Хозе Мануел Кастро Лопез

17.11.15 16:13

Шпанскиот уметник Хозе Мануел Кастро Лопез се занимава со обработување камења на прилично креативен и изненадувачки начин, правејќи на крајот тие да изгледаат меко и органски. Неговите скулптури наликуваат на оживеани фотошоп-игри или оптички илузии. На еден чудесен начин, кога ќе помине низ рацете на овој уметник, каменот престанува да биде камен!

Извор: lustik.tumblr.com

Слични содржини

ОкоБоли главаВицФото