„Сложувалка“ - документарец за македонската хип-хоп музика

28.02.2017 05:39
„Сложувалка“ - документарец за македонската хип-хоп музика

Деновиве на музичкиот сервис Јутјуб официјално беше закачен македонскиот документарен хип-хоп филм „Сложувалка”, во реализација на неформалната организација Хип-Хоп Македонија.

Се работи за 37-минутен филм во режија на Александар Ковилоски кој својата премиера ја доживеа на скопскиот фестивал Синедејс 2015, а во меѓувреме беше учесник и на повеќе филмски фестивали во Македонија, регионот и пошироко во Европа, од каде се здоби со неколку награди и признанија.

Одлично прифатен од македонските хип-хоп генерации, филмот претставува обид да се навлезе во суштината на хип-хопот на овие простори преку интервјуа со најпознатите македонски рап артисти од осамостојувањето на Македонија до денес.

Извор: A1он

ОкоБоли главаВицФото