Екс-ЈУ панкери

20.01.16 14:20

Серијата фотографии „Балкан панк“ на словенечкиот фотограф Јоже Сухадолник е оригинален поглед на една специфична субкултура во Југославија од периодот 1979-1989.

Сухадолник го започнал проектот кога имал 13 години. Бил дел од панк движењето на 80-тите години и како талентиран и надежен фоторепортер, се фокусирал на алтернативните и бунтовни начини на живот.

Дел од фотографиите Јоже Сухадолник ги објавил во книгата која го носи истиот наслов како и фото-серијата, а за неа, тој ја добива наградата на ЕУ за најдобра фотокнига за 2013/2014.

Подолу можете да погледнете дел од панк-сцената на Југославија, документирана од Сухадолник.

Извор: radiosarajevo.ba

Слични содржини

ОкоБоли главаВицФото