МОФ

Слични содржини

Јавни Простори
Јавни Простори / Европа / Екологија
Јавни Простори / Став / Екологија

ОкоБоли главаВицФото