Предрасуди кон сиромашните

06.07.16 14:00

Во ова видео, кое е дел од најновата кампања на УНИЦЕФ, 6-годишната Анано, детска актерка, на почетокот е облечена елегантно и богато, а потоа како бездомник.

Целта на овој социјален експеримент е да се провери реакцијата на случајните минувачи, а резултатот е разочарувачки: кога таа е облечена во скапа облека, луѓето ѝ приоѓаат и ѝ се обраќаат пријателски, а кога изгледа како бездомник, ја одбегнуваат и ја бркаат.

Експериментот е прекинат бидејќи по извесно време, Анано премногу се вознемирила.

Слични содржини

ОкоБоли главаВицФото