Gorillaz претставија симболична песна и спот против Трамп

20.01.2017 14:03
Gorillaz претставија симболична песна и спот против Трамп

Популарниот бенд Gorillaz се врати по шест години пауза со изненадувачки спот за апокалиптичната песна со името „Hallelujah Money“.

Станува збор за прв сингл од нивниот долгоочекуван албум кој ќе излезе во текот на 2017 година. Бендот одлучи да го објави спотот за песната на денот на инаугурацијата на 45-от претседател на САД, Доналд Трамп.

Песната се осврува на ветувањата со чија помош Трамп дојде на власт, кои подразбираат уништување на човечкото достоинство и досегашните достигнувања на хуманизмот.

Текстот ја допира и коруптивната страна на моќниците, а со сцените во кои се гледаат луѓе со бели качулки, кловнови и просториите во Кулата на Трамп, „Hallelujah Money“ е повеќе од јасна порака до новиот американски шеф на државата.

Извор: Pitchfork

Слични содржини

ОкоБоли главаВицФото