Aдриа Фруитос

04.04.16 15:51

Адрија Фруитос е шпански илустратор кој живее и работи во Стразбур, Франција. Тој работи како илустратор на книги, списанија, се занимава и со маркетинг за многу публикации во светот, и изработува мурали и маици кои претставуваат вистински уметнички дела. Од архивата на Lürzer тој бил избран као еден од 200-те најдобри илустратори во светот за 09/10 година и имал изложби и соработка со земји како Словачка, Јапонија, Бразил, Шпанија, Шведска, Филипини, САД, Канада, Италија, Португалија... Адрија Фрутос има оригинален и наративен стил.

 

 

Извор: www.partfaliaz.com

ОкоБоли главаВицФото