Перформанс: 50 човечиња во 40 метри квадратни

15.02.2016 13:10
Перформанс: 50 човечиња во 40 метри квадратни

Граѓанската иницијатива „Заслужуваме подобро!” на Сквер Јадран денес одржа перформанс за да покаже и пластично дека е невозможно да живеат 50 луѓе во стан од четириесет квадратни мерки.

„Македонија вселува – 50 луѓе во 40м2“ – проект на властите во државата со кој се вршела интервенција во избирачкиот список, за чие извршување незаконски се здружувале минитри, судии, вработени во администрациајта и други функционери - ги коментираат активистите изборните измами со помош на гласачи од Пустец.

Тие испраќаат и силна порака до СЈО да издржи во разоткривање на криминалот како и до Кривичниот суд да не ги носи одлуките под политички притисок.

Извор: А1он

Слични содржини

Активизам / Фотографија
Активизам / Култура / Око
Активизам / Око

ОкоБоли главаВицФото