Како се облекувале и изгледале жените во четириесеттите години од минатиот век

09.04.2016 01:18
Како се облекувале и изгледале жените во четириесеттите години од минатиот век

Американската фотографка Женевив Нејлор е родена 1915 година во Масачусетс, а на 18 години се преселила во Њујорк каде се заљубила во фотографијата.

Почнала да го изучува овој вид уметност и наскоро станала една од првите фотографки која ја вработил Асошиејтед прес.

Една задача ја одвела во Бразил, каде направила серија фотографии со жени, а кои се прикажани на изложба во Музејот на модерната уметност во 1945 година.

Нејлор фотографирала за бројни познати списанија, вклучувајќи ги Вог и Харперс Базар.

Изложбата на нејзините фотографии повторно е поставена во Њујорк, а во фотогалеријата можете да погледнете некои од нив.

Фотографии: Genevieve Naylor/Corbis

Извор: http://www.klix.ba

ОкоБоли главаВицФото