Диего Мало

02.04.16 18:27

Диего Мало е визуелен уметник и илустратор кој живее и работи во Барселона, и изработува комерцијални и детски илустрации за списанијa и книги. Завршил ликовна Академија на Универзитетот за ликовни уметности во Барселона, а студиите ги докомплетирал во Велика Британија (на универзитетите Ексетер, Винчестер и Брајтон).

Неговите илустрации кои често се карактеризираат со остра иронија, го наведуваат набљудувачот да чита меѓу редови. Интердисциплинарното експериментирање го дефинира неговиот стил, неговиот интерес се движи од науралистички слики до визуелна поезија, фото илустрација или хартиени скулптури.

 

 

Извор: www.partfaliaz.com

ОкоБоли главаВицФото