Google maps покажува како се уништуваше Скопје во последните 10 години

21.06.2016 03:01
Google maps покажува како се уништуваше Скопје во последните 10 години

Како се уништуваше Водно.

 

Корисникот на социјалната мрежа Твитер @forty_tw0 објави неколку твитови на кои преку фотографии направени од сервисот Google maps покажува како се уништуваше Скопје и зеленилото во него.

Тој направил споредба на истите локации преку фотографии направени од Google maps во 2005 и во 2016 година. Разликите се запрепастувачки!

Како се уништуваше плоштадот Македонија во Скопје.

Како се уништуваше реката Вардар и нејзиниот кеј.

Како се уништуваше улица Македонија и просторот кај Старата железничка станица.

Како се уништуваше зеленилото спроти зградата на Нова Македонија.

Извор: Либертас

Слични содржини

Јавни Простори
Јавни Простори / Екологија

ОкоБоли главаВицФото