Зад фасадите

30.01.17 04:32

Разурнати фасади, неисчистени паркинзи и сиромаштија се кријат зад мегаломанскиот барок во строгиот центар на Скопје. Граѓаните се револтирани, велат градоначалникот Коце Трајановски со години ги манипулира и им ветува дека ќе ги реновира фасадите и од внатрешниот дел, од каде се и влезовите на зградите, но тоа досега не се случило.

Инаку, Град Скопје за 2017 година има испланирано да потроши дополнителни 5.7 милиони евра за барокни фасади во центарот на Скопје.

Извор: А1он

ОкоБоли главаВицФото